Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Mobilné siete a taktiež aj mobilné telefóny sú na svete využívané už pomerne dlhú dobu. Aj mobilné technológie sa vyvíjajú, pričom aktuálnu 4G sieť začína postupne nahrádzať najnovšia 5G generácia.  Kedy sa dočkáme 5G siete aj na Slovensku a v akom stave je príprava aktuálne?

Mobilná sieť je telefónna sieť, ktorej používateľ nie je viazaný na miesta, v ktorých je k dispozícii telefónna prípojka. Mobilné zariadenie komunikuje so sieťou pomocou rádiových vĺn. Väčšina mobilných telefónov používa bunkovú technológiu ako je napríklad GSM, CDMA alebo NMT či AMPS.

Vôbec prvou komerčnou sieťou bola holandská Landelijk Openbaar Net (OLN), ktorá bola prevádzkovaná už v roku 1949. Hovor bolo možné uskutočniť výhradne cez operátorku, pričom hovoriť mohol len jeden a druhého nebolo počuť. Išlo a akési vysielačky napojené na pevnú sieť.

GSM patrí medzi najznámejšie štandardy

Globálny systém mobilných komunikácií (GSM) je najpopulárnejší svetový štandard pre mobilné telefóny. Telefóny s GSM používa vyše 5 miliárd ľudí vo viac než 200 krajinách. Rozšírenosť štandardu GSM a roamingové dohody umožňujú medzi mobilnými operátormi uskutočňovať roamingové hovory. GSM je oproti svojim predchodcom digitálny, vďaka čomu dostal označenie, ako systém druhej generácie (2G).

Už vo svojich začiatkoch umožňoval systém GSM aj dátovú komunikáciu, no šlo len o základné dáta ako napríklad dátum a čas. Neskôr prišla aj tretia generácia (3G), či tá súčasná štvrtá (4G). Každá generácia so sebou priniesla určité vylepšenia a novinky, pričom pracovali v iných frekvenciách. V tabuľke priloženej nižšie sa môžeš pozrieť na základné rozdiely medzi týmito generáciami.

 

5G sa postupne zavádza na celom svete

Najnovší telekomunikačný štandard piatej generácie (5G) bude logicky prekonávať aktuálne riešenie 4G. Hlavným prínosom budú približne 10-krát rýchlejšie prenosové rýchlosti a podstatné zníženie doby odozvy oproti 4G.

5G sieť však bude oproti svojmu predchodcovi ďaleko viac zraniteľnejšia. Štandard piatej generácie umožní oproti 4G sieti využívať rýchlejší internet v smartfónoch, priemysle, robotike, no najviac sa rýchlosť využije v holografických telefonátoch, virtuálnej realite, či autonómnych vozidlách.

5G sieť sa začína postupne zavádzať od konca roka 2018 na celom svete, pričom sa predpokladá, že najrýchlejšie krajiny budú z Ameriky a Ázie. Prvú komerčnú 5G sieť v Európe spustil ako prvý švajčiarsky operátor Swisscom, o čom sme ťa informovali aj v našom článku.

Nové siete budú využívať masívne MIMO pripojenie s veľkým počtom aktívnych kanálov na prenos dát. MIMO pripojenie je dôležité, aby sa zachoval významný nárast dátovej priepustnosti a dosahu pri zachovaní šírky pásma a celkového výdaja vyžarovanej energie.

O infraštruktúru by sa mal postarať aj Huawei

Infraštruktúru 5G sietí budú mať v Európe na starosti hlavne firmy Nokia a Huawei. Druhý menovaný môže mať s infraštruktúrou ešte problémy hlavne v súvislosti s obchodnou vojnou medzi USA a Čínou a s kauzou ohľadne možnej špionáže cez svoje zariadenia. V každom prípade je jasné, že 5G sa poriadne predraží pokiaľ pri jeho infraštruktúre nebude aj čínska spoločnosť.

Prvým slovenským operátorom, ktorý začne s poskytovaním komerčnej 5G siete by mala byť spoločnosť Orange. Operátor chce poskytnúť oveľa vyššie rýchlosti a veľmi nízku odozvu v porovnaní so súčasnými hodnotami už v roku 2020. Maximálna rýchlosť môže byť na úrovni 1 Gbit/s, pričom maximom pri 3G je u nás 42 Mbit/s. 4G technológia je oproti 3G približne desaťkráť rýchlejšia.

Zobraziť celú galériu (0)
Twitter/@OrangeGroupPR

Pri 5G sieti sa budú využívať nové rozsahy frekvencií. Prvý rozsah bude od 450 MHz po 6 GHz a druhý od 24 250 GHz až do 52 600 GHz. Na budovanie mobilných sietí 5G sa budú využívať frekvencie z pásma 700 MHz. V niektorých krajinách už frekvencie pre potreby 5G využívajú, prípadne sú už ukončené dražby.

Na Slovensku využíva 700 Mhz frekvencie aktuálne spoločnosť Towercom pre svoje televízne vysielanie. Spoločnosť vymení frekvencie z pásma 700 Mhz za iné, pričom až potom bude môcť Regulačný úrad vyhlásiť výberové konanie na nové frekvencie pre 5G.

Najnovšie informácie hovoria aj o tom, že Orange sa snaží dostať k novým frekvenciám, ktoré by pravdepodobne využil pri 5G sieti. Konkrétne má ísť o spoločnosť Slovanet, ktorá vlastní licenciu pre 3,5 GHz pásmo. Orange má záujem o časť z tohto pásma, pričom by malo ísť o 40 MHz, informoval ako prvý portál Žive.sk.

5G smartfóny sú zatiaľ poriadne drahé

V súvislosti s príchodom 5G sietí budeme čoraz viac svedkami aj príchodov nových 5G smartfónov. Na trhu sú už dostupné smartfóny LG V50 ThinQ 5G, Samsung Galaxy S10 5G, Oppo Reno 5G, prípadne Xiaomi 5G Mi MIX 3. Celkovo však budú 5G smartfóny poriadne drahé, nakoľko sa cenovka pohybuje od 1000 dolárov vyššie. Výnimkou je zatiaľ len Xiaomi, ktoré svoje 5G zariadenie bude predávať za približne 679 dolárov.

Ako už bolo vyššie spomenuté, tak 5G sieť poskytne obrovskú rýchlosť, ktorú využijú nielen firmy po celom svete, ale aj bežní zákazníci. Nástup 5G siete zjednoduší a zrýchli rôzne procesy, ktoré môžu viesť k vývoju ďalších technológií.

Na Slovensku sa 5G siete dočkáme o niečo neskôr ako v iných krajinách, no na to sme si mohli už pri mnohých technologických novinkách zvyknúť. Je jasné, že príchod najnovšej generácie mobilných sietí rozhodne nebude lacný.

Očakáva sa, že na budovanie 5G siete budú potrebné stovky miliónov eur, pričom náklady si budú vyžadovať aj zavedenie optiky či výstavbu vysielačov. Môžeme už len dúfať, že na novú 5G sieť nebudeme čakať niekoľko rokov a dočkáme sa jej v čo najkratšej dobe aj na Slovensku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú