Výskumníci v európskom laboratóriu CERN pracujú na vytvorení lacného pľúcneho ventilátora pre hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19. Model by mohli poháňať obyčajné batérie a pripravený by mal byť do niekoľkých týždňov, píše Science Alert.

Lacný na výrobu a poháňaný batériou

Do boja s pandémiou koronavírusu sa zapojili už aj vedci z Európskej organizácie pre jadrový výskum (CERN), ktorí pracujú na vytvorení základného pľúcneho ventilátora s názvom HEV pre hospitalizovaných pacientov. Pandémia totiž viedla ku globálnemu nedostatku ventilárotov, ktoré chýbajú pacientom v miernom, ale aj kritickom stave.

„Tím si uvedomil, že typy systémov používaných na reguláciu tokov plynu pre detektory častíc môžu byť použité aj v novom ventilátore.“, uvádza správa CERNu. 

Tento model by mohli podľa vedcov poháňať batérie, solárne panely či núdzové generátory energie, a pri jeho výrobe sa tiež zamerali na lacné a ľahko dostupné komponenty. HEV by preto mohli lekári používať aj na miestach s obmedzenými zdrojmi alebo nestabilným prísunom energie.

Nový pľúcny ventilátor by mal byť pripravený na testovanie v nemocniciach už do niekoľkých týždňov a je určený najmä pre pacientov v miernych alebo zotavovacích fázach ochorenia COVID-19. Okrem pomoci týmto pacientom by tak HEV umožnil uvoľnenie tých najmodernejších ventilátorov pre ľudí v kritickom stave.

„Chceme využiť naše zdroje a schopnosti, aby sme prispeli k boju proti pandémii COVID-19.“, uviedla generálna riaditeľka výskumného centra, Fabiola Gianotti.

Zobraziť celú galériu (1)
CERN / Maximilien Brice

CERN okrem toho prispieva výrobou dezinfekčného gélu a používa svoje 3D tlačiarne na výrobu masiek pre miestne policajné jednotky. Vedci tiež skúmajú, ako by mohla obrovská výpočtová kapacita centra pomôcť pri hľadaní vakcíny.

Akékoľvek inovácie, ktoré CERN v súvislosti s bojom proti koronavírusu prinesie, budú vydané na základe otvorenej licencie, aby sa zariadenie mohlo vyrábať všade, kde je to potrebné.

Ďalšie články o koronavíruse:

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom