Tesla vybudovala v Austrálii obrovskú farmu s batériami Powerpack, ktoré však budú čoskoro rozšírené o ďalšiu kapacitu. Onedlho totiž k doterajšej kapacite pribudne ďalších 50 MWh, vďaka čomu bude tento zdroj energie ešte lepší a navyše ušetrí zákazníkom nemalé množstvo nákladov, informuje Teslarati.

Batériový systém Powerpack má ešte stále v Austrálii kapacitu 100 MW a už doteraz dokázal svoje kvality a výhody pri napájaní mnohých odberateľov, ktorí za takto získanú energiu zaplatili menej ako za energiu vyrábanú uhoľným a plynárenským priemyslom.

Powerpack poskytol v Austrálii množstvo benefitov. Čoskoro bude ešte väčší

Farma, známa v krajine ako Hornsdale Power Reserve, bude onedlho rozšírená a celkovo tak poskytne kapacitu až 150 MW, respektíve 194 MWh. Takéto riešenie od Tesly vítal s optimizmom aj austrálsky minister pre energetiku Dan Van Holst Pelekaan, ktorý potvrdil, že vylepšenie tohto systému pomôže stabilizovať energetickú sieť v tamojšom regióne.

Aktuálne je rozšírenie tohto systému podrobované finálnym testom. Po ich úspešnom absolvovaní potom bude môcť táto energetická rezerva poskytnúť odberateľom a obyvateľom ešte viac výhod.

Batériová farma má pritom podľa doterajších správ zohrať aj kľúčovú rolu pri prechode k udržateľným zdrojom energie a pomôcť dosiahnuť v regióne aj tzv. „virtuálnu zotrvačnosť“, ktorú doteraz zabezpečovali synchrónne stroje napájané energiou vyrábanou z uhlia alebo plynu. Vďaka batériám Tesly tak bude Austrália opäť o čosi menej závislá na fosílnych palivách.

Nenechaj si ujsť
Batériový systém Tesly ušetril univerzite obrovské množstvo peňazí už za 3 mesiace

Výhody tohto systému sú preukázateľné už teraz. Powerpack totiž ušetril na výdavkoch za energie odberateľom viac ako 150 miliónov dolárov a pridaním ďalšej kapacity do systému sa výdavky ešte viac znížia a výška ušetrených peňazí bude naopak rásť.

Konkurencia nikdy nespí

Tento systém pritom poskytuje značnú výhodu už pri spomínanom stabilizovaní siete, kedy dokáže počas výpadku alebo poruchy v inej časti stabilizovať sieť behom niekoľkých milisekúnd.

Rozšírenie o ďalších 50 % kapacity tak prinesie množstvo ďalších výhod. Okrem toho však môžu po vzore tejto batériovej rezervy Hornsdale Power Reserve vyrásť v krajine ďalšie dva systémy s celkovou kapacitou až 250 MW, informuje Tesmanian.

V tomto prípade by ich výstavbu a spustenie mali mať na starosť spoločnosti Siemens a Arlington, ktoré by pri budovaní tohto gigantického batériového systému mali využiť lítium-iónové batérie, informuje Bloomberg. Takýto systém by mal byť pritom funkčný už do 18 mesiacov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom