Stuttgartská automobilka dnes oficiálne predstavila nového, najmenšieho zástupcu segmentu SUV, ktorý je poháňaný výhradne elektrinou. Do rodiny vozidiel EQ prichádza Mercedes EQA, elektrický „športovec“ kompaktných rozmerov.

Model EQA je prvým čisto elektrickým kompaktom nemeckej automobilky a ako sme už v úvode naznačili, vychádza z SUV modelu GLA. Aj jazdné vlastnosti EQA budú preto podobné s tými, ktoré poskytuje jeho neelektrický, respektíve plug-in hybridný bratranec GLA.

Mercedes

Novinka prichádza na trh s modelom s označením EQA 250. Táto verzia poskytne pohon prednej nápravy, elektromotor s výkonom 140 kW s krútiacim momentom 375 Nm, spotrebou 17,7 kWh/100 km a dojazd 426 km podľa WLTP, pričom tieto hodnoty zabezpečí batéria s kapacitou 66,5 kWh. Maximálna rýchlosť je obmedzená na 160 km/h.

V prípade Mercedesu sme si už zvykli na ultra-rýchle nabíjanie a ani v tomto prípade tomu nie je inak. EQA sa na verejnej rýchlonabíjačke dobije z 10 na 80 % už za 30 minút, nabíjať sa totiž dokáže s maximálnym výkonom až 100 kW. Na domácom wallboxe to zvládne z 10 na 100 % za 5 hodín a 45 minút.

Mercedes

Neskôr sa však môžeme tešiť aj na ďalšie verzie EQA, napríklad športovejšiu s výkonom cez 200 kW a pohonom všetkých štyroch kolies či efektívnejšiu s dojazdom cez 500 km. Prvotný model EQA 250 bude na nemeckom trhu štartovať s cenovkou 47 540 €.

Koeficient odporu vzduchu len 0,28

Vysoký dojazd základného modelu je dosiahnutý aj vďaka perfektnej aerodynamike, koeficient odporu vzduchu je iba 0,28. K tomuto číslu napomohlo niekoľko kľúčových prvkov, ktoré sa prejavujú aj na vizuále. Je to napríklad uzavretá predná maska, aerodynamicky tvarovaný predný aj zadný nárazník, takmer dokonale hladký spodok a tiež špeciálne optimalizované disky kolies.

Mercedes

Už v štandarde je EQA vybavené aj tepelným čerpadlom, ktoré dokáže zefektívniť teplo vytvorené hnacím ústrojenstvom. Inak odpadová energia v podobe tepla sa v zimných mesiacoch vďaka tepelnému čerpadlu môže využívať na vykurovanie auta.

Množstvo asistentov už v štandarde

Napredovanie technológií sa prejavuje aj v bohatej výbave asistentov, ktorí sú k dispozícii už v základe. EQA 250 dostal aktívneho asistenta udržiavania v jazdnom pruhu či aktívneho brzdového asistenta, ktorý vďaka autonómnemu brzdeniu dokáže predísť kolíziám.

Mercedes

Za príplatok môže byť EQA ešte inteligentnejšie, priplatiť sa dá za funkciu odbočovacieho manévru, kedy auto na diaľnici zmení jazdný pruh iba za pomoci zapnutia smerovky, alebo asistent varovania na prítomnosť chodcov pred priechodom.

Typický „look“ pre rodinu EQ

EQA prináša do segmentu najmenších SUV značky vzhľad, ktorý má byť typický pre rodinu automobilov EQ. Základom je predná maska chladiča „Black Panel“ s logom trojcípej hviezdy v strede. Nechýba ani spojená svetelná lišta pri predných aj zadných svetlometoch, ktorá takisto dáva rodine EQ charakteristický vzhľad. O svietenie sa už v štandarde stará FullLED technológia.

Mercedes

Interiér sa už viac podobá na dobre známe GLA, no aj tu EQA dostalo niekoľko exkluzívnych detailov, ako napríklad ozdobné prvky a prešívania v zlatej farbe, či podsvietený panel pred spolujazdcom, ktorý si sa vo vozidlách s trojcípou hviezdou objavuje vôbec poprvýkrát.

Mercedes

Infotainment MBUX je mierne upravený pre potreby elektromobilu, nachádza sa tu samostatná dlaždica Mercedes-EQ, ktorá ponúka prístup k všetkým dôležitým funkciám a možnostiam elektromobilu.

Vstupný bod do sveta Mercedesu, ako aj elektromobility

Tak, ako je model GLA označovaný za „vstupnú bránu“ do sveta Mercedesu, má model EQA predstavovať rovnaké synonymum, avšak v segmente elektromobily. Už v základnej výbave ponúka EQA množstvo asistentov a vychytávok, nad ktorými sa bude vynímať prémiové spracovanie nemeckej automobilky.

Uvítacia verzia „Edition 1“ navyše ponúkne niekoľko ďalších prémiových vylepšení, ako perforované kožené sedačky či spomínané zlaté detaily v interiéri. EQA bude v Európe dostupné už túto jar s cenovkou 47 540 €.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP