Do dnešného dňa vyniesol SpaceX pomocou Falconu 9 na zemskú orbitu vyše 700 satelitov Starlink. Ďalšia várka s desiatkami nových kusov už čaká na štart. Spoločnosť plánuje odštartovať svoju 13. misiu so Starlinkmi dnes poobede. Na obežnú dráhu vyletí ďalší 60 satelitov, informuje Space. Celý štart môžeš sledovať naživo.

Aktualizácia 6.10.2020 o 14:35

Ďalšia várka 60 satelitov Starlink bola úspešne vypustená. V najbližších týždňoch sa budú dostávať na finálnu orbitálnu dráhu pomocou zabudovaného iónového pohonu. K vypusteniu satelitov došlo 1 hodinu a 1 minútu po štarte Falconu 9.

Aktualizácia 6.10.2020 o 13:40

Spoločnosť SpaceX po piatich odkladoch misie Starlink 12 dnes úspešne odštartovala raketu Falcon 9 z Mysu Canaveral. Na palube 13. letu sa nachádza 60 satelitov Starlink, ktoré budú na orbitu vypustené približne hodinu po štarte. 1. stupeň rakety sa po zhruba 2 a pol minútach od vzletu odpojil od 2. stupňa a úspešne pristál na dronovej lodi Of Course I Still Love You.

Aktualizácia 6.10.2020

Ďalší pokus o štart misie Starlink 12 by sa mal začať dnes o 13:29 nášho času. Informoval o tom SpaceX na svojom webe. Po včerajšom zrušenom štarte tak pôjde už o 6. pokus o let rakety Falcon 9 s várkou 60 satelitov spoločnosti. Počasie je na 70 % vhodné pre štart, a tak sa dnes môžeme konečne dočkať očakávaného letu, ktorý firma odkladala už od polovice septembra.

Po zrušení štartu minulý týždeň Elon Musk na Twitteri avizoval, že počas tohto týždňa budú prebiehať kontroly štartovacieho komplexu, pohonu rakety či elektroniky, pričom sa kontroly hardvéru zúčastní aj on osobne. Ostáva tak len veriť, že SpaceX odstráni prípadné nedostatky a zaháji úspešný štart Falconu 9.

Aktualizácia 5.10.2020 o 13:35

Štart rakety Falcon 9 v misii Starlink 12 sa nekoná ani tentokrát. Spoločnosť ohlásila presunutie štartu o deň neskôr a aktuálne je vzlet naplánovaný na 6. október o 13:29 nášho času. Dnešný let znova prerušilo nevhodné počasie.

Aktualizácia 5.10.2020

SpaceX na avizuje plánovaný štart rakety Falcon 9, ktorá má dnes vyniesť ďalšiu várku 60 satelitov Starlink na orbitu. Ide o 5. pokus s misiou Starlink 12, ktorá bola doteraz 4-krát odložená kvôli nepriaznivému počasiu a naposledy zastavil štart počítač len pár sekúnd pred vzletom. Dnešný začiatok misie je naplánovaný na 13:50 nášho času a satelity by mali byť v prípade úspešného štartu rakety vypustené v čase T+01:01:24.

Aktualizácia 1.10.2020 o 15:30

Spoločnosti nakoniec dnes nevyšiel ani štvrtý pokus o vynesenie Starlinkov na obežnú dráhu. Tentokrát však nebolo problémom počasie. Misia Starlink 12 bola odvolaná len pár sekúnd pred štartom, neskôr sa začalo odpočítavanie T-15 minút, no štart bol nakoniec oficiálne odložený. Nový náhradný termín zatiaľ nie je známy.

Aktualizácia 1.10.2020

Po predošlých odkladoch štartu rakety Falcon 9 s ďalšími 60 satelitmi Starlink sa má SpaceX pokúsiť o štart dnes poobede. Spoločnosť odložila predošlé lety kvôli nepriaznivému počasiu. Pri prvom pokuse bolo dôvodom zlé počasie v oblasti pristátia 1. stupňa na dronovej lodi.

Naposledy bol let zrušený kvôli nevhodným podmienkami v oblasti Mysu Canaveral. Dnes o 15:17 sa tak SpaceX znova pokúsi odštartovať misiu Starlink 12, ktorá má na orbitu dostať ďalšie desiatky Starlinkov. Pokiaľ bude dnešný štart úspešný, už o 2 dni neskôr SpaceX vynesie na orbitu aj satelit GPS III-4. Konšteláciu týchto satelitov naposledy spoločnosť rozšírila koncom júna.

Aktualizácia 29.9.2020 o 16:22

SpaceX už tretíkrát odvolal plánovanú misiu Starlink 12. Raketa Falcon 9 bola pripravená na štart, no 30 sekúnd pred ukončením odpočítavania a štartom došlo k zastaveniu misie kvôli nepriaznivému počasiu v oblasti. Aktuálne nie je známy najbližší dátum, kedy sa spoločnosť pokúsi o opakovaný štart.

Aktualizácia 28.9.2020

Spoločnosť SpaceX na Twitteri avizovala, že sa dnes pokúsi o štart rakety Falcon 9 s ďalšou várkou satelitov Starlink na palube. Pôvodne mali satelity letieť ešte v polovici mesiaca, no vtedy bol štart prerušený kvôli nepriaznivému počasiu. Aktuálne by teda mala raketa odštartovať z Floridy dnes o 16:20 nášho času.

Po odpojení 1. a 2. stupňa rakety sa prvý booster vráti späť na dronovú loď Just Read the Instructions. K oddeleniu dôjde už 2 minúty a 36 sekúnd po štarte. V čase T+00:03:22 sa potom oddelí aj aerodynamický kryt.

Zaujímavosťou je, že jedna polovica nosa rakety bola predtým využitá pri dvoch predošlých Starlink misiách. SpaceX tak opakovane využije aj tieto časti rakety. K samotnému vypusteniu Starlinkov potom dôjde po 1 hodine a 1 minúte od štartu. Živé vysielanie začne 10 minút pred štartom. Článok budeme aktualizovať.

Aktualizácia 18.9.2020

Po predošlom zrušenom štarte SpaceX informoval, že odvoláva aj ďalší pokus o vzlet rakety Falcon 9, ktorá mala vyniesť na orbitu ďalších 60 satelitov Starlink. Aktuálne však nie je známy náhradný termín, kedy by sa mala misia Starlink 12 uskutočniť. Dôvodom odloženia štartu je znova nepriaznivé počasie v oblasti, kde mal 1. stupeň pristáť na dronovej lodi.

Aktualizácia 20:10

Spoločnosť SpaceX nakoniec odvolala dnešný pokus o štart rakety Falcon 9 so 60 satelitmi Starlink a presunula ho na záložný termín zajtra o 19:57 nášho času.

Hlavným dôvodom pre odloženie štartu malo byť nepriaznivé počasie nad dronorou loďou Just Read the Instructions v Atlantickom oceáne, na ktorej mal pristáť prvý booster rakety po oddelení, informoval portál Space.

Pôvodný článok:

Hoci je dnešný plánovaný štart označovaný ako misia Starlink 12, jedná sa už o 13. let, pri ktorom SpaceX vynesie na orbitu ďalšie satelity z budovanej konštelácie pre poskytovanie globálneho internetu.

Celkovo ju má tvoriť až 12 000 Starlinkov, no neskôr by sa mala rozšíriť až na 42 000 satelitov. Svoje satelity chce pritom na orbitu vyslať aj Amazon a ďalší konkurenti.

Internetové pripojenie z týchto satelitov si však už mohli vyskúšať prví beta testeri, no neskôr boli zverejnené aj opakované výsledky testov. Spoločnosť pre FCC tiež potvrdila aj avizované zvýšenie rýchlosti na 100 Mbps pri nízkej latencii. Federálna komisia pre komunikácie totiž spočiatku spochybňovala, že sa firme podarí dosiahnuť oneskorenie nižšie ako 100 ms.

SpaceX sťahuje z orbity testovacie satelity. Takmer celé zhoria v atmosfére

Práve SpaceX však došiel pri budovaní tejto konštelácie najďalej a dnes vynáša ďalších 60 Starlinkov.

Spolu s doterajšími misiami by mal po dnešnom štarte na orbite už 775 satelitov, avšak satelity z prvej várky, ktorá odštartovala v máji 2019, sťahuje z orbity. Dôvodom je, že sa jednalo o prvú testovaciu várku, ktorá splnila svoj účel a satelity sú postupne sťahované z obežnej dráhy.

Zobraziť celú galériu (4)
Global Meteor Network

Čo sa však s takýmito satelitmi stane? Zhoria v atmosfére. Spoločnosť navrhla najnovšiu generáciu Starlink v1.0 tak, aby po vstupe do atmosféry zhoreli úplne.

Tieto satelity ale začal SpaceX vypúšťať až v novembri minulého roka. Pri predošlej generácii zhorelo v atmosfére „len“ zhruba 95 % satelitu. Ďalšie detaily o satelitoch Starlink sme zhrnuli v tomto článku.

Všetky z nich sú pritom prispôsobené tak, aby po skončení životnosti zostúpili z orbity a zhoreli v atmosfére. Následne ich spoločnosť nahrádza novšími a vylepšenými kusmi. Doteraz týmto spôsobom bolo z 1. várky vyradených 26 Starlinkov, ďalších 8 zostupuje z pôvodnej orbity a zvyšných 26 je stále funkčných.

Opätovne sa využije 1. stupeň z misie Demo-2

Misia štartuje o 20:20 nášho času, no v prípade nevhodných podmienok či iného problému má SpaceX záložný termín a letieť môže zajtra o 19:57 nášho času.

Raketa Falcon 9 by mala dnes odštartovať zo štartovacieho komplexu 39A na Myse Canaveral. Spoločnosť taktiež opakovane využije 1. stupeň, ktorý predtým letel aj pri testovacej misii Demo-2 s prvými astronautmi v module Crew Dragon a neskôr pri misii ANASIS-II.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom