V dôsledku pandémie nového koronavírusu, väčšina štátov bojuje s nedostatkom ochranných pomôcok či testov. Výnimkou nie je ani Slovensko, ktoré muselo testy hľadať na zahraničných trhoch a ich dodanie nebolo vôbec isté. Zdá sa, že z tohto pohľadu nás čakajú lepšie časy, testy si totiž budeme môcť vyrobiť aj sami.
O tejto skutočnosti sme informovali aj v samostatnom článku. Na projekte spolupracuje množstvo odborníkov, vrátane uznávaného biochemika Pavla Čekana. Konkrétne ide o spoločnosti MultiplexDX, BMC SAV, Vedecký park UK, Lambda Life či ProScience Tech, čiže výlučne slovenské firmy a vedecké inštitúcie.

Prvá várka v počte 100-tisíc kusov bude Slovenskej republike odovzdaná vo forme daru. O financovanie sa postará nadácia spoločnosti ESET, ktorá na tieto účely vyčlenila 300-tisíc eur. Podľa informácií, ktoré pre FonTech.sk potvrdil hovorca spoločnosti, sa táto suma môže v prípade potreby ešte navýšiť.
Cena jedného testu zatiaľ zostáva skrytá pod rúškom tajomstva, no isté je, že bude nižšia ako testy, ktoré sa používajú v súčasnosti. „Cena testu ešte nie je presne stanovená. Do ceny budú zarátané výrobné, operačné a personálne náklady, vývoj, validácia, certifikácia, distribúcia a marketing. Cena však bude oveľa nižšia, než dnešné komerčné ceny IVD PCR testov pre COVID-19,“ povedal pre FonTech.sk biochemik a majiteľ firmy MultiplexDX Pavol Čekan.
Ceny komerčných testov pre verejnosť sa pohybujú v rozmedzí 30 – 48 €, informuje HNOnline.sk. Slovensko však nakúpilo aj množstvo rýchlotestov, kde nevieme určiť nákupnú cenu pre štát. V tomto smere je to teda zatiaľ len hádanie, koľko budú stáť slovenské testy, keď si ich takmer svojpomocne vyrobíme len u nás.
PCR test, pomocou ktorého sa budú testovať potenciálne nakazené osoby, sa skladá z primerov, próbov, pozitívnej kontroly a mastermixu. Okrem mastermixu budú všetky súčasti vyrobené firmou MultiplexDX na Slovensku. Mastermix tvorí DNA-polymeráza, primery, horčík, pufor a dNTP, ktoré sa riedia v sterilnej destilovanej vode. Mastermix sa však bude dovážať z Nemecka.
Pavol Čekan tiež nevylučuje, že ak bude možnosť vytvoriť slovenský mastermix, určite sa o to pokúsia. Zber vzoriek je aj naďalej v rukách nemocníc a súkromných laboratórií. Očakáva sa, že prvé slovenské testy by mohli byť k dispozícii po troch týždňoch. Výroba vlastných testov znamená, že budeme v tomto smere sebestační a nebudeme sa musieť spoliehať na neisté dodávky zo zahraničia.
Pozitívne vyhliadky sú aj z pohľadu počtu testovaných osôb za jeden deň. Cieľom je testovanie na úrovni okolo 2000 – 3000 ľudí za deň. V súčasnosti sa dosahujú čísla, ktoré prekračujú hodnotu 1500 testov denne a aj to nie na pravidelnej báze. Pomôcť môže opäť nadácia ESET, ktorá plánuje podporiť nákup vysokoúčinných diagnostických prístrojov, prípadne finančne zastrešiť ich prevádzku.
Prístroj Roche cobas 8800 System totiž dokáže v reálnom čase robiť RT-PCR testy za nižšiu jednotkovú cenu a kratší čas v automatickom režime. Navyše za jeden deň dokáže vyhodnotiť až 4000 vzoriek, čo by bol enormný nárast. Vďaka tomu budeme schopní testovať rýchlejšie a efektívnejšie.
Koronavírus

Zbohom papiérový certifikát. Špeciálnu appku na Covid-19 testovanie už používajú v 3 krajských mestách

PRIPOMIENKA Keď štát zlyhá. Táto softvérová firma vyriešila hlavný problém objednávania na celoplošné testovanie

Online objednávkový formulár na očkovanie proti Covid-19 má problém. Prečo nefunguje správne?

Prvé detaily sú tu: Slováci budú mať Covid certifikát v smartfóne aj na papieri. Na cestovanie dostaneš jedinečný kód
