Najväčší batériový projekt s Tesla Megapack vo Veľkej Británii vyrastie na juhu krajiny s kombinovanou kapacitou až 68 MWh. Projekt, ktorého výstavba má byť dokončená v budúcom roku, pomôže stabilizovať energickú sieť, informuje Solar Power Portal.

Fotowatio Renewable Ventures (FRV) v spolupráci s Harmony Energy predstavili už svoj druhý projekt batériových úložísk na juhu Veľkej Británie.

Výstavba sa začne už tento mesiac neďaleko vrchu Burgess Hill. Nainštalovaných bude až 28 batérií Tesla Megapack s kombinovanou kapacitou 34 MW/68 MWh.

Veľkokapacitné batérie Tesly pomôžu v ďalšej krajine

Spomenuté spoločnosti predtým spolupracovali na podobnom projekte batérií v zálive Holes Bay. Aj tu sa využívajú batérie Tesla Megapack, nachádza sa ich tu však len 6 s celkovou kapacitou 7,5 MW/15 MWh. Ako informuje Tesmanian, batérie budú využívať softvér spoločnosti Tesla, Autobidder AI, ktorý vďaka umelej inteligencii dokáže predpovedať dopyt a ponuku energie v tejto oblasti.

Peter Kavanagh, generálny riaditeľ spoločnosti Harmony Energy uviedol, že uzavretie zmlúv o financovaní a výstavbe boli vzrušujúcim vývojom, najmä pri zvažovaní ďalších výziev rozvoja týchto projektov počas súčasnej pandémie.

„Rozvoj veľkokapacitných nedotovaných batériových projektov v Británii skutočne stúpa. Snažíme sa pokračovať v prechode na zelenú ekonomiku. Hodnota batériových úložísk totiž spočíva v ich flexibilite pre elektrickú sieť,“ doplnil Kavanagh.

Uplatnili sa aj v Austrálii

Podobný projekt už existuje aj na opačnej strane planéty, kde tento systém vybudovala samotná Tesla. Batériový systém zohráva kľúčovú rolu pri prechode k udržateľným zdrojom energie a vďaka nemu je Austrália už teraz o niečo menej závislá na fosílnych palivách.

Ďalšou nespornou výhodou najmä pre odberateľov elektrickej energie je fakt, že batériové systémy dokážu ušetriť na výdavkoch za energie nemalé peniaze. Presvedčila sa o tom Queenslandská univerzita v Brisbane a detailné čísla si môžeš prečítať v tomto článku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom