Bývalý zamestnanec Tesly, Guangzhi Cao, je na súde po tom, čo sťahoval údaje o funkcii autopilota vozidiel Tesly a ponúkal ich konkurenčnej spoločnosti Xiaopeng Motors, píše Engadget.

Guangzhi Cao, bývalý zamestnanec americkej automobilky, v pondelok na súde priznal, že pred odchodom z Tesly si sťahoval údaje zo zdrojového kódu autopilota spoločnosti a nahrával ich na svoj iCloud. Cao však popiera tvrdenia žaloby Tesly, podľa ktorých ide o krádež obchodného tajomstva.

Tesla podala na Caoa žalobu v marci a tvrdí, že na svoj iCloud nahral viac než 300 000 súborov obsahujúcich údaje zo zdrojového kódu funkcie autopilota spoločnosti. Tieto súbory údajne sťahoval koncom roka 2018, keď mu bola v novembri ponúknutá práca v Xiaopeng Motors a pôsobenie v Tesle ukončil 3. januára 2019, informuje Gizmodo.

Xiaopeng Motors je čínsky výrobca elektromobilov a konkurent Tesly, ktorý síce nebol priamo obvinený z nelegálnej činnosti, avšak podľa vyjadrení Tesly kopíruje ich myšlienky a technológiu už dlhšiu dobu. Čínska automobilka ale popiera akúkoľvek účasť na činnostiach svojich potenciálnych zamestnancov a jej predseda, He Xiaopeng, označil podľa portálu Bloomberg žalobu za spornú.

Zobraziť celú galériu (1)
Model Xpeng P7 / Zdroj: Xpeng Motors

Podľa Xiaopenga sú obe spoločnosti inovátormi, a „tok talentu“ medzi nimi je normálny. „Verím, že len prostredníctvom nezávislého výskumu a vývoja môžeme robiť dobré výrobky vhodné pre Čínu,“ povedal.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom