Po neúspešných testoch a zničených prvých verziách testovacích prototypov lode Starship došlo počas piatkového testu k ďalšiemu neúspechu, keď pri statickom štarte vybuchol prototyp SN4, ktorý bol úplne zničený, informuje The Verge. SpaceX však bude mať k dispozícii ešte ďalších 16 prototypov, ktoré využije pri ďalších pokusoch.

Zlyhanie počas testu lode Starship vrátilo SpaceX o krok späť, no nemusí byť vnímané ako obrovská strata, ale odvrátená stránka vývoja novej vesmírnej lode. Spoločnosť už totiž čoskoro využije pri testovaní ďalší prototyp SN5.

Zatiaľ čo sa takmer všetká pozornosť sústredí na očakávaný let rakety Falcon 9 s modulom pre posádku Crew Dragon, ktorý by sa mal po prvom ukončenom pokuse uskutočniť dnes večer, spoločnosť pokračuje aj v testovaní svojich prototypov lode Starship.

Tá má jedného dňa dopraviť človeka na Mesiac a Mars. Pri jej vývoji je však potrebné otestovať všetko do najmenších detailov a loď musí podstúpiť aj náročné skúšky, aby sa overilo, či zvládne let do vesmíru.

SpaceX

Doteraz sa pritom uskutočnilo viacero testov, v ktorých boli využité prototypy Starship Mk1, SN1, SN2 a SN3. Tie boli počas skúšok zničené, a tak sa SpaceX obrátil na ďalší prototyp v poradí.

Starship SN4 už doteraz zvládol viacero dôležitých testovaní a bol sľubným modelom, ktorý mohol už o pár týždňov podľa Elona Muska vyletieť do výšky 150 metrov na zemou. Nakoniec sa tak ale nestane. Prototyp SN4 totiž nezvládol v poradí 5. statický test motorov.

Nádejný prototyp lode Starship vybuchol počas posledného testu

Ešte pri 4. statickom teste bol prototyp naplnený palivom a zvládol aj štart motorov, čím sa mohli uskutočniť rôzne merania výkonu bez vzletu lode. Pri poslednom testovaní sa spočiatku všetko zdalo byť v poriadku a vyzeralo to tak, že SN4 zvládne aj túto skúšku.

Krátko po naštartovaní motorov ale došlo k obrovskej explózii, ktorá úplne zničila celú konštrukciu prototypu a rozmetala trosky do okolia. Presná príčina tohto zlyhania stále nie je známa. Výbuch pritom nastal zhruba minútu po štarte motorov Raptor, informuje Space.

 

Práve tento prototyp bol najdlhšie testovanou verziou lode Starship, ktorá doteraz úspešne zvládla najviac testov. Predošlé verzie boli zničené ešte pri tlakových skúškach.

Prvotná verzia označená ako Mk1 nezvládla kryogénny test v novembri minulého roka a podobný scenár sa opakoval aj pri prototype SN1 (SpaceX zvolil nové označovanie testovacích verzií). Starship SN2 ako prvý prežil aj tlakovú skúšku a vychytal problémy svojho predchodcu.

Nenechaj si ujsť
RTVS odvysiela aj druhý pokus historického letu SpaceX s ľudskou posádkou

Starship SN4 predčil všetky predošlé prototypy

Ďalšia iterácia testovacej verzie tejto lode, prototyp SN3, bola zničená pri testovaní počas minulého mesiaca. Následne začal SpaceX robiť testy so Starship SN4, no po zničení tejto testovacej verzie príde na rad prototyp SN5, ktorý môže byť ešte úspešnejší.

Pravdaže, pre spoločnosť ide o skok späť, keďže SN4 bol doteraz najúspešnejším prototypom, no celkovo má SpaceX pri vývoji lode Starship využiť až 20 takýchto skúšobných verzií.

Strata ďalšej je teda len nevyhnutným zlyhaním pri vývoji ambiciózneho vesmírneho plavidla, ktoré má v budúcnosti dostať prvých ľudí na Červenú planétu. Samotný Starship má byť schopný uniesť až 100 metrických ton nákladu.

Napredovanie pri takomto veľkom projekte teda zahŕňa aj neúspechy, čo včera potvrdil výbuch štvrtej testovacej verzie lode. V čase tohto testu však už spoločnosť pracovala na ďalšom modeli SN5, ktorý môže využiť onedlho.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP