5G siete ešte zďaleka nie sú hotová záležitosť, ale Čína už oficiálne spúšťa vývoj 6G. Túto správu len nedávno oznámilo tamojšie Ministerstvo vedy a techniky, ktoré plánuje vývojom poveriť 2 pracovné skupiny.

Portál CNBC priniesol v posledných dňoch zaujímavú informáciu. Ministerstvo vedy a techniky Čínskej ľudovej republiky totižto oznámilo, že oficiálne spúšťa vývoj 6G sietí. Touto úlohou už poverilo 2 pracovné skupiny, pričom prvá bude pozostávať z príslušných vládnych orgánov zodpovedných za podporu vykonávania výskumu a vývoja.

Druhá pracovná skupina bude naopak pozostávať z 37 univerzít, výskumných ústavov a podnikov, ktoré určia technickú stránku 6G sietí a zároveň ponúknu poradenstvo. Toto oznámenie prichádza ešte len po tom, čo Čína zverejnila svoje plány pre výstavbu mobilných 5G sietí pre rok 2020. Je však potrebné povedať, že 5G siete sú ešte stále v plienkach a to nie len po stránke pokrytia.

Čína sa stane jednou z prvých krajín s celoplošným pokrytím 5G. Európa a USA sa neponáhľa

Čína sa po uskutočnení svojich plánov na výstavbu 5G sietí stane jednou z prvých krajín, v ktorých sa počíta z vybudovaním celkového pokrytia. Druhou krajinou hneď po Číne, ktorá začne s budovaním celoplošného pokrytia, sa stane Južná Kórea.

V rámci USA a Európy je pokrytie zatiaľ len čiastočné a sústredené do niekoľkých hlavných miest. Príkladom môže byť švajčiarska spoločnosť Swisscom, ktorá spustila v polovici apríla prvú komerčnú 5G sieť v Európe, alebo operátor Monaco Telecom, ktorý mobilnou 5G sieťou pokrýva Monte Carlo. Krajiny mimo Ázie sa ale prevažne do budovania 5G sietí až tak nehrnú kvôli obavám z možných zdravotných rizík spôsobených využitím milimetrových vĺn.

BOLO TO 5GENIÁLNE!Sme nadšení pre inovácie a kráčame s dobou dátovou, preto sme vám spolu so SWANom ako prví na…

Gepostet von 4ka am Montag, 15. Juli 2019

Čo sa Slovenska týka, na našom území ešte stále nemáme 100 % pokrytie 4G sieťou a iba v niektorých lokalitách bola spustená pokročilejšia 4G+ sieť. Prvá úspešná demonštrácia schopností 5G prebehla 10. júla v Banskej Bystrici v podaní operátora 4ka. Celkovo je Slovensko od 5G sietí ešte veľmi ďaleko. Počíta sa ale aj s verziou, že slovenskí operátori sa v rámci snahy vybudovať 5G siete spoja.

Čína si uvedomuje význam 6G sietí

Skutočný potenciál 5G sietí, s ktorými sa ráta v súvislosti s rozvinutím automatizácie priemyslu, vybudovaním inteligentných domácností a dokonca aj miest, je ešte veľmi ďaleko. Rovnaké pravidlo platí aj v prípade snahy Číny o vývoj 6G sietí. V podstate je Čína len vo veľmi skorej fáze samotného výskumu a vývoja, pričom do komerčného nasadenia má pred sebou ešte skutočne dlhú cestu.

Zobraziť celú galériu (1)
@GoliathTyson/Twitter

To, že 6G siete sú hudbou budúcnosti potvrdzuje aj námestník ministra vedy a techniky, Wang Xi, ktorý uviedol: „6G siete sú v počiatočnej fáze, technická cesta ešte stále nie je jasná a kľúčové ukazovatele a scenáre aplikácií neboli štandardizované a definované“. Čína si ale uvedomuje, že táto technológia má v budúcnosti veľký význam a v rámci celosvetovej konkurencie jej skorý výskum môže poskytnúť potrebný náskok.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom