O majiteľovi americkej automobilky Tesla či SpaceX je už dlhodobo známe, že jeho veľkým snom je kolonizovať Mars. Postupne sa pomocou svojej firmy snaží vyvíjať čoraz lepšie rakety, aby sa mu jeho sen mohol ešte viac priblížiť k realite, o čom sme ťa informovali aj v samostatnom článku.

Najnovšie sa Elon Musk podrobnejšie vyjadril k časovým rozvrhom a rôznym požiadavkám, ktoré bude potrebné splniť, aby bol tento plán uskutočniteľný. Dlhodobou víziou je totiž urobiť z ľudí medziplanetárny druh. Nedávno Elon Musk prostredníctvom sociálnej siete Twitter odpovedal na otázky svojich fanúšikov, informuje TechCrunch.

Až 10 miliónov ton nákladu ročne

Podľa Elona Muska je nevyhnutné, aby sa náklady na jeden let rakety Starship dostali na úroveň približne 2 miliónov dolárov. Dôležité je to najmä z toho dôvodu, že hlavným cieľom je vytvorenie sebestačného mesta na červenej planéte, čo si však vyžiada množstvo letov. Bude totiž potrebné na planétu prepraviť posádku a veľké množstvo nákladu, z ktorého by sa vybudovala infraštruktúra.

Elon Musk odhaduje, že kvôli tomu bude potrebné postaviť okolo 1 000 vesmírnych lodí a celé by to trvalo približne 20 rokov, nakoľko na Mars je možné letieť každé dva roky, kedy sú Zem a Mars k sebe najbližšie. Musk sa však venoval aj iným otázkam. Jedna z nich sa napríklad týkala potenciálu lode Starship.

Vieme, že loď je konštruovaná tak, aby bola schopná opakovaného použitia. Podľa ideálneho scenára môže Starship letieť až trikrát denne, čo predstavuje viac 1 000 letov ročne. Ak zoberieme do úvahy fakt, že SpaceX vyrobí okolo 100 lodí, tak ako tomu bolo v prípade rakiet Falcon, pri nosnosti 100 ton nákladu sa môže do vesmíru vypustiť až 10 miliónov ton nákladu ročne, informuje Gigazine.

Musk zároveň zdôraznil, že ak zoberieme do úvahy všetky v súčasnosti prevádzkované vesmírne lode, ich celková kapacita je iba 500 ton ročne, pričom približne polovicu z nich tvoria rakety Falcon. Pre niekoho môžu byť uvedené výroky nepredstaviteľné, nezmyselné, ba až nereálne. Faktom však je, že Elon Musk sa snaží predvídať budúcnosť, čo sa mu už viac krát aj podarilo.

Ambície sú, no treba ich brať s rezervou

Samozrejme, vyjadrenia je potrebné brať s rezervou, lebo nie vždy, čo si Musk zaumieni sa môže aj vydariť. Všetko bude závisieť predovšetkým od technologických možností a ďalších mnohých faktorov. Ešte predtým, ako sa však bude hovoriť o udržateľnom meste, bude potrebné na Mars najskôr vyslať posádku. Aktuálne sa však pozornosť sústreďuje na vesmírnu agentúru NASA, ktorá plánuje do roku 2024 poslať astronautov na Mesiac.

Elon Musk sa v minulosti vyjadril, že SpaceX vyšle do roku 2024 prvú posádku na Mars, čo sa však momentálne javí ako až príliš ambiciózny plán. Čoho sa dočkáme ukáže až budúcnosť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom