NASA a spoločnosť SpaceX otvorili dvere komerčným misiám po testovacej misii Demo-2. Ešte pred jej ukončením sa začalo hovoriť o prvej komerčnej misii Crew-1, ktorej sa zúčastní štvorica ďalších astronautov. NASA stanovila nový termín, kedy poletí posádka v module Crew Dragon počas misie Crew-1 na ISS. Odklad spôsobilo vyšetrovanie nedávneho zlyhania Falconu 9. Informovala o tom na svojom blogu.

Testovacia misia Demo-2 predznamenala spustenie programu pre komerčné vesmírne misie, ktoré budú realizované v spolupráci NASA a SpaceX.

Práve spoločnosť Elona Muska sa postarala aj o prvý demonštračný let s prázdnym modulom Crew Dragon ešte počas minulého roka a rovnako tak aj o prepravenie prvej dvojice astronautov v tomto module na ISS.

Aktualizácia 11.10.2020

Článok bol doplnený o informácie týkajúce sa nového termínu štartu misie Crew-1.

SpaceX začal lietať s astronautmi

Významná misia začala ešte 30. mája tohto roka, kedy z Floridy odštartovala raketa Falcon 9 s modulom pre posádku. Astronauti Bob Behnken a Doug Hurley v Crew Dragon dokovali k vesmírnej stanici o deň neskôr.

Po úspešnom dopravení astronautov sa následne čakalo na ich opätovný návrat na Zem, ktorý sa nakoniec uskutočnil začiatkom augusta. Posádka modulu pristála v oceáne 2. augusta. Bližšie informácie sme priniesli v našom komentári.

Zobraziť celú galériu (0)
NASA HQ PHOTO/Flickr

Ešte pred ukončením misie Demo-2 však NASA vybrala ďalších astronautov, ktorí poletia na ISS v prvej komerčnej misii Crew-1. Mená posádky zverejnila agentúra v júli a neskôr odhalila aj členov druhého komerčného letu Crew-2, ktorý odštartuje v marci 2021.

Po pristáti modulu Crew Dragon z testovacej misie NASA analyzovala získané dáta a neskôr tiež avizovala, že prvá komerčná misia sa o pár týždňov posunie.

NASA opäť posunula štart misie Crew-1. Kvôli problémom Falconu 9

Pôvodne totiž mala misia Crew-1 odštartovať ešte v septembri, no kvôli lete ruského Sojuzu na ISS sa štart odložil na október. Agentúra vtedy informovala, že posádka v tejto misii nepoletí na stanicu skôr ako 23. októbra.

Zobraziť celú galériu (0)
Posádka astronautov, ktorí poletia v Crew Dragon počas misie Crew-1. Zľava astronautka Shannon Walker a astronauti Victor Glover, Michael Hopkins a Soichi Noguchi vpravo. Zdroj: NASA

Podľa nedávneho príspevku na blogu sa dátum štartu komerčnej misie Crew-1 posunul o ďalší týždeň a bol naplánovaný na 31. október. NASA však opätovne zmenila termín štartu, ktorý sa podľa posledných informácií agentúry odkladá najskôr na polovicu novembra.

Presný dátum a čas nebol špecifikovaný. Túto zmenu agentúra odôvodnila tým, že dáva SpaceX viac času na testovanie hardvéru a analýzu dát pri vyhodnocovaní nedávneho zlyhania Falconu 9 pred štartom inej misie (GPS III 04), kedy došlo k problému s generátormi plynu na 1. stupni rakety.

Posunutie štartu však umožní agentúre a SpaceX vykonať ďalšie potrebné testy. Spoločnosť Elona Muska má pomaly finišovať s prípravou Crew Dragon na tento komerčný let. Samotný modul s označením C207 sa už pritom nachádza na Floride, kde bol dopravený z výroby v Hawthorne koncom augusta.

Crew Dragon je krok od certifikácie

O pár týždňov tak budeme svedkami ďalšieho významného momentu, kedy prvýkrát odštartuje raketa súkromnej spoločnosti počas komerčnej misie s astronautmi na palube modulu pre posádku a vynesie ich na Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Tam astronauti zotrvajú celých 6 mesiacov, počas ktorých sa budú podieľať na rôznych výskumoch.

Samotný modul Crew Dragon však stále nedostal po testovacej misii Demo-2 certifikáciu od NASA, no agentúra je podľa nových informácií vo finálnej fáze analyzovania dát potrebných pre udelenie certifikácie. Bližšie informácie by mali byť dostupné už čoskoro.

Pošli nám TIP na článokVesmír a veda