Všetci Slováci rozhodne poznajú dlhé čakanie na úradoch či nespokojnosť s korupciou a ďalšími problémami, ktoré našu krajinu trápia. Nedostatky v oblasti verejných tendrov, dostupnosti verejných informácií či majetky politikov teraz naprávajú mladí programátori a členovia združenia Chcem vedieť. Informácie priniesol portál eTrend.sk.

Pri otázke novinárov na to, odkiaľ a kedy konkrétny politik prišiel k toľkému majetku sa mnohí kompetentní neradi vyjadrujú. Pravdou však je, že Slováci o majetkových pomeroch politikov mnohokrát toho veľa nevedia. Mnohých by teda iste prekvapilo, kedy a v akom rozsahu sa začalo nadpriemerne dariť napríklad bývalému ministrovi poľnohospodárstva, Zsoltovi Simonovi. Ten po úspešnom období v roku 2011 a 2012 prišiel k nemalému majetku, o ktorom ale väčšina občanov ani len netušila.

Transparentný prehľad majetku politikov

Spolu s ďalšími troma členmi, Michalou Lipkovou, Martinom Mackom a Máriou Žuffovou, založil Michal Malý občianske združenie Chcem vedieť, informoval portál eTrend.sk. Skupina na svojom portáli „profil.verejne.digital“ spolupracuje s členmi portálu Verejne.digital. Tieto stránky chcú svojim spracovaním a obsahom rozšíriť a zjednodušiť prístup informácií k občanom. Každý si tak môže jednoducho zisť, akými majetkami disponuje jeho obľúbený politik a kde sa nachádzajú.

Databáza Chcemvediet.sk totiž neobsahuje len detailné údaje o tom, kedy a kto prišiel k novým nehnuteľnostiam, ale kde sa tiež nachádzajú. Nájsť ich je možné na mape portálu. Na(ne)šťastie pre mnohých ale tím mladých programátorov neriešil odkiaľ majetky politikov pochádzajú. Takýto prehľad však poskytuje predstavu nielen občanom, ale aj novinárom, v akom období sa začalo konkrétnemu politikovi dariť. V prípade Zsolta Simona išlo o vyššie uvedené roky a až do dnešných dní vlastní 17 nehnuteľnosti, či takmer 300 polí.

Verejné informácie budú dostupné rýchlejšie a efektívnejšie

Ďalší z rozbehnutých projektov chce občanom priniesť lepší spôsob získavania verejných informácií. K nim sa prostredníctvom infožiadostí mnohí dostávajú len ťažko. Za to môžu z veľkej časti aj dobre ukryté návody pre podanie týchto žiadostí. Cieľom tohto projektu je taktiež umožniť rýchlejší prísun informácií k občanovi, ktorý musí neraz absolvovať dlhú cestu, len aby dostal odpoveď plnú právnických vyjadrení. Aj s týmto problémom chce štvorica programátorov zatočiť.

Nenechaj si ujsť
Na portáli Slovensko.sk už zaplatíme aj kartou. Podporu získalo 25 štátnych služieb

Pre spätnú reakciu na infožiadosť totiž vyvinuli systém, ktorý dokáže prečítať e-mail a na základe svojich znalostí vypracuje relevantné odvolanie. Používateľ navyše nemusí neustále sledovať príchod odpovede. Systém ho totiž automaticky upozorní na prekročenie zákonnej lehoty na odpoveď. Portál taktiež bude anonymne zdieľať už vybavené žiadosti, aby sa ostatní občania mohli pri danom probléme rýchlejšie informovať o jeho riešení. Tým sa skráti nielen čas na získanie informácií, ale taktiež sa zabráni opakovanému posielaniu rovnakých odpovedí, čím sa ušetria finančné prostriedky investované do administrácie.

Koniec podivným tendrom?

Peniaze chcú programátori ušetriť aj v segmente verejného obstarávania, kde sa k štátnym zákazkám neraz dostávajú rôzne firmy, ktoré celý projekt nadhodnotia. Výsledkom sú predražené nákupy, v ktorých by Slovensko mohlo ušetriť milióny eur. Aj na tento štátny problém si chcú programátori „posvietiť“. V ich ďalšom softvéri sa totiž zbierajú údaje o doterajších zákazkách.

S ich využitím je možné pri vypísaní ďalšieho tendra zvoliť vhodnú firmu, ktorá by dokázala za primeranú čiastku čo najefektívnejšie daný projekt spracovať. Rozšírením tohto projektu má byť do budúcna aj notifikačný systém, ktorý overeným firmám v predošlých tendroch navrhne možnosť zúčastniť sa ďalšieho obstarávania.

Rozbehnúť tento systém by chcel Michal Malý a jeho tím už o pár mesiacov. Slovensko by vďaka týmto nápadom štyroch mladých a talentovaných ľudí mohlo prejsť na novú vlnu spravovania štátnych záležitostí. Využitím umelej inteligencie a softvérových riešení aktuálnych problémov sa môžu ušetriť milióny eur, pričom občania získajú tiež lepší prehľad o dianí.

Do projektov sa môže navyše zapojiť každý programátor, ktorí k už existujúcim riešeniam môže pridať vlastný nápad. Svojou prácou chce tento tím zmeniť tiež to, ako nás vnímajú okolité krajiny. Európska únia nás už kritizovala za nadmernú korupciu, ktorá trápi mnohé slovenské inštitúcie. Práve takýmito projektmi sa môže mnoho vecí zmeniť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom