Švédska automobilka Volvo predstavila očakávaný model XC40 Recharge, ktorý je zároveň aj prvým plne elektrickým automobilom spoločnosti. Ponúka skvelý výkon ale aj 400 kilometrový dojazd, informuje Electrek.

Výkon 408 koní a dojazd viac než 400 kilometrov

Dlho očakávaný elektromobil od švédskeho Volvo je konečne na svete. Volvo XC40 Recharge vychádza z populáreho modelu XC40, a ponúkne duálnu pohonnú jednotku s výkonom až 408 koní, a dojazdom viac než 400 kilometrov. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h mu potrvá 4,9 sekundy, a jeho maximálna rýchlosť je 180 km/h.

Podpora rýchleho nabíjania

Auto vyzerá presne ako jeho náprotivok so spaľovacím motorom, a je poháňané 78 kWh batériou, ktorá je umiestnená v podvozku. Zmeny oproti klasickej verzii nastávajú iba v hmotnosti, a možnosti ťahania prívesu s maximálnou hmotnosťou 1 500 kilogramov. Volvo XC40 Recharge tiež podporuje 150 kW rýchle nabíjanie s jednosmerným prúdom, a spoločnosť tvrdí, že tak dokáže elektromobil nabiť z 0 na 80 % už za 40 minút, píše Engadget. Presná cena modelu XC40 Recharge zatiaľ nie je známa, ale dostupný by mal byť do konca roku 2020.

Pre Volvo je budúcnosť elektrická

Ide tiež o prvý automobil Volvo, ktoré bude dostávať pravidelné aktualizácie softvéru bezdrôtovo, a je vybavený úplne novým infotainment systémom postaveným na Androide. „Povedali sme to už niekoľkokrát: pre spoločnosť Volvo Cars je budúcnosť elektrická. Dnes sme v tomto smere urobili významný krok, a s modelom XC40 Recharge zavádzame novú, plne elektrickú triedu.“, povedal pri predstavení vozidla CEO spoločnosti, Håkan Samuelsson.

Zobraziť celú galériu (6)
Interiér vozidla / Zdroj: Volvo

Volvo už dlhšie oznamuje, že v rokoch 2018 až 2025 zníži svoju uhlíkovú stupu až o 40% na jeden automobil, a má ambíciu sa stať do roku 2040 uhlíkovo neutrálnou spoločnosťou. Okrem vlastných výrobných procesov, ktoré švédska automobilka mení na obnoviteľné a recyklovateľné postupy, tiež tlačí aj na svojich dodávateľov, aby robili to isté. Podľa Samuelssona to môže zároveň zlepšiť aj hospodársky rast spoločnosti, pričom jeho cieľom je, aby polovicu predajov automobilky v roku 2025 tvorili elektrické vozidlá.

Každý rok jeden nový elektromobil

Ďalšie elektrické vozidlá spoločnosti budú súčasťou rady Recharge, ktorá má zahŕňať zároveň aj hybridy. Automobilka tiež oznámila, že od dnešného dňa sa všetky jej hybridy a elektromobily predávajú s jedným rokom nabíjania zadarmo, a zaistí, aby mal každý aktuálny model od Volva zároveň aj svoju plug-in hybrid verziu. Taktiež sa zaviazala do piatich rokov predstaviť každý rok jeden plne elektrický model, čo môže na trhu elektromobilov výrazne zamiešať karty.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom