Každá členská krajina Európskej únie má stanovenú vlastnú výšku dane z pridanej hodnoty, ktorá sa pripočítava k cene tovaru a služieb. U nás na Slovensku je základná sadzba DPH vo výške 20 %. Pri nákupoch tovaru z Číny lacnejšom ako 22 € sa tomuto poplatku zákazníci doteraz vyhli, nakoľko takýto tovar bol od DPH oslobodený. Od roku 2021 bude povinnosť platiť DPH za všetok dovážaný tovar.

Čínske internetové obchody sa v posledných rokoch stali obľúbeným miestom mnohých zákazníkov. Tí v nich nájdu vytúžený tovar, no za omnoho nižšie ceny. Lacné produkty sa stali pravidelne dovážaným artiklom, ktorý len tak prechádzal cez naše hranice a putoval k zákazníkom. Drahšie zásielky s hodnotou nad 22 € sa však už dostávali do pozornosti colníkov. Nikoho teda rozhodne nepotešila správa, ak mal za svoj objednaný tovar platiť ďalšie dodatočné poplatky.

Nové pravidlá nikoho nepotešia

Situácia sa ale o pár rokov ešte viac zhorší, nakoľko Európska únia schválila nové pravidlá, kvôli ktorým budú musieť obyvatelia každého členského štátu platiť DPH aj za tovar s hodnotou nižšou ako 22 €. Každoročne cez hranice štátov EÚ prejde až 150 miliónov takýchto lacných zásielok. U mnohých objednávok navyše obchodníci využívajú rôzne finty, ako oklamať doterajšie pravidlá. Mnohé čínske e-shopy tak budujú na území EÚ vlastné sklady, odkiaľ posielajú tovar, ktorý už bol zdanený. Iní zasa pred doručením objednávky dokážu inak zabezpečiť, aby sa tovar dostal k zákazníkovi už bez nutnosti platby dodatočných poplatkov.

Nenechaj si ujsť
Spravovanie štátu pomocou umelej inteligencie. Slovenskí programátori vymýšľajú prevratné riešenie

Nové zmeny Európskeho parlamentu sa teda rozhodne nebudú pozdávať nielen obchodníkom, zákazníkom, ale ani samotným colníkom, ktorým pribudne množstvo práce. Aj jednotlivci tak už budú neskôr váhať nad kúpou napríklad obyčajného krytu na telefón. Aktuálna cena za preclenie sa v mnohých prípadoch líši, no je všeobecne známe, že Slovenská pošta si za jeho vybavenie pýta omnoho menej ako súkromné spoločnosti. Kým v DHL si vypýtajú za vybavenie preclenia napríklad až 24 €, Slovenská pošta to zvládne za 3,6 €. Aj takýto poplatok je však poriadne nezmyselný, a to najmä pri tom najlacnejšom tovare.

Nakupuj, kým je to ešte výhodné

Komu by sa teda chcelo platiť ďalšie 4 eurá, ak si objednal iba obyčajnú fóliu na displej v hodnote pár centov?! Navyše budú musieť colníci podrobiť kontrole každý balík a pri aktuálnom tempe objednávok tak budú mať aj o 3 roky skutočne čo robiť. Európska únia ale chce týmto opatrením podporiť nákup z európskych obchodov.

Najnižšie ceny v strednej Európe

Nové pravidlá majú do svojich právnych predpisov zaviesť členské krajiny už do konca decembra 2018 a 2020. Nariadenie vstúpi do platnosti 1. januára 2021, odkedy už bude každý balík zo zahraničia podliehať platbe DPH. Aký máš názor na toto rozhodnutie Európskej únie?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP