Streamovacia služba HBO Max bude už na budúci mesiac predstavená na trhoch Latinskej Ameriky, následne bude spustená aj v Európe. Pravdepodobne nie vo všetkých krajinách naraz, ale postupne v jednotlivých regiónoch, pričom v prvej vlne sa v plánoch spoločnosti spomína spustenie v škandinávskych krajinách, krajinách strednej Európy, Španielsku a Portugalsku.

Na čom si filmy a seriály vychutnáš v skvelej kvalite?

Pozri si ich na 58-palcovom televízore s technológiou Ambilight, 4K rozlíšením, operačným systémom Android a podporou HDR10+.

PREČÍTAJ SI CELÝ –>ČLÁNOK<–

Ak môžeme veriť správam na Twitteri, HBO Max by u nás malo byť predstavené v druhej polovici tohto roka. Nová streamovacia služba u nás nahradí existujúcu alternatívu HBO Go, ktorá predstavením HBO Max úplne zanikne.

Zanikne teda aj samostatná aplikácia HGO Go, ktorá bude integrovaná do novej služby a za súčasných podmienok už používateľom neumožní pokračovať v predplatnom. Na používateľov preto čaká celkom nová služba, ktorá predstaví viacero zmien. Tu sú tie najdôležitejšie.

Lepší obsah, vyššia cena, ale aj otázna dostupnosť kinohitov

Aj keď momentálne presne nepoznáme, s akou cenovkou ku nám HBO Max príde ani akým konkrétnym obsahom sa ju pokúsi obhájiť, isté je, že za novú streamovaciu službu si priplatíme.

Warner Media

HBO Max je momentálne s mesačným predplatným 14,99 dolára (približne 12,35 €) najdrahšou streamovacou službou sveta, spoločnosť chystá aj lacnejší variant za 9,99 $ (približne 8,20 €). V oboch prípadoch teda ide o výrazne vyššiu čiastku ako súčasné predplatné HBO Go, ktoré predstavuje 5,99 € mesačne.

Vyššiu cenovku spoločnosť obhajuje predovšetkým bohatou knižnicou, ktorá by mala byť až 4-násobne väčšia ako HBO Go. Vo svojej ponuke sa HBO Max spolieha predovšetkým na obsah z dielne Warner Bros., New Line Cinema, DC Comics či Cartoon Network, pričom služba sľubuje aj stovky hodín exkluzívneho obsahu pochádzajúceho z vlastnej produkcie, tzv. Max Originals.

Veľkým lákadlom na trhu Severnej Ameriky je momentálne sprístupňovanie očakávaných veľkofilmov v deň ich premiéry aj na HBO Max, pričom k predplatiteľom služby sa ešte počas tohto roka dostanú očakávané snímky ako Matrix 4 alebo Duna. Potenciálni diváci na Slovensku by sa však nemali radovať predčasne.

HBO Max

Podobne ako napríklad pri Netflixe, aj v prípade HBO Max sa bude obsahová ponuka kvôli vysielacím právam naprieč jednotlivými regiónmi odlišovať. Nie je preto pravdepodobné, že sa ku nám dostanú všetky veľkofilmy v deň premiéry, ako sa tomu momentálne deje v zámorí.

Tento trend môžeme sledovať už aj pri HBO Go, kde si predplatitelia služby mohli pozrieť Justice League Zacka Snydera súbežne s americkými divákmi na HBO Max, Godzilla vs. Kong alebo najnovší Mortal Kombat náš región ale úplne obišli.

S veľkou pravdepodobnosťou budú veľké filmy do ponuky HBO Max aj v našom regióne pridávané až s oneskorením, pričom v tom najoptimistickejšom scenári ich predplatitelia uvidia 45-dní po premiére. Môže to však byť aj neskôr, čo dokazuje napríklad Wonder Woman 1984. Film mal premiéru mala na konci decembra, do ponuky HBO Go dorazil až v polovici apríla. Všetko záleží od distribúcie práv.

Používateľské profily aj možnosť ušetriť

HBO Max bude možné sledovať na troch zariadeniach súčasne (HBO Go  ponúka 2 simultánne vysielania), zároveň ponúkne aj možnosť vytvoriť až 5 používateľských profilov, funkcia, ktorou HBO Go doposiaľ vôbec nedisponuje.

Warner Media

Používateľské profily budú sledovať aktivitu diváka, zaznamenávať jeho preferencie, umožnia mu okamžite pokračovať v práve sledovaných reláciách a zároveň odporúčať ďalšie. Na streamovacích platformách už dnes ide o bežný štandard, ktorý predplatiteľov HBO Go nepochopiteľne obchádza.

Súčasné sledovanie na viacerých zariadeniach naopak prinesie viac možností ako ušetriť, keďže jeden účet môže byť zdieľaný naprieč troma osobami. Pri najdrahšom predplatnom 14,99 dolára (cca 12,35 €) sa tak budúci predplatitelia pri zdieľaní účtu s rodinou alebo priateľmi vedia dostať pod hranicu 5 € na mesiac, čo už zďaleka neznie tak hrozivo.

Vysoké rozlíšenie a ďalšie vítané novinky

Nová streamovacia služba prinesie aj významný posun v kvalite obrazu a zvuku. Vybraný obsah bude konečne bude podporovať 4K rozlíšenie a HDR, v oblasti zvuku príde zlepšenie v podobe podpory Dolby Vision a Dolby Atmos. Práve nízka kvalita obrazu doposiaľ patrí k najväčším nedostatkom HBO Go, keďže služba podporuje len FullHD rozlíšenie, navyše pri nízkom bitrate.

Warner Bros.

Z ďalších noviniek zaujme napríklad možnosť preskočiť úvodnú zvučku pri seriáloch, čím HBO Go rovnako nedisponuje. HBO Max by malo byť prístupné na všetkých zariadeniach ako HBO Go, navyše doplnené o herné konzoly ako PlayStation 5 či Xbox Series X.

Otázna je nateraz miera lokalizácie služby, ktorá oficiálne potvrdená nebola. Bolo by však prekvapením, keby HBO Max nepokračovalo v začatej práci svojho predchodcu HBO Go. Ten v posledných mesiacoch svoj obsah začal vo veľkej miere ponúkať aj so slovenským dabingom a titulkami a na Facebooku predstavil vlastný profil oddelený od českých susedov.

Podobné kroky by pár mesiacov pred predstavením novej služby nedávali význam prakticky zo žiadneho hľadiska, predpokladáme preto, že v oblasti lokalizácie sa HBO Max vyberie rovnakým smerom ako HBO Go.

Prečítaj si aj
ROZHOVOR: Netflix mohol byť v slovenčine už pred 4 rokmi, slovenský dabing český dávno dorovnal a naše titulky majú význam

Lacnejšie, no s kompromismi

Ako bolo avizované už v úvode článku, HBO Max bude už čoskoro dostupné v dvoch cenových variáciách. Kým drahšia verzia ponúkne ničím nerušený zážitok, lacnejší variant za 9,99 $ (približne 8,20 €) už budú sprevádzať aj reklamy, ktoré by však nemali prerušovať sledovanie originálneho obsahu služby.

Warner Media

Seriály ako Hra o tróny, Sopranovci alebo vychádzajúci kriminálny hit Mare of Easttown by preto počas sledovania nemali prerušovať reklamy, pri ďalšom obsahu už to bez reklamných spotov nepôjde.

Ďalším obmedzením pri  lacnejšom predplatnom by mala byť absencia veľkých filmových hitov v deň ich premiéry, ktoré zostanú obmedzené výhradne na drahší balík.

Takéto obmedzenie sa zároveň zdá ako krátkodobé, keďže HBO Max v budúcom roku už s pridávaním veľkofilmov do svojej ponuky v deň premiéry pokračovať nebude.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP