5G sieťe sú na pretrase deň čo deň. Z každej strany počúvame o veľkej inovácii v telekomunikačnom odvetví, ktoré bude na niekoľko rokov tou poslednou inštanciou. Naša redakcia mala spolu s ďalšími vybranými redakciami zo Slovenska exkluzívnu možnosť nahliadnuť do zákulisia stavby a fungovania jednej z prvých komerčných 5G sietí v Európe. 

Vďaka spoločnosti Huawei sme navštívili Monte Carlo, mesto luxusu a neobmedzených možností, ktoré je už naplno pokryté 5G sieťou vďaka operátorovi Monaco Telecom. Do výbavy na tento veľmi zaujímavý výlet sme dostali aj 5G smartfón Huawei Mate 20X a niekoľko predvolených scenárov, na ktorých sme reálne vedeli otestovať odozvu a rýchlosť najmodernejšej mobilnej siete.

 

Malý operátor zvládol extrémne náročnú úlohu

Operátor Monaco Telecom síce patrí medzí menších poskytovateľov a funguje len v Monacu a na Cypre, no dokázal vybudovať z nočnej mori sieť, ktorá má pred sebou obrovskú budúcnosť. Prečo nočná mora? Keďže Monako je veľmi členité mesto vybudované na úpätí, je ťažké poskytnúť stabilne fungujúcu sieť. Ešte v roku 2012 tu bola katastrofálna sieť a pri plánoch 5G sa teda všetko muselo budovať od absolútnych základov.

Monako si však navzdory negatívam držalo niekoľko prvenstiev aj v minulosti. Bolo prvou krajinou, kde v roku 2015 spustili 4G+ s rýchlosťou 450 Mbps a v roku 2017 aj prvú európsku 1 Gbps sieť. Celkovo sú obyvatelia veľmi responzívni na nové technológie a majú vysoké nároky, čo je zapríčinené aj vysokým životným štandardom.

Nenechaj si ujsť 
5G sieť v Európe: Koľko stoja služby v zahraničí, podporované telefóny a aké rýchlosti dosahujeme?

Tunajší operátor tiež chcel pre zvyšok sveta pomyselný „showroom“ najnovších telekomunikačných technológií. Výrazné rozšírenie 5G sa však očakáva až v roku 2020, kedy by mal prísť s podporou už aj iPhone. V Monaku má totiž iPhone 80 % podiel na trhu smartfónov. Aktuálne ponúka operátor dva smartfóny s 5G – Huawei Mate 20X 5G a Xiaomi Mi MIX 3 5G, ku ktorým sa koncom roka pridá aj Samsung Galaxy S10 5G. 

Za 5 mesiacov postavili celú sieť od základov

Na jednej strane je architektúra a postavenie Monaka nočná mora, no na druhej je malé a dá sa rýchlo pokryť. Najviac zaberajú tzv. indoor riešenia, teda pokrytie sieťou pre vnútorné priestory. Všetko sa začalo podpisom zmluvy s hlavným dodávateľom technológie Huawei v roku 2018 v Pekingu a začiatkom výmeny v januári 2019.

Potom išlo všetko veľmi rýchlo, keďže sa celá výmena musela dokončiť pred začiatkom legendárnej Veľkej ceny Formuly 1, ktorá sa tu koná v máji. Menila sa celá sieť a pracovníci namontovali celkovo 6 ton materiálu. Sieťové riešenie Monaka je aktuálne v prípade mobilných sietí výhradne len od Huawei. 

Zobraziť celú galériu (6)
Smartfón Huawei Mate 20X 5G, s ktorým sme 5G sieť v Monaku testovali

Monaco Telecom a Huawei nasadili najnovšie riešenie 5G, teda 5.1, ktoré je už v mnohých smeroch zastabilizované a pre bežného používateľa ponúka najspoľahlivejšie riešenie. Beží na 3,5 GHz frekvencii, pričom nám technický riaditeľ oznámil, že dokážu bez problémov poskytnúť v exteriéri prenosovú rýchlosť až 1,5 Gbit/s.

Poďme však už k reálnym testom, ktoré sme s 5G sieťou podnikli. Vybrali sme stiahnutie PUBG, ktoré má celkovo až 2,04 GB, bežné testovanie cez aplikáciu Speedtest a stiahnutie celej 3. série Narcos, pričom každá z epizód má cca 300 MB.

Speedtest

Zobraziť celú galériu (6)
Maximálna nameraná rýchlosť v aplikácii Speedtest, ktorú sme však dosiahli až po niekoľkých meraniach. Sieť bola pravdepodobne v čase nášho testovania preťažená, keďže testovací priemer bol niekde okolo 500 Mbit/s. Pri jednom meraní sa spotrebovalo až ohromných 1,5 GB dát.

Stiahnutie hry PUBG

Zobraziť celú galériu (6)
2,04 GB súbvor hry PUGB z Google Play stiahlo behom 54 sekúnd.

Netflix

Zobraziť celú galériu (6)
Populárnu 3. sériu Narcos, z ktorej každá epizóda má okolo 300 MB, sme dokázali cez 5G stiahnuť za 3 minúty.

Ďalšie poznatky z testovania

Veľkou devízou 5G je najmä odozva, ktorá sa naplno prejavila napríklad pri načítaní našej stránky fontech.sk. Okamžité načítanie všetkého, na čo si len dokážeš pomyslieť, je nesmierne návykové, na nič nečakáš a všetko je za chvíľku načítané. Rovnaké pozitíva platia aj pri načítavaní videí na YouTube či iných dátovo náročných stránok.

Nižšie ceny ako na Slovensku 

Monako je aktuálne výkladnou skriňou 5G siete. Do dvoch rokov chce toto kniežatstvo úplne vypnúť 2G sieť. Pokiaľ ide o reálne využitie mimo smartfónov, v praxi 5G využívajú už aj hasiči, ktorí vďaka nej ovládajú drony, ktoré monitorujú oheň pri požiaroch a vedia v reálnom čase za pár sekúnd odoslať kvalitný obraz a dáta do centráli.

Zobraziť celú galériu (6)
Dávid Igaz / FonTech
 

Zaujímavosť na záver – 5G začne svoj predaj v septembri s koncovou cenou 29,99 €, pričom používateľ dostane 50 GB dát, neobmedzené volania a SMS. Ak chce zákazník k paušálu aj 5G smartfón, priplatí si 39,99 €, čo je však stále výborná a prijateľná čiastka. V porovnaní so Slovenskom tak ide o veľmi zaujímavú konfrontáciu, ktorá v konečnom dôsledku opäť vrhá negatívny tieň na našu krajinu. 

Čo 5G na Slovensku?

Určite už aj z našej reportáže vieš, že komerčný test 5G na Slovensku spustil začiatkom júla operátor 4ka v Banskej Bystrici. Počas ukážky využíval operátor 60 MHz spektrum, 1,8 GHz a 3,7 GHz frekvenčné pásmo, pričom v druhom menovanom pásme dokáže fungovať súčasne 4G sieť s novou 5. generáciou. Vtedy nám tiež 4ka povedala, že dosah vysielača je aktuálne 400 metrov, pracovná frekvencia 3,4 až 3,7 GHz a jeho maximálna rýchlosť až 5,1 Gbit/s.

Zobraziť celú galériu (6)
Star2Star Communications (úprava redakcie)

Nenechaj si ujsť 5G sieť ako zdravotný strašiak ľudstva. Sú obavy opodstatnené alebo je to len ďalší nezmysel?

O stavbe 5G sietí sa ale vedú výrazné diskusie na štátnom poli a medzi operátormi, ktorí sa v nedávnom článku vyjadrili veľmi skepticky k impelementácii, ktorá je ešte stále vzdialená niekoľko rokov.

„Pokiaľ ide o reálne nasadenie 5G sietí je zrejmé, že ich štart je vzdialený ešte cca dva roky, ak hovoríme o skutočne plnom využití potenciálu siete a jej všetkých vlastností, nie iba dennom či mesačnom pilote s vybranými parametrami.

Naša telekomunikačná skupina Deutsche Telekom realizovala viaceré testy 5G sietí v sesterských spoločnostiach v celej Európe,“ informoval pred pár týždňami FonTech.sk Michal Korec, hovorca Telekomu.

V každom prípade nám však návšteva Monaka dokázala, že 5G je naša svetlá budúcnosť v telekomunikáciách a rozhodne sa máme na čo tešiť. Postupom času sa aj 5G bude ešte viac zdokonaľovať a o niekoľko rokov s pokojným svedomím vyhlásime, že sme stáli pri zrode najväčšieho pokroku pre ľudstvo v oblasti telekomunikácií.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom