Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Na trhu je dnes nepreberné množstvo čističiek vzduchu s rôznymi typmi filtrácie a s hromadou doplnkových technologických vymožeností. Väčšina z nich si spoľahlivo poradí nielen s fyzikálnymi druhmi znečistenia, ako je napríklad prach, ale aj s čiastočkami biologickej povahy ako roztoče, plesne či baktérie.

V súčasnosti sa pritom logicky núka otázka, či nás čističky vzduchu ochránia aj pred koronavírusom. Väčšina ľudí vie, že vírusy sú napríklad v porovnaní s baktériami oveľa menšie. Dokáže ich teda čistička vzduchu zachytiť? Akú úlohu v tom zohráva UV žiarenie a ako vlastne kvalitnú čističku vyberať?

Parametre HEPA filtrácie a koronavírusu

Čistička vzduchu pozostáva obyčajne z dvoch základných častí: z ventilátoru a filtra. Funkcia ventilátora je zrejmá, so samotným filtrom je to však trochu zložitejšie. Najrozšírenejším typom je dnes tzv. HEPA filter, ktorý bol vyvinutý NASA už v 40. rokoch minulého storočia a vzhľadom často pripomína harmoniku. „Práve vďaka zložením do harmoniky možno dosiahnuť veľkú absorpčnú plochú na malom priestore.

Tento typ filtra je tak schopný odstrániť častice až do veľkosti 300 nanometrov, a to s účinnosťou 99,97 %,“ povedal k účinnosti HEPA filtrácie Juraj Mikulášik, odborník spoločnosti Kärcher Slovakia. Pochopiteľne, väčšie častice sú filtrované s ešte väčšou účinnosťou.

Namieste je teda otázka, akú veľkosť majú koronavírusy. Podľa bežne dostupných zdrojov, ale aj podľa Úradu verejného zdravotníctva SR je to 60 – 220 nanometrov, a tak by sa mohlo zdať že samotný HEPA filter na zachytenie koronavírusov nestačí.

Rad štúdií (jednu z nich realizovala napríklad aj samotná NASA) však potvrdil, že to nie je celkom pravda a HEPA filter má v skutočnosti pomerne vysokú šancu zachytiť aj menšie častice vrátane koronavírusov, píše sa v štúdii. Ako je to možné?

HEPA filter vírus v ovzduší zachytí, ale…

Drobné častice ako vírusy majú totiž v ovzduší tendenciu pohybovať sa v náhodných smeroch – skôr než v priamych líniách. Existuje preto veľká šanca, že aj drobné vírusy sa pri prechode filtrom budú dotýkať filtračných vláken a ostanú na ich povrchu – rovnako ako väčšie častice.

Čistička vzduchu s HEPA filtrom tak môže zachytiť akékoľvek vzdušné vírusy (vrátane koronavírusu), ktoré ním prechádzajú. Vírus však vo filtri nemusí automaticky uhynúť – na jeho povrchu môže prežiť aj niekoľko hodín alebo dní. Nakoniec pravdepodobne zomrie, ak sa medzitým filter nevyberie a vírus neuvoľní späť do vzduchu alebo na pokožku či nábytok.

Tip: pri výmene HEPA filtrov sa odporúča použiť ochranné rukavice, okuliare a respirátor.

HEPA filtrácia môže vírus skutočne zachytiť, treba však podotknúť, že čistička môže filtrovať iba častice zo vzduchu. Keď si človek napríklad kýchne alebo zakašle, je pravdepodobné, že sa časť kvapôčok obsahujúcich vírus usadí skôr na podlahe alebo na iných povrchoch, než aby zostali dlho zo vzduchu,“ vysvetľuje Mikulášik a dodáva, že čističky vzduchu preto nemožno vnímať ako absolútne riešenie, ale skôr ako užitočný preventívny doplnok.

Ako je to s UV žiarením a s inými typmi filtrácie

V súvislosti so zachytením vírusu v čističke vzduchu vyvstáva otázka, aké sú možnosti jeho efektívneho zničenia. V rámci tejto témy sa najčastejšie spomínajú čističky so zabudovanou UV lampou. Je síce pravda, že ultrafialové žiarenie dobre sterilizuje, avšak na to, aby bol vírus zabitý, musí byť žiareniu vystavený aspoň niekoľko minút.

Preto je nesmierne dôležité rozlišovať, či je UV žiarenie v čističke zamerané na sterilizáciu filtrovaného vzduchu, alebo samotného filtra, ktorý môže vírus zachytiť. Väčší efekt dosiahneme – pochopiteľne – v druhom prípade.

Iným zaujímavým riešením sú čističky vzduchu s fotokatalytickým filtrom, pretože po zachytení môžu byť vírusy vďaka elektrostatickým a oxidačným účinkom iónov rozložené, teda zabité. Čo sa týka ďalších typov filtrov, uhlíkový je známy ako dobrý zachytávač zápachu a prchavých zlúčenín, vrátane karcinogénneho formaldehydu, je však nepravdepodobné, že by zachytil zárodky mikróbov.

Zaujímavým prvkom je aj plazmový filter, ktorý funguje na princípe elektrostatickej energie. Táto technológia dokáže zhlukovať dohromady aj najmenšie častice, ktoré sú potom pre HEPA filter jednoduchšie na zachytenie,“ hovorí Mikulášik a dodáva, že mnohé čističky vzduchu ponúkajú kombináciu viacerých zo spomenutých riešení.

Čo by kvalitnej čističke nemalo chýbať?

Pri samotnom výbere čističky je podľa odborníka z Kärcher Slovakia najjednoduchšie ísť po overených a stabilných značkách. Nielen kvôli funkcionalite a životnosti – ide aj o dostupnosť filtrov do budúcna. Mikulášik pritom dodáva niekoľko praktických tipov.

Osobne by som nekupoval zariadenie bez laserového senzora. V súčasnosti majú totiž kvalitné čističky vzduchu bežne integrovaný laserový senzor, ktorý automaticky kontroluje a udržiava vysokú kvalitu vzduchu v miestnosti. Tú môže užívateľ sledovať na displeji, obyčajne prostredníctvom rôznych farebných stupníc.

Automatický režim senzora navyše značne predlžuje životnosť zariadenia. Nesmieme zabúdať ani na hlučnosť, ktorá by sa mala v priemere pohybovať okolo 35 dB. Takisto je veľmi užitočné ak má čistička jednoduchý indikátor životnosti filtra, vďaka ktorej si môžeme byť na 100 % istí, že zariadenie funguje tak, ako má,“ uzatvára odborník.

Na záver zostáva zopakovať, že čističky vzduchu nemožno chápať ako stopercentnú ochranu voči koronavírusu. Ide však o užitočné doplnkové opatrenie v rámci celkovej prevencie, ktorá má byť založená predovšetkým na prísnych hygienických opatreniach.

Ďalšie dôležité články o koronavíruse:

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú