Prehľad
Mobilná sieť

2G sieť GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2
3G sieť HSDPA: 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100
4G sieť LTE: 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 20(800), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500)

Rozmery a hmotnosť

154,9 x 74,8 x 7,6 mm
175 g

Displej

Super AMOLED 6,21 palcov, rozlíšenie 1080 x 2248 pixelov, hustota 402 ppi, približne 84 % prednej plochy, HDR10 displej

Čipset

Qualcomm Snapdragon 845
grafický čip Adreno 630

RAM

6 GB RAM

Operačný systém

Android 8.1 Oreo s nadstavbou MIUI 9.5

Pamäť

podľa verzie 64/128/256 GB
Testovaná verzia - 64 GB
slot na microSD kartu nie je k dispozícii

Fotoaparát

Duálny: primárny snímač 12 MPx, clona f/1.8, veľkosť senzoru 1/2.55", veľkosť pixelov 1.4µm, 4-osová stabilizácia OIS, dual pixel PDAF
sekundárny 12 MPx, f/2.4, ekvivalent ohniskovej vzdialenosti 56mm, 1/3.4", 1.0µm, AF, 2x optický zoom
Video: 4K pri 30fps, FullHD pri 30/120/240 fps
Selfie kamera: 20 MPx, clona f/2.0, veľkosť pixelov 0,9µm

Konektivita

WLAN: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dvojkanálová, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot
Bluetooth : 5.0, A2DP, LE, aptX HD
GPS: duálne A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS
NFC podpora
USB Type-C 1.0

Batéria

3400 mAh s podporou rýchleho nabíjania Quick Charge (4.0+)

Ostatné

Odomykanie prostredníctvom infračerveného skenu tváre, redukcia USB typu C na 3,5mm audio jack v balení, Duálne GPS, pri fotení asistuje AI, Corning Gorilla Glass 5 na prednej aj zadnej strane

Plusy

+ Skvelý displej s údernými farbami
+ Svižné a funkciami bohaté MIUI
+ Veľmi výhodný pomer ceny a kvality
+ Zlepšujúci sa zadný fotoaparát

Mínusy

- Xiaomi zatiaľ nedokáže garantovať certifikáciu vodeodolnosti a k tomu v konštrukcii chýba aj 3,5mm audio jack a microSD slot
- Šírka výrezu neumožňuje zobraziť niektoré notifikácie a údaje
- Chýba vlastnosť, ktorou by sa výrazne odpútal od Mi MIX 2S a OnePlus 6

Hodnotenie redakcie
Užívateľské hodnotenie
Hodnotiť tu
Konštrukcia
8.5
8.2
Displej
9.5
8.7
Výkon
9.0
8.8
Operačný systém
9.0
8.6
Fotoaparát
8.7
8.5
Výdrž batérie
8.5
8.2
Zhodnotenie

Osem rokov. Presne toľko už Xiaomi trápi veľkých hráčov smartfónového trhu so svojou ponukou kvalitných zariadení za dostupné ceny. Aj výročný Mi 8 sa nesie v tomto duchu. Má konečne AMOLED displej, ktorý vyzerá skvele. Optimalizovaný systém ponúka napriek (v našom prípade) problémom s plným výkonom nerušený zážitok z používania. Fotoaparáty sa tiež darí zlepšovať a fanúšikovia môžu jasať.

Vo viacerých smeroch je stále jasné, že Huawei, Samsung aj Apple robia lepšie telefóny, avšak cenová priepasť stiera mnohé rozdiely. Pri tomto zariadení sa budeš opäť pýtať, ako len výrobca dokázal zmestiť danú výbavu do stále dostupnej cenovky. Jediným dôvodom, prečo nad ním váhať je konkurent v podobe OnePlus 6.

8.9
Hodnotenie redakcie
8.5
Užívateľské hodnotenie
48 HODNOTENÍ
Hodnotili ste

Už je to nejaký čas, čo Xiaomi začalo písať vlastný príbeh smartfónov série Mi. Zariadenia začali s postupným číselným označením a občas sa k názvu pripojilo písmeno „s“. Platilo to až po minuloročné Mi 6, pričom tento rok sme s napätím čakali na „sedmičku“. Lenže nakoniec je všetko inak. Xiaomi dosiahlo ôsme narodeniny a tie bolo treba osláviť.

A tak prišla v posledný májový deň trojica výročných smartfónov. Špeciálne edície Mi 8 SE a Mi 8 Explorer doplnil základný model Mi 8. Ak sa pýtaš prečo spoločnosť významne oslavuje práve ôsme narodeniny, tak zrovna toto číslo je pre Číňanov mimoriadne významné. Považuje sa za najšťastnejšie. Aj preto chcelo Xiaomi pripraviť na oslavu špeciálne darčeky. Nám do redakcie dorazil prvý z nich, model Mi 8.

Chcem Xiaomi Mi 8 za najnižšiu cenu na trhu

V porovnaní s Mi 6 sa toho veľa zmenilo a aj z tohto pohľadu je preskočenie sedmičky opodstatneným krokom. Dizajn, veľkosť, displej aj použité technológie a ponúkané funkcie. O inovácie skutočne nebola núdza a fanúšikovia boli hneď po predstavení nadšení. Či je však Mi 8 skutočne hodný významnej oslavy, alebo najdôležitejšiu úlohu prevezme model Explorer, tak na to sme sa pozreli v našej recenzii.

Veľa sa do lišty nezmestí

A nie je lepšia možnosť začať ako tam, kde sa deje najviac ruchu. Výrez rozpútal vášne medzi fanúšikmi a po miernom váhaní, na tento trend nakoniec pristúpilo aj Xiaomi. Možno to bolo aj z dôvodu väčšieho odlíšenia sa od série Mi MIX, pretože inak by sa nám posledne predstavené zariadenia nápadne podobali. Každopádne, čo sa týka výrezu, tak už pri OnePlus 6 som povedal, že sa s ním dá žiť. Je síce škaredší ako ucelený rámik, ale môže byť dobrým prostriedkom pre zväčšenie užitočnej plochy obrazovky.

A teda keď už výrez, tak potom na AMOLED displeji, kde sa dá daná funkcia najlepšie využiť. V nastaveniach výrez jednoducho skryješ, v hornej časti sa následne zobrazia len ikony a ďalšia plocha splynie s rámikom. Lenže pri Mi 8 sa v porovnaní s OnePlus 6 objavuje problém. Výrez nového Xiaomi je širší a ponúka menej priestoru pre notifikačnú lištu. V reálnom používaní to znamená, že ti horná lišta zobrazí vľavo len meno operátora a vpravo silu signálu, WiFi/dátové pripojenie a stav batérie.

Lenže aj pri ikone kapacity batérie dostaneš len grafické znázornenie a chýba možnosť zobraziť dostupnú energiu v percentách. Tie uvidíš až po odomknutí zariadenia a stiahnutí roletky dole. To platí aj o notifikáciách. Žiaľ, dané zobrazenie nie je dostatočné a ponúka menej informácií ako sa žiada.

V nastaveniach som ani nenašiel žiadnu možnosť, ako upraviť zobrazované ikony. O notifikáciách teda budeš vedieť len vďaka dióde, ktorá ale tiež svieti len bielou farbou, aspoň že zobrazenie percent batérie by malo byť dostupné v SK/CZ ROM a neskôr aj v globálnej verzii.

Dizajn

Čo sa týka celkového dizajnu smartfónu, tak tam už výraznejšie prvky ako výrez nie sú. Vzadu ešte nájdeme duálny fotoaparát, ktorý je konštrukčne a umiestnením očividne inšpirovaný iPhonom X. Nám v redakcii pristála biela verzia Mi 8, ktorá so sebou prináša aj jednu výhodu. Na sklenenom povrchu z odolného Gorilla Glass 5 vďaka tomu nevidieť nevkusné stopy po odtlačkoch prstov. Ako veľkú výhodu to ale neberme, hlavne v porovnaní s ďalšími chýbajúcimi funkciami.

Smartfón totiž napríklad neprichádza s 3,5mm audio jackom. V balení sa ale aspoň nachádza redukcia, takže stále využiješ aj svoje klasické slúchadlá. Ďalej však chýba aj slot pre microSD kartu, takže na to treba myslieť pri výbere pamäťovej konfigurácie. Ďalší problém, ale tak jednoducho už nevyriešime. Xiaomi totiž stále nedokáže garantovať vodeodolnosť svojho zariadenia. Aj pri Mi 8 tak naďalej chýba akákoľvek certifikácia IP. Mi 8 síce určite niečo vydrží, avšak garanciu nemáme, a to je škoda. Už je čas, aby aj Xiaomi zapracovalo na tomto aspekte.

Na dolnej strane smartfónu máme v ponuke mono reproduktor, ktorý je naozaj výrazne hlasitý, avšak jeho kvalita je len priemerná. Obzvlášť pokiaľ hrá naplno. To žiaľ platí aj o hlasovom reproduktore. Nebol som úplne spokojný s čistotou zvuku pri telefonátoch. Opäť som musel prižmúriť oko. Čo sa týka naopak celkovej pevnosti, tak zariadenie je konštrukčne veľmi dobre zvládnuté. Bočné hrany z hliníka a sklo vzadu dodávajú pocit prémiovosti, aj keď Samsung, Huawei či Apple majú v tejto časti stále navrch.

V otázke kompaktnosti treba myslieť na to, že zariadenie disponuje 6,21-palcovým displejom, takže nie je najmenšie. Avšak, ak ho opäť porovnám s Galaxy S9 Plus či Huawei P20 Pro, pôsobí v ruke komfortnejšie a jednoduchšie sa ovláda. Úzke rámiky a nakoniec aj výrez umožnili znížiť celkovú veľkosť smartfónu, takže netreba mať prehnané obavy, že sa ti nezmestí do vrecka nohavíc. Váha 175 gramov je pri danej veľkosti tiež veľmi dobrou hodnotou.

Xiaomi pri celkovom hodnotení potvrdzuje, že vie konštrukčne postaviť skvelé zariadenie, no zároveň musíme myslieť na cenu celého zariadenia. Aj pri Mi 8 sa nemohlo ísť úplne na hranice možností a vďaka tomu má napríklad drahší Samsung stále navrch. Pokiaľ sa ale čínskemu výrobcovi podarí v najbližšom období pridať certifikáciu vodeodolnosti a zbytočne nepadať na menších detailoch ako je kvalita reproduktora, tak opäť o čosi viac ohrozí gigantov.

Na skenovanie ešte počkajme

Ak sa ešte vrátime k výrezu, tak som spomínal, že problémom je jeho veľkosť. Xiaomi ale malo pre daný krok opodstatnenie. V novom Mi 8 sa totiž využíva mierne pokročilejšie 2D skenovanie tváre než využíva väčšina Android výrobcov. Tentoraz totiž prednému fotoaparátu sekunduje infračervený senzor a špeciálny iluminátor, ktoré majú zaistiť pohodlnejšie a rýchlejšie odomykanie zariadenia aj v tme. Preto širší rámik.

Nové komponenty však skutočne fungujú. Odomykanie Mi 8 prostredníctvom skenu tváre je rýchlosťou možno ešte o čosi lepšie ako na OnePlus 6. A skvele funguje aj v noci. Slnečné okuliare senzorom tiež nevadia a kontrolujú aj to, či máš otvorené oči (teda minimálne jedno). Vďaka tomu ti napríklad v spánku neodomkne mobil iná osoba. Teda snáď, pretože niektoré vyhliadky až tak ružové nie sú.

V otázke bezpečnosti sú totiž stále významné pochybnosti. Prešiel som niekoľko príspevkov na rôznych fórach, aj názory odborníkov v iných recenziách, a objavovali sa prípady, kedy používatelia hlásili, že ich smartfón prostredníctvom skenu tváre otvorila úplne iná osoba. Tých prípadov nebolo málo a to rozhodne nie je možné ignorovať.

Ja som síce skúšal telefón otvoriť prostredníctvom mojej vytlačenej fotky a dal som ho otestovať aj kolegom, no nepodarilo sa nám ho odomknúť. Možno k tomu prispela nedávna aktualizácia a Xiaomi snímanie vylepšilo, každopádne, aj samotná spoločnosť ešte pred spustením funkcie upozorňuje na znížené zabezpečenie.

Aj keď je odomykanie pomerne rýchle a pohodlné, pre obavy z bezpečnosti stále nemôžem danú technológiu odporučiť. Za istých okolností je totiž až príliš jednoduché prelomiť jej zabezpečenie, a to nie je spôsob, ktorým by sme mali ísť. Stačí si uvedomiť, koľko cenných fotografií, správ či súborov máme v našich smartfónoch.

Pokiaľ teda nejde o plnohodnotné 3D skenovanie, stále máme k dispozícii alternatívu, ktorá funguje v podstate bezchybne a mali by sme ju využívať. Snímanie odtlačkov síce už nie je tak moderné a trendové, ale je spoľahlivé a bezpečné. Ak by si predsa len chcel zvoliť 2D skenovanie, zváž všetky pre a proti, ja ale naďalej odporúčam zostať pri overenej klasike.

Super superAMOLED

Xiaomi dlhý čas preferovalo vo svojich prémiových smartfónoch IPS LCD displej, pričom fanúšikovia ale výrazne túžili po OLED paneli. Mi 8 plní túžby a prichádza rovno s riešením Super AMOLED od Samsungu. Ponúka tak výrazné farby, a to pri rozlíšení FullHD+. Vyššie rozlíšenie je kvôli veľkej náročnosti na batériu stále skôr prekážkou, a tak z tohto pohľadu je použité riešenie aj hustota pixelov na úrovni 403 ppi pri 6,21-palcovom displeji opodstatnená. Žiadnych viditeľných „malých bodiek“ sa neboj, dostaneš do rúk skvelý kúsok.

Na displej tak skutočne mám len slová chvály. Má skvelú viditeľnosť aj na priamom slnku, aj keď v noci môže minimálny jas stále trochu ťahať oči. V priamom porovnaní s OnePlus 6 je ale subjektívne displej na Mi 8 lepší. Mnohým používateľom ulahodia najmä výraznejšie a jasnejšie farby. K dispozícii sú aj nastavenia pre úpravu farebného podania a kontrastu. Takže Xiaomi v tomto smere boduje.

Snáď to nie je nič vážne

Zaujímavé veci sa dejú v oblasti výkonu. Možno si zachytil nedávnu kauzu Apple pri nových MacBook Pro notebookoch. Zariadenia trpeli na softvérovú chybu, ktorá neumožňovala dostatočné chladenie pri vysokom výkone. Notebooky tak pod záťažou ponúkali nižší výkon než mali, ale následne Apple našťastie chybu opravil. Bohužiaľ, mám pocit, že podobný problém sa mohol sčasti dotknúť Mi 8.

Daný prípad mi napadol, keď som na Mi 8 testoval benchmarku AnTuTu. Skóre okolo 235 tisíc bodov, totiž bolo nižšie než by Snapdragon 845 v spolupráci so 6 GB RAM mal dosahovať. Aj na popud recenzie od chalanov z GSMArena, som teda prvýkrát vložil svoj smartfón do chladničky. A skóre šlo skutočne významne hore.

Pri dodatočnom vypnutí optimalizácie MIUI vo vývojárskom režime, bodové ohodnotenie vyskočilo na 270 tisíc bodov. Presne to je aj priemerná hodnota väčšiny ďalších používateľov. Vyplýva to z nedávneho rebríčka AnTuTu najvýkonnejších zariadení, kde Mi 8 obsadilo 3. miesto. Napriek problémom s odvádzaním tepla v tomto zariadení, nemám veľmi strach, že by šlo o problém, ktorý by mohol podlomiť celú sériu smartfónov.

Totiž aj z priemerného skóre v AnTuTu (spomínané 3. miesto v rebríčku), je jasné, že podobné problémy s chladením nesužujú Mi 8 globálne. Počas testovania sme momentálne odkázaní na čínsku verziu ROM a je možné, že globálna verzia daný problém eliminuje. Ešte stále však čakáme na možnosť odomknutia bootloaderu a následne testy zopakujeme.

Rozhodujúce je však ako sa zariadenie správa v reálnej prevádzke. Skúšal som telefón počas 40 minút hrania mobilnej verzie PUBG. Mi 8 sa samozrejme „zahriala“, ale nešlo o nič výnimočné a žiadny pokles v hrateľnosti pri takomto čase nenastal. Počas bežného používania som tiež nič podozrivé nezaregistroval, takže verím, že skutočne nejde o väčší problém a všetko napraví prechod na globálnu ROM.

Klasika so skvelou rýchlosťou

Našťastie, nedostatky sa už vyhli výkonu batérie. Spočiatku som síce veril v podobný výkon ako mal OnePlus 6, ktorý si naozaj v tejto oblasti viedol skvele, ale neskôr mi na Mi 8 začali ubiehať percentá o čosi rýchlejšie. Výsledkom je v podstate štandardná výdrž 3400 mAh batérie, kedy ti síce smartfón poslúži počas celého dňa, ale ďalej to už pôjde maximálne do poobedia.

Je to dnes klasika, s ktorou treba rátať. Pri zostávajúcej úrovni nabitia 20 % (väčšinu času na konci dňa) v priemere dosahoval môj čas použitia displeja (SOT) úroveň okolo 6 hodín.

Veľmi dobrá je však rýchlosť nabíjania. Smartfón dokonca podporuje už štandard Quick Charge 4+ a takých zariadení veľa nie je. Nabíjačiek s daným štandardom je však málo a tá v balení podporuje predošlý Quick Charge 3.0. Nabitie z 0 % na 100 % za približne hodinu aj 40 minút tak v podstate plne napodobňuje výkon Mi MIX 2S.

Nestráca tak veľmi ani na najlepšiu technológiu Dash Charge od OnePlus, ale zatiaľ na ňu nemá. Žiaľ, Mi 8 napriek sklenenej zadnej strane neprichádza s bezdrôtovým nabíjaním. Na našom trhu to zatiaľ až tak neprekáža, keďže danú technológiu vo veľkom nevyužívame.

Oporný múr alá MIUI

Nadstavba operačného systému je dlhodobo oblasťou, kde si Xiaomi hrá vlastnú hru. MIUI sa graficky výrazne odlišuje od čistého Androidu, a to platí aj pre viaceré funkcie. Mi 8 má v súčasnosti ešte verziu nadstavby 9.5, avšak 10 už postupne prichádza. S tým čakáme aj na niekoľko nových funkcií, už teraz je ale možností v systéme naozaj požehnane. V podstate je však drvivá väčšina už známa z Mi MIX 2S.

V prvom rade sú to gestá, ktoré slúžia na navigáciu v systéme. Potiahnutie smerom hore znamená návrat na domácu obrazovku. Rovnaký pohyb, ale so zastavením približne v strede displeja, vyvolá ponuku s otvorenými aplikáciami. No a tlačidlo späť je nahradené potiahnutím z bočnej strany obrazovky.

Už som to hovoril aj v predchádzajúcich recenziách, gestá sú rýchle a návykové. Len dodám, že o málo viac sa mi ešte páčilo riešenie od OnePlus. Ide o najmä iné ovládanie pre tlačidlo späť. OnePlus využíva potiahnutie zospodu viac sprava alebo zľava. Je to o čosi intuitívnejšie a rýchlejšie som si zvykol, navyše potiahnutie z bočnej strany mi občas robilo problémy pri použití krytu na MI 8. MIUI má ale aj ďalšie zaujímavé funkcie:

  • Rozdelenie obrazovky pre dve aplikácie (split screen);
  • Možnosť uzamknúť aplikácie heslom a tiež možnosť využívať dve kontá v jednej aplikácii (napr. WhatsApp)
  • MIUI umožňuje v systéme vytvoriť druhý profil, ktorý je zabezpečený heslom. Ide prakticky o úplne samostatnú časť, ktorá je oddelená od hlavného profilu;
  • Široká možnosť personalizácie domovských plôch a ikon;
  • Nastavenie dátového limitu pri vytvorení WiFi hotspotu;
  • Asistent s vlastnou obrazovkou (po potiahnutí vpravo z domovskej obrazovky), kde sa zobrazujú časté kontakty, udalosti z kalendára, správy a pod.
  • Always on displej, ktorý neustále ukazuje dátum, čas a správy na uzamknutej obrazovke;
  • Možnosť zobraziť rýchlosť internetového pripojenia;
  • Zmena fontu či veľkosť písma;
  • Vlastná aplikácia Security, kde je možné rýchlo uvoľniť úložný priestor, udeľovať povolenia aplikáciám, upraviť nastavenia batérie a iné;
  • Mnohé iné menšie funkcie, ktorými si používateľ môže prispôsobiť zážitok z používania smartfónu;

Dané funkcie dnes už nie sú príliš unikátne a nájdeme ich zväčša aj u iných výrobcoch. Xiaomi si ale stále dáva záležať na optimalizácii celého systému a vďaka tomu je práca s Mi 8 plynulá a rýchla. Rozhodne potešia pravidelné aktualizácie, ktoré vylepšujú funkcie pod kapotou, ale prinášajú postupne aj nové funkcie.

Moja už tradičná výčitka smerom k MIUI sa nemení – chýbajúce menu so všetkými aplikáciami. Nainštalované novinky sa tak automaticky umiestňujú na domáce obrazovky, čo však u mňa často po pár dňoch končí ako jeden veľký neporiadok. Celkovo však Xiaomi opäť potvrdzuje, že nadstavba je silná stránka jeho zariadení. Vďačí za to aj širokej podpore vývojárskej komunity. A dobrou správou je, že podobnou výhodou sa postupne stáva aj fotoaparát.

Snímky so želanou kvalitou

Ešte do nedávneho príchodu Mi MIX 2S boli fotoaparáty oblasťou, kde Xiaomi nestačilo na konkurenciu a v podstate ponúkali dôvod, ktorý mohol odradiť používateľov od kúpy zariadenia. Našťastie, čínsky výrobca postupne otáča kartu. Fotoaparáty zlepšil, a to výrazne. Na Mi 8 nájdeme vzadu duálnu konfiguráciu s 12 MPx snímačmi. Druhý objektív slúži aj ako telefoto objektív a máme tak aj možnosť 2-násobného bezstratového zoomu a tiež vylepšeného bokeh efektu.

Pri fotení používateľovi asistuje aj umelá inteligencia. Jej úlohou je detegovať scénu, a teda napríklad či fotíš hory, jedlo, kvety alebo osoby a na základe toho upraviť nastavenie fotoaparátu. V praxi to u väčšiny výrobcov znamená, že dostaneme saturovanejšie farby, čo v dobe Instagramu pôsobí lepšie. Stále to však neznamená, že automaticky vieš zachytiť peknú snímku. Aj na Mi 8 je potrebné si na systém trochu zvyknúť, odsledovať, v akých podmienkach robí umelá inteligencia lepšiu robotu a kedy ju naopak môžeš vypnúť a ísť viac svojou cestou.

Xiaomi Mi 8 aj podľa uznávaného testu DxOMark patrí do svetovej top 10. medzi fotomobilmi a ešte vylepšuje kvalitu Mi MIX 2S.V prvom rade musím povedať, že novinka od čínskeho výrobcu si svoje miesto zaslúži. Skutočne so smartfónom dokážeš vytvoriť skvelé zábery. Dokonalosť však v tomto segmente neexistuje a objavíme aj nedostatky.

Úprimne, medzi Mi 8 a Mi MIX 2S osobne ťažko pozorovať výrazné rozdiely. Výkon posledných dvoch prémiových modelov od Xiaomi je veľmi podobný. Pri Mi 8 som nebol vždy spokojný s podaním farieb a automatickým HDR režimom. Biela bola v niekoľkých prípadoch viac prepálená a oproti Mi MIX 2S je pri nočných fotografiách síce viac svetla, ale aj viac šumu. Medzi smartfónmi sú teda rozdiely, ale za mňa idú v celkovom výkone skoro ruka v ruke. Veľmi vyrovnaný je aj výkon s OnePlus 6.

Normálny režim vs. HDR

Nechávať vždy všetko na automatickom režime neznamená docieliť najlepšiu fotografiu. Preto je vhodné skúšať a nájsť svoj režim.

[twenty20 img1=“135741″ img2=“135740″ offset=“0.5″]

Denné fotky

Biela občas dostala výraznejšie presvetlenie a aj môže niekedy „ťahať“ oči. Smartfón, ale vie zobraziť úderné farby, za čo môže najmä úprava od umelej inteligencie. Je nutné ale nájsť kompromis, aby výsledok nebol presaturovaný.

Nočné fotky

Práve nočné fotky sú oblasť, kde sa Xiaomi darí rýchlo zlepšovať. Za šera sú fotky skutočne ostré a ponechávajú si dostatok detailov. V noci vie systém fotku vyvážiť, aby nepôsobili určité časti presvetlene a ďalšie tmavo. Opäť ale platí, že stále to nie je iba o systéme. Z niektorých scén jednoducho peknú snímku nedostaneš. Napríklad na poslednej fotografii, smartfón kvôli jasnému svetlu z lámp nedokáže presne zobraziť detaily a nastupuje aj väčšia miera šumu.

Bokeh efekt

Trošku ťažšia práca je s bokeh efektom. Objekt musí byť vo vzdialenosti 2,5 metra k docieleniu najlepšieho efektu. To je napríklad rozdiel s Huawei P20 Pro, kde je práca pre používateľa omnoho jednoduchšia a prívetivejšia. Rozmazanie je vo väčšine prípadov celkom prirodzené, občas sa ale objaví aj zlé vypočítanie scény, ako napríklad v ľavej dolnej časti drevenej sochy.

[twenty20 img1=“135770″ img2=“135769″ offset=“0.5″]

Selfie

V porovnaní s Mi MIX 2S sa však výrazne zlepšil predný fotoaparát. 20 MPx rozlíšenie je skutočne výrazný skok a o dve triedy lepšie je aj spracovanie fotografií. Skvele funguje bokeh efekt.

V oblasti videa Xiaomi aj pri Mi MIX 2S spravilo takmer neospravedlniteľnú chybu. Zvuk pri nahrávaní bol nepoužiteľný a rozčuľujúci bol najmä fakt, že spoločnosť s tým dlho nevedela/nechcela nič spraviť. Našťastie, aj v tomto prípade sme sa dočkali nápravy. Plechový zvuk je z videí preč a aj keď sme neskočili hneď na top kvalitu, je počúvateľný a konečne akceptovateľný. Skvelý je vo videu autofocus, ktorý pracuje bleskovo, veľmi neoslní optická stabilizácia.

Otázne GPS, silný audio výstup a dualSIM

Jednou z noviniek v Mi 8 je aj použitie duálneho GPS modulu. Daná technológia umožňuje smartfónu pracovať s dvoma frekvenciami GPS signálu súčasne v pásmach L1 a L5 a zlepšiť tak presnosť. Úvodné testy z Číny avizovali veľký pokrok. Momentálne je však rovnaký výsledok v našich podmienkach a s čínskou ROM ťažko zopakovateľný.

Výkon GPS v testovanom smartfóne bol trochu kostrbatý. Pri porovnaniach so Samsung Galaxy A8 si raz viedol lepšie a raz horšie. Napríklad pri určovaní presného smeru pohybu vonku bol lepší, pri chytaní signálu vnútri budov to bolo naopak.

Každopádne rozdiel ani v jednom prípade nebol výrazný. Momentálne duálny GPS modul nie je v Mi 8 rozhodujúcou funkciou, pre ktorú si mobil kúpiť či nekúpiť. Neukáže ti na centimeter presne tvoju polohu, ale zároveň ťa pri navigovaní nestratí. Opäť je to ale funkcia, ktorú bude potrebné otestovať s lokálnou ROM.

Ešte pár zaujímavostí k Mi 8. Vrátim sa trochu ku kvalite zvuku. Výstup po napojení slúchadiel je totiž jeden z najhlasnejších, aké som mal možnosť pri smartfónoch vyskúšať. Kvalita je však opäť priemerná a nečakaj zázraky. Isté je, že z okolia nebudeš počuť nič. V oblasti konektivity sa Mi 8 konečne prezentuje podporou všetkých našich 4G pásiem už hneď po predstavení. Z tohto pohľadu sme teda nemuseli čakať na globálnu verziu.

Dobrou správou je podpora dualSIM. Je pritom možné na oboch kartách zapnúť 4G dáta, ale počas hovoru z jednej z nich, zostáva druhá neaktívna. S tým treba rátať. Do balenia Xiaomi ešte nezabudlo pribaliť silikónový kryt. Nie je to však žiadna dizajnová výhra, takže zrejme sa poobzeraj aj po inom riešení.

Keď Číňania robia zázraky

Osem rokov. Presne toľko už Xiaomi trápi veľkých hráčov smartfónového trhu so svojou ponukou kvalitných zariadení za dostupné ceny. Aj výročný Mi 8 sa nesie v tomto duchu. Má konečne AMOLED displej, ktorý vyzerá skvele. Optimalizovaný systém ponúka napriek (v našom prípade) problémom s plným výkonom nerušený zážitok z používania. Fotoaparáty sa tiež darí zlepšovať a fanúšikovia môžu jasať. Vo viacerých smeroch je stále jasné, že Huawei, Samsung aj Apple robia lepšie telefóny, avšak cenová priepasť stiera mnohé rozdiely.

A presne na to je potrebné myslieť pri hodnotení Mi 8. Aj výročný smartfón má totiž svoje slabšie miesta, lenže pomer ceny a výkonu neprestáva udivovať. Konkurentov predstavujú (ako inak) najmä Číňania. Ide hlavne o ďalšie zariadenie Xiaomi, Mi MIX 2S, a silným OnePlus 6. Ich súboj ťažko rozhodnúť. Mi 8 na víťazstvo chýba určitá vlastnosť, ktorá by ho výraznejšie odlíšila a jednoznačne rozhodla bitku v jeho prospech. V porovnaní s MIX-om má lepší displej a o trochu aj fotoaparáty, ale dizajn s výrezom nemusí každému sedieť. Súboj medzi nimi, by ale v mojich očiach ešte vyhral.

Chcem Xiaomi Mi 8 za najnižšiu cenu na trhu

S OnePlus 6 je to však trochu inak, aj keď stále tesné. Je to zároveň už súboj viac o subjektívnych pocitoch a preferenciách. Mi 8 má síce o trochu lepší displej, najmä kvôli výraznejším farbám, ale OnePlus 6 vedie pre mňa v iných aspektoch. Pri vyrovnanosti fotoaparátov je to najmä stabilná výdrž batérie, o čosi rýchlejšie nabíjanie a systém.

OxygenOS od OnePlus mi vyhovuje viac. Má pre mňa intuitívnejšie gestá, aj príjemný čiernobiely režim, pričom v oblasti softvérovej podpory patrí rovnako ako Xiaomi k Androidovej špičke. Nakoniec, je to aj taký detail ako menší výrez, ktorý mierne nakláňa misky váh v prospech OnePlus. A teda aj keď to má Xiaomi Mi 8 s OnePlus 6 veľmi ťažké, stále platí, že ide o jeden z tých telefónov, pri ktorých sa budeš pýtať, ako dokázal výrobca vtesnať všetku výbavu do stále dostupnej ceny. V tom sú Číňania skutoční experti a Mi 8 reprezentatívne oslavuje výročie Xiaomi.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú