Ambície Elona Muska a jeho spoločnosti SpaceX dopraviť v dohľadnej dobe ľudí na Mars nie sú žiadnym tajomstvom a okrem samotnej misie tak vizionár určite premýšľa aj nad „malichernosťami“, akou je napríklad budúca vlajka ľudskej kolónie na červenej planéte. Najnovšie na Twitteri zdieľal fotografiu, ktorá by sa ňou mohla stať, píše Inverse.

Falcon 9 v pozadí je samozrejmosť

Dopraviť ľudí na Mars a vybudovať tam prvú kolóniu je dlhodobou prioritou Elona Muska a SpaceX, čo môžeme vidieť aj na napredujúcom vývoji rakety Starship, ktorú čoskoro čaká jeden z najdôležitejších testov. Zaoberať sa otázkou, aké by mala táto kolónia postavenie voči jednotlivým krajinám na Zemi je pravdepodobne ešte priskoro, no ako informoval portál Teslarati, Musk v piatok na svojom Twitteri zdieľal snímku fotografa Johna Krausa, o ktorej si myslí, že by sa mohla stať jej vlajkou.

Nie je veľkým prekvapením, že fotografia zobrazuje utorkový štart rakety Falcon 9, ktorá po piatich odkladoch misie Starlink 12 nakoniec úspešne vyniesla ďalších 60 satelitov Starlink, pričom Kraus zachytil nádhernú časť štartu so Slnkom v pozadí. V reakcii na Muskov návrh sa so snímkou ešte pohral a vytvoril upravenú verziu, kde rovno nahradil Slnko Marsom.

Musk a Kraus však ani zďaleka nie sú prví, ktorí sa nad budúcou vlajkou červenej planéty zamýšľali. Už v roku 1993 vytvoril spisovateľ Greg Bear v svojom románe Moving Mars prvú vlajku Marsu, ktorá predstavovala planétu s dvoma mesiacmi na modrobielom pozadí.

Používateľ RealPatrickDaly zase v reakcii na vizionára zverejnil na Twitteri dizajn, ktorý používa konkurenčný Boeing na niektorých reklamných produktoch, pričom ukazuje raketu NASA Space Launch System, ktorá má v rámci programu Artemis dopraviť ľudí na Mesiac.

Prečítaj si tiež
Prvá komerčná misia NASA a SpaceX je opäť odložená

Šéf spoločnosti SpaceX sa v minulosti vyjadril, že prvých ľudí na Mars chce vyslať už v roku 2024 a do polovice storočia chce na červenú planétu dostať až milión ľudí.

Vývoj vesmírnej lode Starship, ktorá by mala ich dopravu zabezpečiť, preto smeruje k čo najnižším nákladom na jeden let a dáva veľký dôraz aj jej znovupoužiteľnosť.

Dôležité je to najmä z toho dôvodu, že hlavným cieľom je vytvorenie sebestačného mesta na červenej planéte, čo si však vyžiada množstvo letov. Bude totiž potrebné na planétu prepraviť posádku a veľké množstvo nákladu, z ktorého by sa vybudovala infraštruktúra.

Musk odhaduje, že SpaceX by potreboval pre vybudovanie takejto kolónie postaviť približne 1000 rakiet Starship za 9 rokov, aby dokázali na Mars dopraviť plánovaný milión ľudí. Celý proces by trval približne 20 rokov, nakoľko na Mars je možné letieť každé dva roky, kedy sa nachádza najbližšie k Zemi.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP