Systém obrovských batérií Tesla Powerpack dokázal ušetriť austrálskej univerzite niekoľko desiatok tisíc eur už za prvý štvrťrok používania. Ako informuje portál TeslaReporter, Powerpack dokonca dokázal prevýšiť odhadované čísla.

Batériové „farmy“ Powerpack od Tesly sú v Austrálii nesmierne populárne a už v minulosti niekoľkokrát dokázali, ako sú v krízových situáciách nápomocné. Okrem podpory pri výpadku elektriny dodávanej priamo z miestnych elektrární však dokáže Powerpack pri správnom nakonfigurovaní mesačne šetriť poriadnu sumu peňazí.

O tom sa presvedčila aj Queenslandská univerzita v Brisbane, kde nasadili systém Powerpack s celkovou kapacitou 2,15 MWh a výkonom až 1,1 MW. Systém dokázal za prvý kvartál 2020 ušetriť škole približne 67 500 €, pričom pôvodné odhady boli „iba“ 55 000€.

University of Queensland

Systém Powerpack šetril v prvom štvrťroku univerzite peniaze celkovo v troch rôznych odvetviach. Naviac peňazí dokázal ušetriť v segmente FCAS (Frequency Control Ancillary Services), ktorý slúži na vyrovnávanie frekvencie vo verejnej elektrickej sieti. V prípade potreby sa batérie dokážu nabíjať, alebo vybíjať vzhľadom na to, čo v danom momente sieť potrebuje, aby sa eliminovali obrovské výkyvy spotreby či prebytku energie, píše Teslarati.

V tomto prípade systém ušetril až 42 000 € oproti odhadovaným 27 500 €. Systém FCAS vo významnej miere zareagoval na výpadok miestnej uhoľnej elektrárne Victorian Loy Yang A, ktorá 6. marca prestala na niekoľko minút poskytovať elektrický prúd do siete.

Powerpack na to zareagoval okamžitým vybíjaním kapacít do verejnej siete, čím pomohol stabilizovať frekvenciu siete. Tento výpadok trval dlhých 304 sekúnd. Na grafe nižšie môžeš vidieť celý priebeh situácie, pričom modrá čiara je frekvencia siete, červená naopak miera nabíjania, respektíve vybíjania batérií Powerpack.

University of Queensland

Systém arbitráže, ktorý funguje na princípe nabíjania batérií v momente, keď dosahujú ceny elektrickej energie minimum, však nebol oproti odhadom až taký účinný, informuje Tesmanian. Ten ušetril iba 7700 € oproti odhadovaným 8000 €. Vďaka využitiu batérií Powerpack sa univerzita dokázala vyhnúť zmluve o virtuálnom strope, ktorá slúži v Austrálii ako poistenie voči vysokým cenám elektriny. Tento segment dokázal ušetriť 17 800 € oproti odhadovaným 14 200 €.

Univerzita navyše nemala v prvom kvartáli spojazdnenú funkciu Peak Looping, ktorej úlohou je vykrývať intervaly s najvyšším energetickým dopytom. Tá mala podľa pôvodných odhadov ušetriť univerzite ďalších nezanedbateľných 6500 €.

Univerzita navyše oznámila, že podobné štvrťročné správy bude vydávať aj v budúcnosti, aby z nich mohli čerpať ďalší vedci, alebo spoločnosti. V Austrálii sa však batérie od Tesly v kombinácii so solárnymi panelmi dostávajú rapídne do popredia a pomaly nahrádzajú fosílne elektrárne.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom