Čínska automobilka Xpeng Motors, ktorá priťahuje pozornosť najmä svojim sporom s Teslou, mieri na americkú burzu v New Yorku, kde plánuje získať až 1,1 miliardy dolárov od investorov, upozornil portál CNN.

Čínska Tesla na americkej burze

Xpeng Motors je čínska spoločnosť, ktorá sa netají kopírovaním modelov americkej Tesly, pričom firma nedávno vytvorila aj web, ktorý je takmer identický ako oficiálny web Tesly. Muskova automobilka preto už viackrát obvinila Xpeng z krádeže duševného vlastníctva niektorých produktov, kopírovania ich myšlienok a technológie.

Pred súdom skončil dokonca aj bývalý zamestnanec Tesly, ktorý si pred odchodom sťahoval údaje zo zdrojového kódu autopilota a predával ho čínskemu konkurentovi. Napriek tomu, že tento prípad ostáva stále neuzavretý, sa čínsky Xpeng rozhodol požiadať o verejnú ponuku na burze v New Yorku, kde ponúkne akcie v hodnote 1,1 miliardy dolárov, informovala agentúra Reuters.

Zobraziť celú galériu (2)
Tesla/Xiaopeng (Úprava redakcie)

Spoločnosť plánuje predať 85 miliónov amerických depozitných akcií, z ktorých každá predstavuje dve klasické akcie Xpengu. Ich cena by mala byť v rozmedzí od 11 do 13 dolárov za akciu, pričom v prípade úspechu by hodnota spoločnosti mohla stúpnuť na približne 9,2 miliardy dolárov. Pre porovnanie, hodnota Tesly sa v súčasnosti sa pohybuje na úrovni 390 miliárd dolárov, píše CarBuzz.

Očakáva záujem investorov

Čo je však na tomto kroku prekvapivé je fakt, že prichádza v čase, kedy sú obchodné vzťahy medzi USA a Čínou doslova mizivé. Čínske spoločnosti kótované v USA teraz čelia omnoho väčším kontrolám zo strany amerických regulačných orgánov ako kedykoľvek predtým, čo však Xpeng od vstupu na burzu neodradilo.

Zobraziť celú galériu (2)
Xpeng G3 / Zdroj: Xpeng

Podobnou cestou sa tiež nedávno vybral aj ďalší čínsky výrobca automobilov, Li Auto, ktorý tak predal akcie v celkovej hodnote takmer 1,1 miliardy dolárov.

Xpeng preto podľa zdrojov CNN verí, že americká burza je pre podanie verejnej ponuky najlepšia. Spoločnosť sa tiež údajne považuje za viac technologickú firmu než automobilku a myslí si, že americkí investori budú mať najlepšie pochopenie pre jej produkty a technológie.

Výrobca momentálne predáva dva modely elektromobilov – SUV G3, ktorý prišiel na trh už v roku 2017 a sedan P7, ktorý debutoval začiatkom tohto roka. Podľa dostupných informácií spoločnosť ku koncu júla tohto roka dodala približne 19000 modelov G3 a 2000 kusov P7.

Spoločnosť je podporovaná aj čínskymi investormi ako Alibaba či Xiaomi, pričom na americkej burze plánuje obchodovať pod symbolom „XPEV“. Debut na trhu očakáva už tento štvrtok.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom