Ubehli nám už viac ako dve tretiny roka a v smartfónovom svete to bola zatiaľ celkom slušná jazda. Všetko začalo a zatiaľ aj skončilo Samsungami. Galaxy S9 boli predstavené vo februári a Note 9 nedávno počas augusta. To, čo nás čaká v nasledujúcich mesiacoch, je ale úplne iná úroveň.

Medzi predstavenia Galaxy S9 a Galaxy Note 9 sa nám vtesnalo niekoľko ďalších prémiových smartfónov. Skvele sa predviedol najmä aprílový Huawei P20 Pro. Kvalitu však prejavili aj OnePlus 6, Honor 10, Xperia XZ2 a nedávno aj Xperia XZ3, Xiaomi Mi MIX 2S aj Mi 8 či LG G7 ThinkQ. Inovatívne zmeny ponúkli Oppo Find X, Vivo NEX S či Xiaomi Mi 8 Explorer Edition.

Všetko zaujímavé kúsky, niektoré s výrezom, niektoré bez. Väčšina z nich prišla s pekným OLED displejom, ale nestratil sa napríklad ani LCD panel na Mi MIX 2S. Videli sme aj riešenia s trojitým fotoaparátom či širokouhlými objektívmi. Prémiové smartfóny nám ponúkli výkon, ktorí sme ani nemali ako poriadne otestovať a vychytávky, ktoré priniesli čerstvý vánok do nadstavieb Androidu. A tak, keby sa aj dnes prebiehajúci rok končil, pokojne si môžeme povedať, že v smartfónovom svete to stálo za to.

Lenže ešte nič nekončí.

Najbližšie tri mesiace budú jedným z najzaujímavejších období, ktoré sme dosiaľ pri smartfónoch videli. Stihnúť vianočnú sezónu bude pre výrobcov kľúčové a každý sa bude snažiť zaujať používateľov. Mieria k nám kúsky, z ktorých každý môže ponúknuť niečo iné, nové a dosiaľ neopozerané. Zoznam prémiových zariadení, ktoré nás v prebiehajúcom roku ešte čakajú, vzbudzuje neuveriteľný rešpekt.

Nové iPhony (12. september)

Zobraziť celú galériu (9)
Marques Brownlee/YouTube

@MarquesBrownlee/YouTube

Napínavé tri mesiace nám prakticky odštartujú už o dva dni. Predstavenie nových iPhonov je každoročne jednou z najočakávanejších udalostí celého technologického sveta. Opodstatnene, pretože vždy patria k najinovatívnejším a najlepším. Únikov ohľadom trojice nových smartfónov od Apple už bolo viac než dosť.


@9To5Mac

Okrem tradične očakávanej vysokej kvality sú zaujímavosťami možnosť podpory dualSIM pre niektoré trhy (funkcia, ktorú iPhony ešte nikdy nemali), ale tiež zmena názvov. Označenie iPhone XS a hlavne iPhone XS Max viacerým fanúšikom až tak neladí, no Apple je zrejme rozhodnutý. Všetko podstatné sa dozvieme už o dva dni.

Pixel 3/3 XL (9. október)


@MilenYanachkov/PhoneArena.com

iPhony vs. Androidy, to je nikdy nekončiaci súboj dvoch podôb smartfónového trhu. Apple proti Samsungu, Huawei aj Google. Práve spoločnosť stojaca za vývojom Androidu musí byť jedným z lídrov aj medzi smartfónmi. Rad Pixel sa už v októbri má rozšíriť o nové dva modely. Hlavnými ťahákmi sú samozrejme optimalizovaný systém a zadný fotoaparát. Ten má byť opäť len jeden, ale Google už preukázal, že softvérovo dokáže robiť zázraky.

Huawei Mate 20/ 20 Pro (16. október)


@VenyaGeskin1/Twitter

Huawei už tento rok skvele zabodoval s modelom P20 Pro, ktorý ponúkol unikátny trojitý fotoaparát. Tento rok nás čaká pokračovanie aj série Mate a už v októbri by sme mali vidieť dva nové smartfóny, Mate 20 a Mate 20 Pro. Čaká sa najmä na nový procesor Kirin 980, ktorý má potenciál stať sa najlepším na trhu. Chýbať nemá ani ohromná batéria, 3D sken tváre (minimálne v modeli Pro) a skvelé fotoaparáty Leica. Tešme sa.

OnePlus 6T (stále nepotvrdený, predstavenie by mohlo prebehnúť v októbri)


@PhoneArena

OnePlus nám posledné roky ukazoval vždy 2 vlajkové modely a zatiaľ sa predpokladá, že rovnakú stratégiu zvolí aj teraz. Nič nie je potvrdené, ale oproti OnePlus 6 by sme sa mohli dočkať troch výraznejších zmien. Hovorí sa o výreze v tvare kvapky, snímači odtlačkov pod displejom a o trojitom fotoaparáte. Pri polročnom predstavovaní vlajkových modelov, to môže byť viac než slušný skok.

Xiaomi Mi MIX 3 (zrejme október alebo november)

V tempe predstavovenia nových modelov Xiaomi asi nemôže konkurovať nikto. Niekedy je to skôr na škodu a v záplave noviniek sa prestávame orientovať. Séria Mi MIX je však dostatočne známa a špekulácie ohľadom modelu Mi MIX 3 naznačujú vítané inovácie. Skutočne bezrámikový dizajn s výsuvným mechanizmom a tiež pripravenosť na 5G technológiu, to sú hlavné zaujímavosti.

Skladateľný Samsung Galaxy X (možné predstavenie 7. novembra)


@NieuweMobiel.nl

Aj Samsung už tento rok predstavil svoje prémiové smartfóny, lenže chystá novinku, ktorú sme na trhu ešte nikdy nevideli. Skladateľná konštrukcia má dodať smartfónom nové možnosti a juhokórejská spoločnosť chce byť prvá. Nevyhnutne s tým však očakávame aj astronomickú cenovku.

Red Hydrogen One (začiatok dostupnosti 2. novembra)


@MarquesBrownlee

Slávny výrobca videokamier RED nám ohlásil svoj smartfón už v priebehu minulého roka. Doteraz sa však zariadenie s označením RED Hydrogen One nedostalo do predaja. Posledné oficiálne informácie hovoria o spustení predaja 2. novembra. Snáď sa to tentoraz už výrobcom podarí splniť. Tak ako Samsung Galaxy X, ani smartfón RED nebude žiadna masovka. Je určený skôr nadšencom, ktorým ulahodí napríklad titánovým telom či holografickým displejom. Model určený pre vývojárov sa už objavil aj na prvom unboxing videu.

Razer Phone 2 (možné predstavenie v priebehu novembra)

Na konci minulého roka nám postupne začal rásť sektor herných smartfónov. Jedným z protagonistov je aj kúsok od známej značky medzi hráčmi Razer. Model Razer Phone ponúkol unikátny displej s obnovovacou frekvenciou 120 Hz. Oficiálne je ohlásený už aj jeho nástupca aj keď dátum premiéry výrobca neprezradil. Čakáme ho však ešte tento rok. Razer Phone 2 sa už objavil aj v prvom benchmarku.

LG V40 ThinkQ (možný dátum predstavenia 16. november)


@MySmartPrice

Aj juhokórejská spoločnosť LG by mala chystať svoj druhý prémiový model pre rok 2018. Zrejme v priebehu novembra by sme sa mohli dočkať modelu LG V40 ThinkQ. Špekulácie naznačujú dizajn bez výrezu, kvalitné fotografie aj v slabších svetelných podmienkach (zrejme s trojicou fotoaparátov) a optimalizovanejší výkon.

Smartfónové nebo

Pokiaľ teda všetko vyjde podľa predpokladov, v nasledujúcich troch mesiacoch nás na smartfónov trhu čaká neobvyklá nádielka prémiových zariadení. Pozoruhodné sú pritom aj technológie, ktoré môžu ponúknuť. Zariadenia s holografickým displejom, skladacia konštrukcia či prvý 5G smartfón priťahujú pozornosť. Čakajú nás však aj overené stálice ako nové iPhony či ďalšie Pixel telefóny. Vyzerá to teda na poriadnu jazdu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom