V dnešnom svete technológií je už skoro bežné, že stále dochádza k novším inováciám. Výrobcovia sa tak čoraz častejšie snažia prispôsobiť súčasným nárokom a požiadavkám spoločnosti. O ďalšiu revolúciu v moderných sieťach sa postará nová 5G sieť.

Za príchod najmodernejšej 5G siete, ktorá je k nám zasa o čosi bližšie, vďačíme spoločnosti Qualcomm. K predstaveniu došlo 23. júla. Nová sieť predstavuje dôležitý krok vo vývoji mobilných technológií, ktoré používajú naše zariadenia pre prenos dát. Prvých smartfónov s podporou mobilnej siete piatej generácie by sme sa mohli dočkať už v roku 2020 a rozmach 5G by mohol začať okolo roku 2021.

Prečítajte si tiež!
Budúcnosť 5G klope na dvere. Čo všetko môžeme od tejto technológie očakávať?

Testovanie 5G siete

Aj keď väčšina výrobcov nevydá 5G zariadenie do budúceho roka, testovanie novej siete už prebieha v plnom prúde. K výrobcom smartfónov, ktorí testujú novú sieť, sa teraz pridáva aj spoločnosť Xiaomi. Dokazujú to viaceré fotky, ktoré sa nedávno objavili na sociálnej sieti Twitter. Na fotke je zachytený zatiaľ nepredstavený smartfón od Xiami, ktorému sa v stavovom riadku zobrazuje „5G“. Navyše, v pozadí je viditeľných viacero pásiem a frekvencií, ktoré patria práve 5G. Z testov sa ukázalo, že nová sieť bude mať 10-násobne väčšiu rýchlosť sťahovania ako jej predchodca 4G. Novú sieť bude podporovať procesor Snapdragon 855, ktorý ešte nebol predstavený. Očakávalo sa tak, že ako prvý ho bude mať k dispozícii napríklad Samsung Galaxy S10.


5G neobíde ani naše končiny

V susednom Česku plánuje ako prvý operátor zaviesť 5G sieť Vodafone v roku 2019. Prebehli už prvé testy, ktoré hovoria o bleskovej rýchlosti. Pri vykonaní testu bolo použité frekvenčné pásmo 3,5 GHz a sieťové technológie Huawei.

orange konferencia
Zobraziť celú galériu (2)
FonTech / Pavol Lupták

U nás ako prvý predstavil možnosť prechodu na novú sieť operátor Orange. Pre potreby ďalšieho vývoja už uzavrel viaceré partnerstvá so sieťovými dodávateľmi technológií, medzi ktorými sú Nokia a Ericsson. Zavedenie 5G siete do prevádzky je plánované medzi rokmi 2020 až 2022.

 

Prvé uniknuté video Mi MIX 3

Okrem 5G siete sa slovenskí užívatelia určite tešia aj na nový Xiaomi Mi MIX 3. Smartfóny čínskych výrobcov sa totiž u nás stávajú čoraz obľúbenejšie. Prešlo len pár hodín od uniknutej fotografie Mi MIX 3 a máme tu ďalšie zábery na novinku, ktorá bude predstavená tento október. Tentokrát ide o video, ktoré má síce len desať sekúnd, no každá informácia je užitočná. Z videa je vidieť, že ide naozaj o kúsok Mi MIX 3. Rovnaký smartfón sa objavil aj na fotke, ktorá unikla pred pár dňami pri testovaní 5G siete. Na prednej strane je viditeľná vysúvacia selfie kamera. Vysúvací mechanizmus bude automatický ako v prípade Oppo Find X, no bude fungovať manuálne, ako sme boli zvyknutí pri starých telefónoch s výsuvnými klávesnicami. Všimnúť si môžeme ešte tenšie rámiky okolo displeja. Viac informácií o zariadení by sme sa mali dozvedieť v nasledujúcich týždňoch.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom