Elon Musk je naďalej presvedčený o tom, že SpaceX dokáže aj s ľudskou posádkou pristáť na Marse do roku 2026. Verí však, že nie je vylúčený ani skorší dátum, píše CNBC.

Nie je žiadnym tajomstvom, že ciele a termíny Elona Muska sú často priveľmi optimistické a šialené. Už dlho poznáme rok, v ktorom chce SpaceX dostať ľudí na Mars a započať tým jeho masívnu kolonizáciu.

Plánuje tak učiniť už v roku 2024. Tento termín pôsobil šialene už predtým a na prvý pohľad je ešte nereálnejší dnes, kedy svet čelí pandémii a všetky projekty sa odkladajú.

Šialený cieľ

Medziplanetárny transport v podobe rakety Starship je navyše ešte vždy vo fáze vývoja a jej najväčší úspech je zatiaľ let do výšky len 150 m a následné vertikálne pristátie. To je však stále viac než raketa SLS, ktorú buduje NASA už dlhé roky a množstvo technológií ani nemusela vyvíjať – napríklad motory RS-25, ktoré používal Raketoplán v minulom tisícročí.

SpaceX/Flickr

Nesmierne dôležité je však tempo, ktorým SpaceX neustále inovuje a upravuje prototypy tejto majestátnej rakety. O pár dní, 8. decembra, to budú presne dva roky od razantnej zmeny dizajnu Starship.

SpaceX vtedy zvolil oceľ ako hlavný materiál a už o pár mesiacov neskôr, v júli roku 2019, vzlietol prototyp Starhopper do výšky 20 m. Následne vzlietol znovu v auguste do výšky 150 m.

Neprekonateľné tempo

Prešiel rok a zopár mesiacov a SpaceX je dnes len krôčik od prvého letu prototypu Starship SN8 do výšky 15 km a následného pristátia. Odohrať by sa mal už zajtra, 4. decembra. Elon Musk sa na adresu tohto testu vyjadril, že šanca na zlyhanie rakety je 2:1 a teda je celkom možné, že uvidíme majestátny ohňostroj – alebo ako vraví Musk: „rýchlu neplánovanú demontáž“ (RUD – Rapid unscheduled disassembly).

Z minulosti už vieme, že prototypy Starship vedia explodovať obzvlášť efektne. V prípade úspechu (aj v prípade neúspechu) príde na rad Starship SN9, ktorý tento test podľa všetkého zopakuje, podobne ako SN6 zopakovala 150-metrový let hneď po SN5.

Raketa Starship firmy SpaceX, pomocou ktorej chcú dostať milión ľudí na Mars. Zdroj: SpaceX

Ak vezmeme do úvahy tento agresívny prístup a neskutočne intenzívne tempo vývoja, pristátie v roku 2026 vôbec neznie tak nereálne. Ak ale pôjde vše podľa plánov a, ako povedal Elon Musk, do kariet zahrá aj to povestné šťastie, ľudí na Marse uvidíme dokonca už v roku 2024, informoval Futurism.

Ešte predtým však na povrchu planéty pristanú dve nákladné rakety Starship s dôležitými zásobami pre budúcich kolonizátorov. Termín je stanovený na rok 2022, ktorý je taktiež celkom reálny vzhľadom na to, že na palube sa nepovezie ľudská posádka, a teda je misia o čosi jednoduchšia.

Všetko ukáže čas

O budúcnosti celého projektu kolonizácie Marsu a jeho termínoch však rozhodnú najbližšie udalosti súvisiace s vývojom. Najoptimistickejší termín je teda naďalej rok 2024 – v takom prípade musia všetky prototypy uspieť.

To je však prakticky nemožné, keďže na scénu ešte vždy neprišiel prvý stupeň rakety Starship s názvom Super Heavy, ktorý vnesie do celého projektu vlastné problémy a výzvy. Nesmieme zabúdať, že do vzduchu sa zatiaľ dostali len prototypy druhého stupňa.

SpaceX

Nesmierne odhodlanie a sústredenosť potvrdzuje aj e-mail, ktorý zaslal Elon Musk všetkým zamestnancom SpaceX. V ňom vyhlasuje, že hlavným a najdôležitejším projektom firmy je teraz práve raketa Starship a konečný cieľ, ktorým je kolonizácia Marsu.

Za týmto uponáhľaným tempom stojí čiastočne aj Muskov strach a obavy o budúcnosť ľudstva, ktorému tikajú hodiny a musí sa stať medziplanetárnym druhom skôr než bude neskoro. Čelíme totiž mnohým problémom a nič nie je isté.

Ľudstvo ohrozujú vážne problémy

Okrem vážnych klimatických zmien nás neustále ohrozujú napríklad asteroidy, či svetové vojny. Ľudstvo má podľa Muska len krátky čas na to, aby sa stalo medziplanetárnym druhom a ak tak neučiní v najbližších rokoch či desaťročiach, nemusí sa tak stať vôbec.

Zem tu nebude večne a ak ju neopustíme, všetky naše stopy zmetie zo sveta Slnko, ktoré našu rodnú kolísku nakoniec pohltí. Mars je len prvým míľnikom tejto veľkolepej výpravy našej civilizácie. Ak ho skutočne chceme dosiahnuť, technológie nám to umožnia.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú