Čoraz väčšie nároky na množstvo prenesených dát či technologický pokrok zapríčinili, že sa čoskoro bude na celom svete využívať najnovšia mobilná telekomunikačná sieť 5G. Aktuálne je nasadená len v niektorých krajinách a medzi jej najväčšie prednosti patrí hlavne vysoká prenosová rýchlosť. Sú však ľudia, ktorí tvrdia, že 5G sieť má aj svoju odvrátenú tvár.

5G sieť ešte zďaleka nefunguje vo všetkých krajinách, no už teraz môžeme byť svedkami rastúcich obáv týkajúcich sa prevádzky bezdrôtových zariadení v pásme takzvaných milimetrových vĺn. Malé základňové stanice, ktoré sú pre 5G sieť potrebné, sa môžu inštalovať na steny budov, autobusové zastávky, verejné lavičky či stĺpy pouličného osvetlenia.

5G bude využívať bežné telekomunikačné pásma, ktoré sú už dlhodobo vyhradené a využívané pre 2G, 3G a 4G siete, pričom sa pridajú aj nové pásma.

Nenechaj si ujsť
Je Slovensko pripravené na príchod 5G? Aktuálny stav je stále ďaleko od ideálu

V Európe bude 5G fungovať hlavne na nízkej 700 MHz frekvencii a pásmach v rozmedzí 3,4 – 3,8 GHz a 24,25 – 27,5 GHz. Výsledkom budú väčšie expozície a viac frekvenčných pásiem, ktorú poslúžia na zlepšenie rýchlosti prenosu údajov. O mobilných sieťach sme ťa informovali aj v samostatnom článku.

Výzva Európskej komisii

Vedci na celom svete vyzývajú na pozastavenie spustenia technológie 5G, pričom hlavným problémom má byť negatívny dopad na ľudské zdravie. Viacero lekárov a vedcov preto predložilo Európskej komisii výzvu.

„My, podpísaní vedci a lekári, odporúčame  moratórium na zavedenie piatej generácie 5G, kým potenciálne riziká pre ľudské zdravie a životné prostredie nebudú úplne preskúmané vedcami nezávislými od priemyslu.

5G podstatne zvýši vystavenie vysokofrekvenčným elektromagnetickým poliam (RF-EMF) nad 2G, 3G, 4G, Wi-Fi. Ukázalo sa, že RF-EMF je škodlivý pre ľudí a životné prostredie,“ uvádza sa vo vyššie spomenutej výzve.

Hoax v podobe úhynu stoviek vtákov

Okrem samotných vedcov či lekárov prilievajú olej do ohňa aj rôzne konšpiračné webové stránky. Americká aktivistka Erin Elizabeth na svojej webstránke healthnutnews.com publikovala článok o smrtiacich účinkoch najnovšej 5G siete. Konkrétne v tomto článku išlo o skúšku nového vysielača 5G siete spoločnosťou Huawei v spolupráci s operátorom Telekom.

Test sa uskutočnil v holandskom Haagu, pričom podľa Erin Elizabeth malo pri tomto teste zahynúť až takmer 300 vtákov. Negatívne dopady na test sa mali odzrkadliť aj na kačkách, ktoré sa údajne správali veľmi zvláštne. Niektoré sa vraj snažili žiareniu vyhnúť strkaním hláv pod vodu a tie, ktoré sa pokúšali odletieť, skončili v kanáloch či na cestách.

Spoločnosť Huawei skutočne 5G sieť testovala, no nie v čase, ktorý uviedla na svojej webovej stránke Elizabethová a navyše sa nikomu pri teste nič nestalo. Neuhynul žiaden vták a dokonca aj kačky boli v poriadku. Jediné, čo sa týmto článkom dosiahlo, bol strach u ľudí z prichádzajúcej 5G siete a jej dopadoch na ľudské zdravie.

Zatiaľ je jediným rizikom zahrievanie

V skutočnosti môžeme rozoznať dva druhy žiarenia. Ide o ionizujúce a neionizujúce žiarenie. Napríklad svetlo je ionizujúce žiarenie, ktoré je nebezpečné. Ide o energiu pohybujúcu sa vesmírom. To je aj dôvod, prečo sa natierame opaľovacím krémom.

Ultrafialové svetlo s krátkou vlnovou dĺžkou má dostatok energie, ktorá je schopná poškodiť kožné bunky. Naopak, milimetrové vlny sú neionizujúce, pretože majú dlhšie vlnové dĺžky a nemajú dostatok energie na priame poškodenie buniek.

„Jediným zisteným rizikom neionizujúceho žiarenia je príliš veľké zahrievanie,“ uviedol pre portál livescience.com profesor Kenneth Foster, ktorý študuje zdravotné účinky rádiových vĺn takmer 50 rokov.

„Pri vysokých úrovniach vystavenia môže byť vysokofrekvenčná (RF) energia skutočne nebezpečná, čo môže spôsobiť popáleniny alebo iné tepelné poškodenie. Tieto vystavenia sa však zvyčajne vyskytujú iba v pracovnom prostredí v blízkosti vysokovýkonných vysokofrekvenčných vysielačov,“ dodal Foster.

Štúdia zistila zvýšený nárast nádorov, ale…

Portál livescience.com ďalej informoval, že v roku 2018 bola vydaná desaťročná štúdia Národného inštitútu vedy o životnom prostredí, ktorá zistila, že v niektorých prípadoch bol zvýšený nárast nádorov mozgu a nadobličiek u potkanov vystavených vysokofrekvenčnému žiareniu vysielanému z mobilných 2G a 3G telefónov. Zvieratá však boli vystavené štyrikrát vyšším úrovniam žiarenia, ako je maximálna povolená norma pri ľuďoch.

Nenechaj si ujsť
Vyskúšali sme 5G sieť pri reálnom používaní: Toto sú vlastnosti a výsledky, ktoré ponúka

Profesor Kenneth Foster sa vyjadril, že potrebujeme ešte ďalšie štúdie o možných zdravotných účinkoch sietí 5G na naše zdravie. Pri tejto technológii nie je veľa toxikologických štúdií, preto sa viacero odborníkov zhoduje na tom, že by sa nemali robiť unáhlené závery.

Zobraziť celú galériu (4)
S touto technológiou nie je veľa toxikologických štúdií a preto sa viacero odborníkov zhoduje na tom, že by sa nemali robiť unáhlené závery, SITA

Jedno je však isté. Názory o vplyve 5G sietí na ľudské zdravie sú vo viacerých smeroch rozdielne. Najmodernejšia mobilná sieť môže mať zásadný vplyv na celú spoločnosť hlavne z technologickej stránky.

5G môže zapríčiniť vznik nových aplikácií a riešení, ktoré môžu zlepšiť naše životy, no v neposlednom rade je pravda, že je nutné pozerať aj na zdravie. Ak sa objavia nové štúdie, ktoré budú jasne preukazovať negatívne účinky na zdravie ľudí, naskytá sa otázka, aké opatrenia sa zavedú, aby sa tieto účinky úplne odstránili alebo aspoň eliminovali.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom