Kým filmy od Marvelu každým novým prídavkom valcujú kiná (a najnovšie aj televízne obrazovky) a odnášajú si z nich tučné zisky, DC univerzum stojí presne na opačnej strane komiksového spektra a svoju cestu ku sláve si stále iba hľadá. Mnohí sa pritom zhodujú, že superhrdinovia DC Universe, ku ktorým patrí Batman, Wonder Woman, Joker či Superman sú oproti Marvelu omnoho komplexnejšími a zaujímavejšími postavami.

Hlavným problémom však je, že štúdio Warner Bros., ktoré na komiksovú značku vlastní práva, sa nevie rozhodnúť, akým smerom sa pri svojich projektoch vlastne vybrať. To nakoniec jasne dokazuje aj produkcia Justice League, ktorá sa stretávala s neustálymi problémami, nezhodami medzi režisérom Zackom Snyderom a jeho zamestnávateľom, čo aj s prispením osobnej tragédie vyústilo k odchodu Snydera od filmu.

Warner Bros.

Tieto udalosti sme pokryli aj v samostatnom článku, nemá preto význam detailne sa k nim vracať. Stačí povedať, že verzia Justice League, ktorá bola premietaná v roku 2017, mala od vízie pôvodného režiséra Zacka Snydera poriadne ďaleko a po rokoch čakania, neustáleho apelovania a zdieľania hashtagov na sociálnych sieťach sa komiksoví nadšenci konečne dočkali upravenej verzie filmu.

Určite nezmeškaj
Konečne dobrá ponuka. Na streamovacie služby pribudne viacero skvelých noviniek, tieto si nesmieš nechať ujsť

Tá teraz prichádza rovno v štvorhodinovej podobe s R-kovým ratingom a predstavuje množstvo nikdy nevidených záberov, nové postavy, pričom zároveň vo veľkom rozvíja dejové linky už existujúcich charakterov. Justice League Zacka Snydera je oproti pôvodnej verzii filmu masívnym skokom vpred, ktorý nepochybne poteší zarytých komiksových nadšencov a pri troche šťastia predznamenáva novú éru DC Univerza.

Kráľ je mŕtvy, nech žije kráľ

Kostra príbehu Snyderovej verzie sa oproti pôvodnému filmu príliš nelíši. Dej nadväzuje na udalosti Batman v Superman: Dawn of Justice, pre plynulú kontinuitu však nie je na škodu poznať aj udalosti z Man of Steel, prípadne aj z prvej Wonder Woman. Divák sa v deji síce bez problémov zorientuje aj bez nich, nebude však v plnej miere vedieť doceniť viacero z narážok postáv na predchádzajúce dianie.

Warner Bros.

Superman, najsilnejší zo superhrdinov a ochrancov našej planéty, je mŕtvy a Zem sa ocitá bez svojho šampióna. Na to však nie je najlepšia chvíľa, prichádza totiž dobyvateľ svetov, nemilosrdný Steppenwolf, ktorý na modrej planéte hľadá trojicu starodávnych artefaktov. Tie sú vďaka ich nesmiernej sile schopné darovať život, ale po spojení tiež kompletne zdevastovať celý svet a z preživších spraviť posluhovačov silnejšej entity stojacej v pozadí.

Prekážku na ceste zdanlivo neporaziteľného Steppenwolfa predstavuje Batman, snažiaci sa narýchlo dať dokopy výnimočných jedincov ochotných postaviť sa prichádzajúcemu zlu. Zoznam obrancov tak postupne narastie na šesť silných postáv, ktorým Snyderova verzia venuje osobitý priestor a oproti predchodcovi tieto charaktery vykresľuje v celkom novom spektre.

Zahojenie rán z minulosti

Pre mnohé z nich pritom ide o úplne zaslúženú pozornosť, ktorá im pred štyrmi rokmi nepochopiteľne nebola venovaná. Hovoríme predovšetkým o nováčikoch v podobe Cyborga a Flasha, ktorí sa dočkávajú vlastných, veľmi osobných príbehov. Snyder nám tak dáva možnosť nahliadnuť do komplikovaného vzťahu medzi Cyborgom a jeho otcom, naplno približuje udalosti vedúceho k jeho „zrodeniu“ a ukazuje, prečo je práve Cyborg kľúčovým elementom v celom filme.

Flash už rovnako nepôsobí len ako generátor náhodných vtipov a aj keď svojou povahou a komentármi situáciu neraz odľahčí, aj jeho postava je vo filme vnímaná vážnejšie a predovšetkým s kreditom, ktorý si zaslúži. To isté ale platí prakticky o všetkých ústredných hrdinoch, ktorí v rozšírenej verzii filmu pôsobia omnoho celistvejšie, divák s nimi sympatizuje a rozumie motívom ich konania.

Prečítaj si aj
Už nebude najdrahší. HBO Max spustí lacnejšie predplatné, má to však háčik

Netýka sa to pritom len členov Justice League, ale tiež hlavného záporáka Steppenwolfa, z ktorého sa v Snyderovej réžii razom stáva úplne iná postava. Stále síce v jagavej zbroji chodí a sekerou masakruje všetkých navôkol, práve jeho príbeh, vazalstvo voči (z pôvodného filmu úplne vystrihnutému) Darkseidovi a dodatočné scény mu pridávajú na strachu a navodzujú dojem, že Zem neprišiel obsadiť len ďalší tuctový komiksový dobyvateľ. Nehovoríme síce o najlepšom antagonistovi v histórii, nová verzia filmu ale Steppenwolfovi rozhodne prospieva.

Warner Bros.

Práve chladné a neosobné poňatie postáv v pôvodnej verzii filmu bolo pre fanúšikov DC veľkým sklamaním. Snyderove poňatie novej verzii dáva potrebné srdce, zároveň je však z nej občas cítiť prílišný sentiment a možno aj neochota niektoré zo záberov do filmu nezahrnúť. Nedá sa síce povedať, že film by na dlhú stopáž doplácal, keďže väčšina diania baví a dáva zmysel, občas sa však nájdu aj pasáže, bez ktorých by sa film bez problémov zaobišiel.

Bez čoho si už Justice League po pozretí filmu naopak predstaviť nevieme, je R-kový rating, ktorý novej verzii filmu nesmierne pristane a skutočne mu robí veľkú službu. Akcia je citeľne brutálnejšia a skvele koreluje s tmavším farebným odtieňom filmu i temnejším štýlom rozprávania. Príbehové jadro síce zostalo nezmenené, forma sa však aj zmenila na nepoznanie a aj vďaka nej novinku možno vnímať ako celkom nový film.

Paradoxne je to práve akcia, ktorá nás na filme bavila menej. To, že Zack Snyder vo svojich filmoch miluje využívanie spomalených záberov, nie je žiadnym tajomstvom. V Justice League to s nimi však miestami skutočne preháňa a po chvíli „slow-mo“ pasáže namiesto originality prinášajú tuctovosť. Zároveň niektoré z CGI scén aj s prižmúrenými očami pôsobia strojovo, čo je na film s rozpočtom 370 miliónov pomerne zásadný nedostatok.

4:3? Radšej nie

Zámer režiséra odvysielať film vo formáte 4:3, určeným pre IMAX plátna, by dával zmysel, ak by sa Liga spravodlivosti primárne vysielala v kinách, drvivá väčšina divákov si však novinku vychutná len na malých obrazovkách v pohodlí domova. Zvolený formát s osekanými okrajmi sa tak nielen míňa účinku, ale doslova si vyžaduje ústupky zo strany diváka, keďže obraz pôsobí neprirodzene.

Warner Bros.

Kritiku musíme adresovať aj ku službe HBO Go, ktorá stále nepodporuje vysielanie obrazu v 4K rozlíšení a práve film podobného ranku by si najvyššiu kvalitu zaslúžil. To samozrejme nie je vina Snyderovho filmu, náročného tuzemského diváka ale daná skutočnosť určite nepoteší.

Streamovacej službe naopak vzdávame hold za uvedenie filmu aj so slovenským dabingom a titulkami, čo u nás skutočne nie je pravidlom. Komu sa nepáči, môže si zvukovú stopu prepnúť do originálu, prípadne českého znenia.

NEPREHLIADNI
Filmový Superman sa dočká ďalšieho reštartu. Návrat Henryho Cavilla je vo hviezdach

Verdikt

Dlhé roky čakania, neustály nárek fanúšikov, ale tiež atraktívny komiksový formát z Justice League Zacka Snydera spravili jeden z najočakávanejších filmov uplynulých rokov. Na jednej strane nová verzia len ťažko mohla dopadnúť horšie ako pôvodný film z roku 2017 a latka v tomto prípade skutočne nebola nastavená vysoko. Na strane druhej novinku sprevádzal obrovský hype, na ktorý mohla Snyderova vízia veľmi ľahko doplatiť.

Nakoniec je Snyderova verzia filmu nielen dôstojnou náhradou, ale skvelým komiksový eposom, ktorý aj napriek masívnej stopáži nenudí, je lepším a omnoho kompaktnejším celkom po každej jednej stránke. Hĺbka jednotlivých postáv je oproti predchodcovi v úplne inej dimenzii a ich motivácia dáva význam, novinka ťaží aj z dospelejšieho a temnejšieho rozprávania, rovnako ako excelentného nového soundtracku. DC universe tak dostáva film, ktorý si jeho fanúšikovia zaslúžili už pred štyrmi rokmi.

Warner Bros.

Iste, niektoré zo scén vo filme pôsobia zbytočne, netradičný zúžený formát robí viac škody ako úžitku, ide však o drobné nedostatky inak vynikajúcej akčnej jazdy, ktorá dvojnásobne teší v časoch filmovej mizérie.

Za nás môžeme fanúšikov DC Universe vrelo odporučiť, zároveň sa však pri pohľade na vydarené potitulkové scény a prinajmenšom jedno veľké prekvapenie v závere nevieme zbaviť trpkej príchute, že ak by Snyderova verzia bola odvysielaná už pred štyrmi rokmi, DC Extended Universe dnes mohlo vyzerať úplne inak.

HODNOTENIE

8/10

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom