Streamovacia služba HBO Max, ktorá v druhej polovici tohto roka dorazí aj na Slovensko a nahradí tuzemskú alternatívu HBO Go, v budúcom roku neplánuje pokračovať v koncepte pridávania filmov do svojej ponuky v deň ich kinopremiéry, informuje The Verge.

K podobnému kroku spoločnosť Warner Media, pod ktorú HBO Max spadá, pristúpila ešte na konci minulého roka, kedy oznámila, že filmy, ktoré pod hlavičkou Warnerov vznikli, budú bezplatne na mesiac sprístupnené všetkým predplatiteľom služby.

Čítal si už? 
Už nebude najdrahší. HBO Max spustí lacnejšie predplatné, má to však háčik

K divákom sa tak postupne dostanú takmer dve desiatky atraktívnych snímok, medzi ktorými nechýbajú ani ostro sledované počiny ako Godzilla vs. Kong, Mortal Kombat, nový Matrix alebo najočakávanejšie sci-fi posledných rokov, Duna.

TMDB

Kontroverzný krok spoločnosti sa nestretol s pochopením predovšetkým medzi filmovými tvorcami, zároveň však pri zatvorených kinách a pretrvávajúcej filmovej mizérii išlo o skvelý marketingový ťah a spropagovanie stramovacej služby, s ktorou chcú Warneri do piatich rokov dosiahnuť 150 miliónov predplatiteľov.

Ďalší rok už nie

The Verge teraz informuje, že v ďalšom roku už veľkofilmy na streamovaciu službu v deň vydania pribúdať nebudú. Rozhodnutie je súčasťou dohody medzi Warner Bros. a spoločnosťou Regal Cinemas, druhým najväčším reťazcom kín na svete, ktorá bude premietať budúceho filmy Warnerov exkluzívne vo svojich sálach.

Plány na tento rok zostávajú nezmenené a aj napriek tomu, že kiná sa s uvoľňovaním opatrení začínajú už v apríli postupne otvárať, budú všetky filmy Warner Bros. spoločne s premiérou aj naďalej uvedené aj na HBO Max.

YouTube

V nasledujúcom roku budú filmy do knižnice streamovacej služby pridávané po 45 dňoch od premiéry, čo je zo strany kín stále veľký kompromis. Doteraz totiž platilo pravidlo 90 dní, počas ktorých sa smeli veľkofilmy premietať výhradne v kinách a nemohli byť pridávané do služieb VOD (video on demand).

Možno aj skôr

Ani 45-dňové okno sa v Hollywoode však nestane štandardom a predplatitelia sa očakávaných snímok pri filmoch konkurencie môžu dočkať dokonca ešte skôr. S príchodom viacerých veľkých hráčov do streamovacieho segmentu sa totiž boj o zákazníka zintenzívňuje a spoločnosti chcú nových zákazníkov, predstavujúcich stabilný zdroj príjmov, prilákať aj za cenu krátkodobých strát z kín.

Prečítaj si aj
Ktorú streamovaciu službu si vybrať a ako ušetriť na predplatnom?

Nedávno predstavená služba Paramount+ rovnako potvrdila, že najväčšie zo svojich hitov, bude do knižnice pridávať už 45 dní po premiére. Ide napríklad o filmy ako Mission Impossible: 7, Tiché miesta 2 či Top Gun: Maverick. Pri menších filmoch však spoločnosť pôjde ešte ďalej a do obsahu svojej služby ich integruje už 30 dní po premiére.

Paramount

Netradičnú dohodu s reťazcami kín zároveň uzavrelo aj ďalšie veľké hollywoodske štúdio, Universal, pod ktoré spadajú napríklad série Jurský park alebo Rýchlo a zbesilo. Filmy štúdia sa na VOD služby budú môcť dostať už 17 dní po premiére, ak ich domáce tržby nepresiahnu 50 miliónov. Ak túto métu filmy Universalu presiahnu, na streamovacie služby sa môžu dostať 31 dní po premiére.

Pridávanie do svojho obsahu v deň premiéry skúša aj spoločnosť Disney. V minulosti takto predstavila napríklad snímky Mulan, Duša alebo Raya a posledný drak, najnovšie sa v ponuke Disney+ v deň kinopremiéry objaví aj očakávaná marvelovka Black Widow so Scarlett Johansson. Disney však za prednostné sprístupnenie týchto filmov vyžaduje poplatok 30 dolárov.

 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom