Čína sa už dlhé roky snaží, či už nápadne, alebo nenápadne, kopírovať rôzne modely európskych a amerických automobilov a vyrábať ich pod svojimi značkami. Čínska automobilka Xpeng vyrába elektromobily, ktoré sa podobajú na Teslu nielen výzorom, ale najnovšie vytvorili aj web, ktorý je takmer identický ako oficiálny web Tesly, píše o téme informuje Electrek.

Tesla síce už obvinila Xpeng z krádeže duševného vlastníctva niektorých produktov, kopírovania ich myšlienok a technológie, avšak čínska automobilka nebola doteraz z ničoho konkrétne obvinená pred súdom. Čínsky startup ani predchádzajúce obvinenia nezastavili pred takmer úplným okopírovaním webstránky Tesly.

Zobraziť celú galériu (3)
Tesla/Xiaopeng (úprava redakcie)

Automobilka Elona Muska neobvinila iba čínsku automobilku, ale aj svojho bývalého zamestnanca, ktorý sa na súde dokonca priznal, že pred odchodom z Tesly si sťahoval údaje zo zdrojového kódu autopilota a nahrával ich na svoj iCloud, informovali sme v tomto článku. Guangzhi Cao mal potom zdrojové kódy údajne predať práve automobilke Xpeng, keďže autopilot v Xpengu je podľa Tesly takmer identický ako ten v ich elektromobiloch.

Prečítaj si tiež
Čínske elektromobily mieria aj na Slovákov. Majú ale zatiaľ jeden problém

Aj keď Tesla väčšinu svojich patentov dala k dispozícii komukoľvek a sľúbila, že nebude žalovať nikoho, kto ich využije v dobrej viere, avšak presadí práva duševného vlastníctva, ak sa iné spoločnosti pokúsia priamo kopírovať ich dizajn či funkcie.

Zobraziť celú galériu (3)
Tesla/Xiaopeng (Úprava redakcie)

To už Xpeng mierne porušil pri elektromobile Xpeng G3, ktorý sa až príliš podobá na Teslu Model Y a rovnako aj ďalší model Xpeng P7 je takmer na nerozoznanie od Modelu S.

Po kroku s okopírovaním webstránky sa však už Tesla pravdepodobne bude brániť oveľa viac ako doteraz a všetky právne náležitosti zrejme posunie pred súd.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom