Pretrvávajúci spor medzi Teslou a jej čínskym konkurentom skomplikovalo rozhodnutie sudcu v Kalifornii, ktorý neschválil dôležitú žiadosť amerického výrobcu. Ten žiadal o prístup k dôležitým informáciám v prípade proti čínskej automobilke, ktorá mala podľa žaloby využiť vo svojom autopilotovi „know-how“ Tesly, ktorej ho mal ukradnúť bývalý zamestnanec. Prípad tak po vyše roku na súde naráža na veľkú prekážku, informuje Teslarati.

Federálny súd v stredu zamietol žiadosť Tesly, ktorá chcela získať prístup aj k materiálom poroty v prípade bývalého zamestnanca Apple. Práve ten mal taktiež odcudziť informácie od spoločnosti a poskytnúť ich novému zamestnávateľovi, ktorým bola spoločnosť Xpeng – čínsky výrobca elektromobilov.

Tento ázijský konkurent Tesly tak bol zapletený hneď do dvoch súdnych prípadov, v ktorých bol obvinený zo zneužívania duševného vlastníctva.

Tesla nedosiahla svoje. Na prázdno ale neodíde

Sudca vysvetlil zamietnutie požiadavky Tesly v zmysle, že vzhľadom k prípadu bola žiadosť špekulatívna a že odhalenie informácií zo súdu proti bývalému zamestnancovi Apple, ktorým bol Zhang Xiaolang, nepovolí, informuje Technode. Práve tento pracovník mal taktiež poskytnúť citlivé informácie spoločnosti Xpeng a bol obvinený z krádeže obchodného tajomstva. Čínska automobilka však pracovný pomer s týmto zamestnancom neskôr rozviazala.

Model Xpeng P7 / Zdroj: Xpeng Motors

Tesla požadovala aj prístup k zdrojovému kódu čínskeho autopilota a taktiež prístup k pevným diskom kompetentných pracovníkov, čím zrejme chcela odhaliť, že disponujú materiálmi, ktoré by mohli potvrdiť zneužitie duševného vlastníctva, v tomto prípade zdrojov z jej autopilota.

Na zdrojový kód sa pozrie nezávislá strana. Xpeng medzitým okopíroval aj web Tesly

Avšak, Tesla z tohto rozhodnutia nemusí byť sklamaná a neobíde naprázdno. Xpeng totiž stále musí nechať zdrojový kód autopilota XPilot na nahliadnutie nezávislej tretej strane, ktorá následne vyhodnotí, či došlo k zneužitiu zdrojov amerického výrobcu.

Tesla/Xiaopeng (Úprava redakcie)

Celý spor sa pritom ťahá už od jari minulého roka a detailnej sme sa mu venovali aj v samostatnom článku.

Podľa nedávnych odhalení sa však čínsky Xpeng mal poriadne inšpirovať aj webovou stránkou Tesly. Jeho „vlastný“ web sa totiž až nápadne podobá na web Tesly a dá sa tvrdiť, že webdizajn stránky Xpeng okopíroval. Viac informácií o tomto prípade nájdeš v tomto článku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom