Dlho sa hovorí o tom, ktorý operátor spustí ako prvý, respektíve predstaví ako prvý v reálnej prevádzke 5G sieť. Mnohých možno prekvapí, že to bude 4ka, ktorá už 10. júla bude hostiť nás a iných novinárov na špeciálnej tlačovej konferencii. 

Už o pár dní sa tak môžeme tešiť na plnohodnotné predstavenie a ukážku tejto technológie v reálnej praxi a nielen v laboratórnych podmienkach. Vo svete sa mobilné siete 5. generácie začínajú zavádzať od roku 2018. Najrýchlejšie rastú v Amerike a Ázii.

O infraštruktúru by sa mal v Európe postarať aj Huawei

Infraštruktúru 5G sietí budú mať v Európe na starosti hlavne firmy Nokia a Huawei. Druhý menovaný môže mať s infraštruktúrou ešte problémy hlavne v súvislosti s obchodnou vojnou medzi USA a Čínou a s kauzou ohľadne možnej špionáže cez svoje zariadenia. V každom prípade je jasné, že 5G sa poriadne predraží pokiaľ pri jeho infraštruktúre nebude aj čínska spoločnosť.

Už Orangedávnejšie hlásil, že chce poskytnúť oveľa vyššie rýchlosti a veľmi nízku odozvu v porovnaní so súčasnými hodnotami v roku 2020. Maximálna rýchlosť môže byť na úrovni 1 Gbit/s. Pri 5G sieti sa budú využívať nové rozsahy frekvencií. Prvý rozsah bude od 450 MHz po 6 GHz a druhý od 24 250 GHz až do 52 600 GHz. Na budovanie mobilných sietí 5G sa budú využívať frekvencie z pásma 700 MHz. V niektorých krajinách už frekvencie pre potreby 5G využívajú, prípadne sú už ukončené dražby.

Zobraziť celú galériu (0)
Star2Star Communications (úprava redakcie)

Na Slovensku využíva 700 Mhz frekvencie aktuálne spoločnosť Towercom pre svoje televízne vysielanie. Spoločnosť vymení frekvencie z pásma 700 Mhz za iné, pričom až potom bude môcť Regulačný úrad vyhlásiť výberové konanie na nové frekvencie pre 5G.

Viac sme sa tejto téme venoval v samostatnom článku. Z budúcotýždňovej tlačovej konferencii ti samozrejme prinesiem podrobnú reportáž, kde sa dozvieš všetko podstatné o prvej 5G sieti na Slovensku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú