NASA má za sebou úspešný test podporných motorov FSB-1 pripravovanej nosnej rakety Space Launch System, ktorá má dopraviť ľudí na Mesiac. Pri zážihu dokonca zapálil trávu na okolitých kopcoch, píše Futurism.

Najväčší raketový motor na svete

Ako informoval portál Spaceflight Now, americká NASA úspešne otestovala podporné motory FSB-1 na štart očakávanej nosnej rakety Space Launch System (SLS), ktorá je kľúčovým prvkom prípravy budúcich lunárnych misií v rámci programu Artemis.

Test sa uskutočnil na púšti v Utahu, kde motor pri viac než dvojminútovom zážihu zapálil trávu na okolitých kopcoch. Zážih bude trvať rovnako dlho aj pri štarte lunárnych misií. Testovaná verzia motora má tiež rovnaké parametre ako tá, ktorú plánujú využiť v misiách Artemis.

„Zážih podporných motorov rakety SLS je kľúčovou časťou úspechu misií na Mesiac,“ uviedol riaditeľ NASA Jim Bridestine. 

Výrobu FSB-1 má na starosti spoločnosť Northrop Grumman, podľa ktorej ide o najväčší raketový motor pre vesmírnu raketu aký bol kedy vyrobený, pričom meria takmer 47 metrov a váži viac než 725 ton. Vyrobený je z piatich častí a jeho maximálny ťah činí viac než 1,6 milióna kilogramov alebo 16 meganewtonov.

Hlavný stupeň rakety SLS pritom meria viac než 64 metrov a vďaka štyrom motorom RS-25 má ťah 8,9 meganewtonov. Pre porovnanie, maximálny ťah rakety Falcon Heavy od SpaceX s 27 motormi Merlin 1D pri štarte z úrovne morskej hladiny činí 22,82 meganewtonov. Ťah jedného motora Merlin 1D pritom činí 0,845 meganewtona.

Veľká cesta veľkej misie

Prvý let rakety SLS s označením Artemis 1 vynesie do vesmíru modul Orion bez posádky a následne s posádkou počas prvej pilotovanej misie Artemis 2 v roku 2023.

Misia Artemis 3 má potom o rok neskôr pristáť na južnom póle Mesiaca a preskúmať jeho povrch detailnejšie ako kedykoľvek predtým. K tomu majú pomôcť systémy, ktoré budú v budúcnosti vybudované priamo na Mesiaci a okolo neho.

Do programu je zapojených hneď niekoľko súkromných spoločností, vrátane SpaceX, Blue Origin a Dynetics. Posledná menovaná pracuje na štruktúre, ktorá umožní výstup a zostup pristávacieho systému, ktorý vynesie raketa Vulcan od United Launch Alliance. Firma Elona Muska zase vyvíja vesmírnu loď Starship a úlohou spoločnosti Blue Origin je vyvinúť lunárny modul pre astronautov, ktorý nedávno odhalila v plnej veľkosti.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom