Mazda predstavila svoj prvý elektromobil s netradičným otváraním dverí. Dojazdom na jedno nabitie žiaľ nevynikne
Japonská automobilka Mazda sa do sveta elektromobilov vrhla s malým oneskorením, no nakoniec predsa len nechce zaostávať za konkurenciou. Počas autosalónu Tokyo Motor Show tak predstavila svoj prvý elektrický model, malý crossover, ktorý sa snaží pútať pozornosť zaujímavými riešeniami a moderným dizajnom. Elektrická Mazda MX–30 odhalila časť svojich európskych špecifikácií, ale aj netradičné „Freestyle“ otváranie dverí, ktoré má priniesť nové možnosti.
Počas predstavenia na spomínanom autosalóne odhalila Mazda svoj najnovší počin, ktorý dostal ako prvý spomedzi všetkých modelov značky čiste elektrický pohon. Výrobca chcel navyše poskytnúť budúcim majiteľom tohto kúsku väčšie možnosti pri využití automobilu a miesto klasického spôsobu otvárania dverí priniesol späť riešenie, ktoré sme pred rokmi videli aj v Mazde RX-8.
Prvá elektrická Mazda je tu
Na oficiálnej stránke medzi vlastnosťami tohto elektromobilu figuruje kapacita lítium-iónovej batérie s vlastným chladiacim systémom, ktorá činí 35,5 kWh. Auto.cz však informuje, že výkon elektromotora je na úrovni 106 kW a dojazd na jedno nabitie je 210 km. Batériu bude možné nabíjať striedavým, ale aj jednosmerným prúdom. V prípade DC nabíjania je možné využiť maximálny vstupný výkon 6,6 kW. Rozmery samotného auta sú potom 4,395 mm × 1,795 mm × 1,570 mm a rázvor kolies je 2,655 mm.
Mazda si dala záležať aj na dynamike MX-30-ky počas jazdy, kedy využíva technológiu Electric G-Vectoring Control Plus pre ovládanie krútiaceho momentu jediného elektromotora v zákrutách, informuje Engadget. Ten je umiestnený v prednej časti karosérie a samotná batéria sa nachádza pod podlahou. K šasi auta je však pripevnená až na 20 miestach, aby bolo auto diagonálne pevné a zároveň sa znížil hluk počas jazdy. Osobitnou kategóriou je už spomínané otváranie dverí.
Nenechaj si ujsť
Volvo predstavuje prvý elektromobil: Toto je XC40 Recharge s viac ako 400 koňmi a jedným z najvyšších dojazdov
Tie sa dokážu otvoriť o 82° v prípade predného páru dverí a o 80° vzadu, čím cestujúcim ponúkajú dostatok priestoru na nastúpenie, no zároveň im poskytnú lepší zážitok z otvoreného priestoru a prinesú nové možnosti napríklad pri nakladaní vecí, deklaruje výrobca. Vo svojom interiéri potom MX-30 ponúka jednoduchý dizajn s modernými technológiami, medzi ktorými Mazda nezabudla ani na veľký 7″ dotykový displej umiestnený pred elektronickou riadiacou pákou s automatickým radením.
Celý interiér elektromobilu je orientovaný na priestrannosť a posádke má poskytnúť pocit otvoreného priestoru, pričom Mazda pri jeho návrhu využila dizajnový koncept „Human Modern“ a materiály s minimálnym dopadom na životné prostredie. Oficiálna cena pre Slovensko zatiaľ nebola stanovená, no v Česku sa má Mazda MX-30 vo verzii First Edition predávať od 899 990 Kč, čo je necelých 35 200 €. K prvým zákazníkom má doraziť v prvej polovici budúceho roka.
Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Väčšina Slovákov o nej ani netuší. Ak porušíš túto povinnosť, hrozí ti pokuta 1200 €
Stellantis bankrotuje, Volkswagen zatvára závod. Globálni výrobcovia majú problém na dôležitom trhu
V aute ho majú desaťtisíce Slovákov. Ak zneužiješ obľúbené zariadenie, riskuješ masívnu pokutu
Môže raz zachraňovať životy v Tatrách. V Poľsku otestovali futuristický lietajúci prostriedok
TOP Jeden z TOP elektromobilov dostal veľké vylepšenie. Odstránili vec, ktorú mnohí nenávideli (RECENZIA)
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Rusko pripravuje masívny útok, ktorý má definitívne ukončiť vojnu na Ukrajine. Analytici varujú pred následkami
Bežná potravina chráni mozog pred demenciou. Vedci objavili ideálnu dennú dávku
Silné búrky sa valia na Slovensko: SHMÚ varuje pred lokálnymi záplavami a vetrom (PREDPOVEĎ)
Skutočný vek ľudského tela určuje prekvapivý orgán. Môžeš byť mladší, ako ukazuje tvoj rodný list
Žena skončila na pokraji zlyhania pečene po užívaní obľúbeného bylinného doplnku. Vedci dvíhajú varovný prst
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Stellantis bankrotuje, Volkswagen zatvára závod. Globálni výrobcovia majú problém na dôležitom trhu
- Benzín a nafta definitívne skončili. Čerpacie stanice ich nahradia „novými“ palivami, vieme kedy
- V aute ho majú desaťtisíce Slovákov. Ak zneužiješ obľúbené zariadenie, riskuješ masívnu pokutu
- V spoľahlivosti nemajú konkurenciu. Týchto 5+1 automobiliek má najlepšie motory (PREHĽAD)
- Slováci stále nostalgicky veria emisnému bludu. Spaľováky zhoreli do tla v najnovšej štúdii
-
- Benzín a nafta definitívne skončili. Čerpacie stanice ich nahradia „novými“ palivami, vieme kedy
- Stellantis bankrotuje, Volkswagen zatvára závod. Globálni výrobcovia majú problém na dôležitom trhu
- V spoľahlivosti nemajú konkurenciu. Týchto 5+1 automobiliek má najlepšie motory (PREHĽAD)
- Slovensko zlyhalo v elektromobilite na celej čiare. Štát dostal tvrdý výprask od vlastného úradu
- Slováci stále nostalgicky veria emisnému bludu. Spaľováky zhoreli do tla v najnovšej štúdii
-
- V spoľahlivosti nemajú konkurenciu. Týchto 5+1 automobiliek má najlepšie motory (PREHĽAD)
- V Európe sa vylodili tisícky čínskych elektromobilov. Doviezla ich obrovská loď so šokujúcim pohonom a výkonom
- Benzín a nafta definitívne skončili. Čerpacie stanice ich nahradia „novými“ palivami, vieme kedy
- Hyundai a Kia spustili masívne zľavy po celom svete. Autá zlacneli aj o desaťtisíce eur
- Stellantis bankrotuje, Volkswagen zatvára závod. Globálni výrobcovia majú problém na dôležitom trhu
Zlomový krok v energetike. Od ruských palív sa úplne odstrihneme
Vedci potvrdili, čo zachraňuje najviac životov pri epidémiách. Funguje to až v 99 % prípadov
Trump mení stratégiu: Zbrane pre Ukrajinu pôjdu cez NATO, voči Rusku chystá zásadné vyhlásenie
Takto sa zneužíva home office. Odborári odhalili praktiky, ktoré sa ťa môžu týkať
Očkovanie neodmietali nevzdelaní. Nová štúdia odhalila iný faktor
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP