Prehľad
Mobilná sieť

2G: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2
3G: 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100
4G LTE: 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 27(800), 28(700), 29(700), 30(2300), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500)

Rozmery a hmotnosť

150,9 x 74,9 x 8,1 mm
191 gramov

Displej

IPS LCD, 5,99 palcov, rozlíšenie FullHD+ (1080 x 2160 pixelov), pomer strán 18:9, hustota pixelov 403 ppi, displje zaberá približne 82 % prednej strany

Čipset

Qualcomm Snapdragon 845

RAM

6 GB (testovaná verzia), dostupná aj možnosť s 8 GB RAM

Operačný systém

Android 8.0 Oreo s nadstavbou MIUI Global 9.5

Pamäť

64 GB ROM /testovaná verzia) bez slotu na microSD kartu
dostupné sú aj možnosti so 128 GB ROM a 256 GB ROM (8 GB RAM)

Fotoaparát

Duálny, primárny snímač 12 MPx (clona f/1.8, ohnisková vzdialenosť 21mm, veľkosť senzoru 1/2.55", veľkosť pixelov 1.4µm, 4-osová stabilizácia obrazu), sekundárny 12 MPx (clona f/2.4, ohnisková vzdialenosť 26mm, veľkosť senzoru 1/2.9", veľkosť pixelov 1.0µm)

Predný: 5 MPx (clona f/2.0, veľkosť pixelov 1.4µm)
Video: 4K pri frekvencii 30 snímkov za sekundu, FullHD pri 30 a spomalené vide 120 fps, HD slow-mo 240 fps

Konektivita

Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot
Bluetooth 5.0, A2DP, LE
GPS s A-GPS, GLONASS, BDS, podpora NFC, USB 2.0, Type-C 1.0 reversible connector

Batéria

Li-Ion, kapacita 3400 mAh
podpora rýchleho nabíjania Quick Charge 3.0 9V/2A, podpora bezdrôtového nabíjania štandardu Qi

Ostatné

Snímač odtlačkov na zadnej strane, v balení sa nachádza adaptér z USB typu C na 3,5mm audio jack, v balení aj ochranný plastový kryt

Plusy

+ Prémiová konštrukcia s keramickým zadným krytom
+ Dizajn bez výrezu
+ Vysoký výkon
+ Vylepšený duálny fotoaparát
+ Cena za dané špecifikácie

Mínusy

- Nevyriešený problém s nahrávaným zvukom z minulej generácie zariadenia
- Výrobca nedokázal ponúknuť certifikáciu odolnosti voči vode
- Predný fotoaparát na prémiovú triedu nestačí

Hodnotenie redakcie
Užívateľské hodnotenie
Hodnotiť tu
Konštrukcia
9.0
8.1
Displej
8.5
7.9
Výkon
10
9.2
Operačný systém
9.0
8.5
Fotoaparát
8.5
8.0
Výdrž batérie
8.5
7.9
Zhodnotenie

Xiaomi Mi MIX 2S je zariadenie, ktoré ponúka veľmi atraktívny pomer výkonu a ceny, a to napriek zaváhaniu pri videu. Tam sa bohužiaľ stretáva s poklesom kvality a neopravil chybu so zvukom. Inak je konštrukcia jedna z najlepších vlastností smartfónu. Rovnako skvelý je ale výkon a konečne sme sa dočkali aj zlepšenia pri zadnom fotoaparáte. Práve snímače ho najviac odlišujú od predchodcu a v podstate ospravedlnia ťah, ak po polroku vymeníš dvojku za 2S. Lenže pri pohľade na širšiu konkurenciu, to začína vyzerať zložitejšie.

8.9
Hodnotenie redakcie
8.3
Užívateľské hodnotenie
31 HODNOTENÍ
Hodnotili ste

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Xiaomi, spoločnosť, ktorá vznikla pred takmer presne ôsmimi rokmi, má za sebou zaujímavú cestu. Z čínskeho výrobcu sa postupom času stal jeden z najväčších výrobcov smartfónov na trhu. Značka známa primárne v Ázii a v Európe, má veľké plány pri expandovaní do ďalších častí sveta. Najmä na severoamerickom trhu bude záležať hlavne na prémiovom sektore zariadení. Práve ten zastupuje aj rad smartfónov Mi MIX. Najčerstvejšie novinka nesie označenie Xiaomi Mi MIX 2S a my sme ho teraz otestovali.

V porovnaní s predchádzajúcou generáciou si fanúšikovia priali jednu veľkú zmenu. Kvalitný fotoaparát, ktorý by dokázal s prihliadnutím na cenu zariadenia konečne podkúriť vyhlásenejším a bohatším značkám na čele so zástupcami Samsung, Huawei a Apple.

Najnižšia cena Xiaomi Mi MIX 2S
Doručenie bez ďalších poplatkov

Logickým vylepšením bola implementácia výkonnejšieho procesora, ktorý sa po uvedení predchádzajúcej generácii MIX-u dostal na trh. Miernym sklamaním počas predstavenia bolo ponechanie LCD obrazovky, avšak lámať palicu ešte pred otestovaním sa nemá, poďme sa teda pozrieť, ako obstál nový Xiaomi MI MIX 2S v našom teste.

Keramická elegantnosť

Z konštrukčného hľadiska sa toho medzi poslednými „Mixami“ veľa nemenilo. Úplne bezrámikový dizajn ešte neprišiel a predná strana je prakticky úplne totožná s tou minuloročnou. Zatiaľ čo v hornom minimálnom rámiku displeja nájdeme reproduktor, v tom širšom na spodnej strane je opäť predný fotoaparát. Ďalšie senzory sú veľmi dobre ukryté a je ťažké určiť, kde presne sa nachádzajú. Ten pre intenzitu svetla je ale v spodnom rámiku, čo sa prejavuje pri automatickom nastavení jasu. V niektorých momentoch mu totiž pri klasickom držaní môže prekážať tieň tvorený dlaňou a systém tak zvolí nižšiu hodnotu jasu.

Aj rozloženie prvkov na stranách je identické s „dvojkou“, 3,5mm audio jack je preč, v balení ale nájdeš redukciu z USB typu C konektora. Najviac zmien ale nájdeme na zadnej strane, ktorá je efektne vyhotovená z keramiky. Najvýraznejší je duálny fotoaparát. Netreba ani hádať, kde sa výrobca inšpiroval. Pozícia, vertikálne umiestnenie aj rozloženie prvkov poznáme z iPhone X. Efektné je zlaté lemovanie okolo fotoaparátu, aj známy nápis „… designed by Xiaomi“.

Celé zariadenie nám o pár milimetrov zhrublo. Dôvod je pochopiteľný a vítaný, a to je implementácia bezdrôtového nabíjania štandardu Qi. No a potom tu máme snímač odtlačkov prstov. Rovnaký ako v predchádzajúcej verzii, s vlastnosťou, ktorá mi chýba napríklad na Samsungoch. Ľahko ho na zadnej strane nájdeš a umiestnenie prsta je bezproblémové. Smartfóny Galaxy S tvarom svojho snímača a jeho veľkosťou idú skôr opačnou cestou. Na druhej strane, Xiaomi stále na Samsung stráca v inej veci.

Konštrukcia Mi MIX 2S je totiž pekná, pevná a prémiová, lenže nemá žiadnu certifikáciu vodeodolnosti. Pocítil som to napríklad počas celkom výdatného dažďa, keď som MIX nosil spolu s Galaxy S9 Plus. Zatiaľ čo jeden som radšej rýchlo schoval, pri tom druhom som sa veľmi neponáhľal.

Potom sú tu však ďalšie veci, za ktoré je možné Xiaomi pochváliť. V balení je napríklad veľmi kvalitný plastový kryt, ale výrobca našťastie nezabudol ani na redukciu z USB typu C na 3,5mm audio jack. Globálna verzia tiež ponúka plnú LTE podporu, čo by už úplne nemalo byť pochvalou, ale v prípade Xiaomi však tak brať môžeme. Snáď spoločnosť začne túto možnosť ponúkať už od začiatku vo všetkých modeloch. Ďalej tu už máme oblasť, pri ktorej sa MIX našťastie nepozerá na iných a drží sa svojho štýlu.

Výrez nebude. Správne

Reč je o displeji, respektíve skôr prednej strane zariadenia. Tam totiž nenájdeme žiadny výrez v obrazovke. Našťastie, pretože implementovanie tohto prvku do zariadenia, ktoré prakticky úplne inovovalo dizajn smartfónov, by bolo nesprávnym rozhodnutím.

Sklamaním ale už môže byť ponechanie prakticky totožného LCD displeja s veľkosťou 5,99 palcov a rozlíšením FullHD+. Nechýba pomer strán 18:9 a hustota pixelov na úrovni 403 ppi. Obrazovka zaberá na prednej strane niečo medzi 81 % až 82 % plochy. Veľmi dobré hodnoty pre veľmi dobrý displej.

Lenže stále je tu problém súboja LCD vs. OLED. Na MIX sme sa teda nedočkali údernejších farieb a výraznejšej čiernej. V ostatných smeroch, ako sú svetelnosť na slnku či pozorovacie uhly je skvelý, ale v podstate rovnaký ako v minulom roku.

Výkonnostne bez problémov

K výraznejšej zmene medzi jednotlivými generáciami patrí implementácia nového procesora. Snapdragon 845 je kráľom tohtoročných vlajkových lodí a zareagovalo na to aj Xiaomi. Výkonnostne patrilo Mi MIX 2S pri predstavení dokonca istý čas na úplné čelo rebríčka, odvtedy sa už poradie mierne premiešalo, no jedna skutočnosť ostáva: smartfón od Xiaomi patrí k úplne najvýkonnejším zariadeniam sveta. Teda tak je to nielen podľa syntetických testov, ale tvrdeniu nahrávajú aj moje skúsenosti pri reálnom používaní.

Spolu s optimalizovaným systémom a 6 GB RAM (testovaná verzia, k dispozícii je aj model s 8 GB RAMl) sa môžeš tešiť na bezproblémovú prácu. Telefón samozrejme hravo zvláda aj graficky náročné hry a prácu s kancelárskym softvérom. Opäť mi tak trochu ale chýba niečo navyše, kde by som ponúkaný výkon mohol naplno zužitkovať.

Gestá už v základe

Xiaomi je známe jednou z najlepších softvérových podpôr medzi Androidmi a na Mi MIX 2S máme k dispozícii Android Oreo a MIUI 9.5. V porovnaní s predchádzajúcim modelom sa však opäť veľa nemenilo. Čaká sa na výraznejšiu obmenu v podobe MIUI 10, je tu však predsa jedna funkcia, ktorú Mi MIX 2 pri svojom predstavení nemal.

Gestá sa stávajú v smartfónovom svete výrazným prvkom. Preslávil ich iPhone X, ale od očakávaného Androidu P budú súčasťou mnohých ďalších zariadení. Niektorí výrobcovia však nečakajú na predstavenie novej edície operačného systému od Google a sami implementujú podporu gest do svojich nadstavieb. Zaujímavé je riešenie Motoroly, ktoré napríklad v Moto G6 Plus spolupracuje so snímačom odtlačkov.

Xiaomi pri gestách využíva čisto plochu displeja. Potiahnutie smerom hore znamená návrat na domácu obrazovku. Rovnaký pohyb, ale so zastavením približne v strede displeja vyvolá ponuku s otvorenými aplikáciami. No a tlačidlo späť je nahradené potiahnutím z bočnej strany obrazovky. Ide o veľmi návykové ovládanie, za ktoré si Xiaomi zaslúži pochvalu. Gestá umožňujú ešte viac rozšíriť využiteľnú plochu displeja a hlavne sú rýchlejším a efektívnejším spôsobom práce so smartfónom. Naozaj skvelé. Čudujem sa, že jednotliví výrobcovia a najmä Google (a v podstate aj Apple) neprišli so širším implementovaním takéhoto ovládania už skôr.

Inak mi v MIUI stále chýba menu so všetkými aplikáciami. Minimálne možnosť jeho dobrovoľného zapnutia by bola vhodná, pretože s ukladaním aplikácií na domovské obrazovky môže časom vzniknúť veľký neporiadok. MIUI je v ďalších smeroch veľmi prehľadným systémom, s efektnými animácia a širokými možnosťami personalizácie. Opäť ešte musím vyzdvihnúť podporu zo strany Xiaomi, pretože na trhu s Androidmi sa táto situácia bohužiaľ neustále skôr zhoršuje.

Štandardná výdrž

V oblasti výdrže je Mi MIX 2S veľmi podobný svojmu predchodcovi. Má rovnakú batériu s kapacitou 3400 mAh, ktorá tentoraz poskytuje energiu pre síce výkonnejší, ale energeticky podobne náročný procesor. Už som spomínal, že displej zostal v podstate totožný a z tohto pohľadu sú teda aj požiadavky na batériu veľmi podobné. Mi MIX 2S ťa prevedie cez jeden deň, so štandardným používaním ti ostane 20-30 %, pri zvýšenej náročnosti však zrejme pôjdeš na doraz.

Xiaomi Mi MIX 2S má tiež totožné rýchle nabíjanie Quick Charge 3.0, čo zaisťuje plné nabitie za približne 100 minút. Oceňujem, že v úvode je nabíjanie o čosi rýchlejšie. Napríklad nabitie z 10 % kapacity na 40 % trvá približne 20 minút. To sa hodí, keď budeš potrebovať rýchlo dodať čo najviac energie do svojho smartfónu.

Dostupná je už v základe aj podpora pre bezdrôtové nabíjanie štandardu Qi. Priamo som ho ale nemal možnosť vyskúšať, nabíjanie však bude o poznanie pomalšie. Inak Xiaomi ani v tomto smere nepredstavilo výraznejšiu zmenu oproti predchádzajúcej generácii zariadenia. Našťastie, trochu iná situácia je v kľúčovej kategórii fotoaparátov.

Veľké želanie, veľké zlepšenie

Zlepšenie fotografických schopností bola, mimo OLED displeja, tá najväčšia prosba fanúšikov smerom k výrobcovi. Xiaomi niektorými svojimi krokmi začalo dokazovať, že vyvíja v tomto smere veľké úsilie. Na zadnú stranu Mi MIX 2S sa nakoniec dostala dvojica snímačov s rozlíšením 12 MPx pri veľkosti clony f/1.8 a f/2.4. Nechýba ani hlbšia implementácia umelej inteligencie a tak začali byť očakávania fanúšikov reálnejšie.

Nočné fotografie

Rozhodne najviac pozornosti sa upiera na výkon nového smartfónu v noci. A tu dokázalo Xiaomi do veľkej mieri splatiť vysoké očakávania. Mi MIX 2S ma totiž hneď na začiatku milo prekvapil. Aj v relatívne výraznej tme dokázal na fotografiách nižšie ponúknuť dostatok svetla, detailov a prekvapivo dobré farby. Obzvlášť dobre obstál pri redukcii šumu na fotografiách. Takéto zábery by sa mi s minuloročným Mi MIX 2 rozhodne nepodarili.

Všetky fotografie v plnej kvalite nájdeš na tomto odkaze

Smartfón som mohol porovnať aj so Samsungom Galaxy S9 Plus, ktorý pri nočných fotografiách patrí jednoznačne k špičke. V takomto porovnaní sa už skôr prejavia aj slabšie miesta Mi MIX 2S. V priamom súboji je jasné, že Xiaomi ešte za tými úplne najlepšími v niečom zaostáva. Za Galaxy S9 Plus stráca pri horšom osvetlení v detailoch aj vyvážení bielej. Na fotografiách sa výraznejšie prejavuje aj šum.

Xiaomi Mi MIX 2S (vľavo) vs. Galaxy S9 Plus (vpravo)

Xiaomi má výraznejší šum, farby sú trochu prefarbené dožlta a Galaxy lepšie zvláda prácu so svetlom a detailami, čo sa prejavuje napríklad na kostolnej veži.
[twenty20 img1=“128438″ img2=“128439″ offset=“0.5″]

Pri fotografii parlamentu je najväčší rozdiel v množstve detailov. Zatiaľ čo Galaxy výraznejšie vykresľuje jednotlivé dlažnice budovy, MIX 2S ich rozostruje a výrazne sa strácajú. Opäť Samsung vedie aj v podaní farieb a v práci so svetlom.
[twenty20 img1=“129037″ img2=“129038″ offset=“0.5″]

Tretí záber sa nesie v rovnakom trende. Xiaomi tento krát veľmi dobre konkuruje vydarenou fotografiu, pričom ponúka nie úplne reálnejšie, ale zaujímavejšie farby. Zároveň je však na snímke viac šumu a menej detailov napríklad na kamenných kockách.
[twenty20 img1=“129040″ img2=“129039″ offset=“0.5″]

Všetky dané fotografie avšak skôr ukazujú na vysokú kvalitu Galaxy S9 Plus než na nedostatok Xiaomi. Fotoaparát na Mi MIX 2S pri nočných záberoch rozhodne ešte stráca, avšak čínsky výrobca očividne zabral a dokázal fotografický výkon posunúť výrazne vyššie. Navyše, aj do budúcnosti majú prísť softvérové aktualizácie, ktoré majú schopnosti smartfónu ešte povýšiť.

Denné fotografie

Samozrejme, za dobrých svetelných podmienok už dnes veľa zaváhaní v prémiovej triede neuvidíme a výkon MIX 2S je v takýchto podmienkach vyváženejší. Trochu sa ale pozastavím nad implementáciou umelej inteligencie. Jej zapnutie prebieha klikom na ikonu v hornom paneli fotoaparátu. Následne má na starosti detekciu scény a upravenie nastavení snímania.

Kompletná galéria testovacích fotografií na tomto odkaze.

Celý systém je však menej prehľadný než napríklad na Huawei P20 Pro, ktorý využíva podobné riešenie. Xiaomi totiž detekciu scény naznačí len nenápadnou zmenou ikony a neponúkne viac informácií používateľovi, čo sa vlastne stalo. Navyše, rozdiel medzi zapnutým a vypnutým AI režimom nie je pri výsledných fotografiách tak výrazný ako pri Huawei.

[twenty20 img1=“128464″ img2=“128463″ offset=“0.5″]

Aj keď AI ponúka v porovnaní s klasickým nastavením saturovanejšie farby, nie sú tak výrazné ako na P20 Pro. To však môže byť v niektorých prípadoch výhoda. Trochu špecifický je aj HDR režim, s ktorým som sa úplne neskamarátil a niekedy mi ponúkal nie úplne vylepšené tiene.

[twenty20 img1=“128466″ img2=“128465″ offset=“0.5″]

Vďaka novej dvojici fotoaparátov je dostupný aj režim portrét. Opäť som ho porovnal aj vo výsledkoch s Galaxy S9 Plus. Mi MIX 2S ponúka výrazne menšie rozostrenie, bokeh efekt na Samsungu je výraznejší a vyzerá lepšie. S9 Plus má však vlastné problémy s vykreslením farieb v tomto režime, tie sú často vyblednuté, čo som si všimol aj pri teste proti Huawei P20 Pro. A keď sme už pri ňom, tak ten ponúka najjednoduchšie používanie režimu portrét, keď funguje v širšom rozmedzí.

Bokeh efekt
Mi MIX 2S vs. Galaxy S9 Plus

[twenty20 img1=“128445″ img2=“128446″ offset=“0.5″]

[twenty20 img1=“128447″ img2=“128448″ offset=“0.5″]

Radšej ostaň vzadu

Samostatnou kapitolou je predný fotoaparát. Ten je opäť umiestnený v dolnom rámiku vpravo a žiaľ má znova len 5 MPx, čo je už na dnes trochu málo. Obzvlášť pri prémiovej triede. Kvôli jeho pozícii je opäť potrebné celé zariadenie otáčať, čo v podstate nie je veľký problém, ale môže byť. Znova je to totiž pohyb navyše, pri ktorom môže hroziť aj pád. Mne sa smartfón otáčať zakaždým veľmi nechce a pokiaľ ani tebe a smartfón ovládaš zväčša pravou rukou, tak budeš odkázaný na fotky v jedinečnom štýle smartfónov Mi MIX s doplnkom v podobe tvojej dlani.

Predný fotoaparát má tiež trošku problém vysporiadať sa s veľmi svetlými časťami a fotografia môže byť častejšie prepálená. Farby sú zároveň trocha vyblednuté a tak bude lepšie, keď zostaneš viac pri používaní zadného snímača.

Predný fotoaparát
Xiaomi Mi MIX 2S vs. Galaxy S9+

Všetky fotografie v plnej kvalite nájdeš na tomto odkaze

Nepochopiteľné ignorovanie veľkého problému

Čo sa týka videa, tak Mi MIX 2S je schopný nahrávať 4K zábery pri 30 fps. Kvalita videozáznamu aj so 4-osovou optickou stabilizáciou už začala vyvolávať pochybnosti, avšak hlavný problém leží niekde inde. Už pri predchádzajúcej generácii Mi MIX sa totiž v našej recenzii objavil výrazný nedostatok pri nahrávaní zvuku vo videu. Vôbec som ani neváhal nad tým, že Xiaomi sa tejto záležitosti bude venovať a rovnaký problém nás už nepostihne. Žiaľ, sklamanie z toho, čo nastalo bolo dosť veľké.

Xiaomi totiž pre mňa nepochopiteľne nedokázalo daný problém eliminovať. Nahrávaný zvuk vo videu tak naďalej pôsobí plechovo a je výrazne skreslený. Je otázne, ako často budeš na smartfóne natáčať videozáznam, avšak pokiaľ si do záberov nepridáš hudbu, YouTube kariéru s nimi rozbehneš ťažko. Škoda, pretože doteraz si Mi MIX 2S viedol veľmi dobre.

Šedá zóna s veľkou konkurenciou

Xiaomi Mi MIX 2S je zariadenie, ktoré ponúka veľmi atraktívny pomer výkonu a ceny, a to napriek zaváhaniu pri videu. Konštrukcia je jedna z najlepších vlastností smartfónu. Rovnako skvelý je ale výkon a konečne sme sa dočkali aj zlepšenia pri zadnom fotoaparáte. Práve snímače ho najviac odlišujú od predchodcu a v podstate ospravedlnia ťah, ak po polroku vymeníš dvojku za 2S. Lenže pri pohľade na širšiu konkurenciu to začína vyzerať zložitejšie.

Najnižšia cena Xiaomi Mi MIX 2S
Doručenie bez ďalších poplatkov

Na úplne prémiové kúsky totiž Mi MIX 2S stále stráca. Najväčším problémom bude LCD displej a pre túto triedu nedostatočný predný fotoaparát a výkon pri videu. Chýbajúca vodeodolnosť a problémy so zvukom pri nahrávaní videa ho posúvajú do akejsi šedej zóny. Cenovo proti iPhone X alebo Huawei P20 Pro môže používateľom zamotať hlavu, avšak už mu pribudli aj konkurenti vo vlastnej kategórii.

Určite ním je OnePlus 6, ktorý sme síce ešte nevyskúšali, no vyzerá sľubne a potencionálne sa môže zopakovať situácia z minulého roka, keď bol OnePlus 5T bol lepším smartfónom než Mi MIX 2. Zástupcovia týchto sérií smartfónov sa aj teraz stretávajú v priamom súboji. Avšak, to stále nie je hlavný problém. Ako to už často pri smartfónoch býva, najväčšieho nepriateľa nájdeš vo vlastných radoch. Xiaomi Mi 8 a Mi 8 Explorer Edition sú veľmi zaujímavými kúskami, ktoré majú AMOLED displej, potenciálne lákavé ceny a pri druhom menovanom pridanú hodnotu zvyšuje aj nevšedný dizajn. Mi MIX 2S by ešte mohol zachrániť dizajn bez výrezu, z ostatných pohľadov však bude jeho kúpa trochu otázna.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú