O PlayStation 5 sa aktuálne píše predovšetkým v súvislosti s jej akútnym celosvetovým nedostatkom. Spoločnosť Sony však napreduje na viacerých frontoch, o čom v rozhovore pre GQ Magazine porozprával šéf japonskej spoločnosti, Jim Ryan.

Problém s dostupnosťou

Ten hneď v úvode adresoval momentálne najpálčivejší problém hernej spoločnosti – nedostatok PS5 na trhu. Na konzoly sa momentálne čaká aj niekoľko mesiacov a zakaždým, keď sa vo vybranom reťazci naskladnia, nasleduje okamžité vypredanie.

Nepriaznivej situácie sú si v Sony podľa Ryana dobre vedomí, zdôrazňuje však, že polovodičová kríza nezasiahla iba konzoly a PC, ale tiež mobilný a automobilový segment, s ktorým teraz spoločnosť o nedostatkové zásoby bojuje.

Prečítaj si aj
Robíme len to, čo každý obchod s elektronikou, tvrdia reselleri PS5. Nechápu, prečo

Podľa Ryana Sony robí všetko pre to, aby dokázala uspokojiť vysoký dopyt a s každým ďalším mesiacom sa podľa neho bude situácia zlepšovať. Distribúcia konzol výhradne online bude poľa neho ešte chvíľu pokračovať, spoločnosť sa neúnavne snaží o navýšenie výroby PS5, ktorá ide doslova na dračku.

Veľký záujem prekvapil aj samotného prezidenta Sony, do konca decembra sa predalo viac ako 4,5 milióna konzol, čo je aj napriek vypredaným zásobám viac ako pri debute PS4 v roku 2013. Zároveň je badať aj veľký záujem nových hráčov. Ryan upresnil, že až štvrtina vlastníkov PS5 nevlastnila predchádzajúcu verziu konzoly, čo je pre Sony dobrý signálom.

Niektoré exkluzivity načas, iné s meškaním

Hlavným ťahákom každej konzoly sú exkluzívne tituly, kde Sony dlhodobo odvádza skvelú prácu a tento rok sa pochváli množstvom sľubných hier. Najbližšie k vydaniu sú napríklad Ratchet & Clank: Rift Apart, Horizon Forbidden West či nedávno posunutý Returnal, zmienené trio hier podľa Ryana aktuálne napreduje správnym smerom a tieto hry by mali byť vydané na čas.

Sony

Pozorným fanúšikom neušlo vynechanie God of War: Ragnarok, o ktorom sa Ryan v rozhovore nezmienil a o vydaní očakávanej sekačky Sony už dlhodobo mlčí. Pôvodne sa očakávalo, že hra by mohla doraziť ešte tento rok, omnoho pravdepodobnejšie sa však aj pri opatrnosti šéfa Sony aktuálne javí vydanie na jar / jeseň budúceho roka.

Určite nezmeškaj
Konzolová vojna len začína: Toto sú exluzivity, ktoré si tento rok zahráš na PS5 a Xbox Series X. Ponuka vyráža dych

S istotou sa naopak tento rok nedočkáme siedmeho dielu závodnej série Gran Turismo, ktoré bolo odložené na budúci rok. Pod odklad sa podpísala pandemická situácia, ktorá výrazne spomalila vývoj hry, presný dátum vydania bude upresnený neskôr.

Exkluzivity čoraz viac aj na PC

Výbornú správ šéf Sony v rozhovore priniesol aj pre majiteľov PC, kam sa v čoraz väčšej miere budú dostávať aj známe exkluzívne tituly. Minulý rok nový trend naznačil Death Stranding, pozorne však v Sony sledovali aj reakcie na príchod Horizon Zero Dawn, ktorý na PC dorazil začiatkom augusta.

PlayStation (Úprava redakcie)

Okrem predajov a kvality samotných portov, ktorá v prípade druhej hry mohla byť podstatne lepšia, však zástupcov Sony zaujímali aj reakcie PlayStation komunity. Tie sa podľa Ryana neukázali ako prehnane kritické, vďaka čomu budú exkluzívne značky v čoraz väčšej miere pribúdať aj na PC. Najbližšie sa tak PC hráči dočkajú vydarenej survival akcie Days Gone.

Výhody novej stratégie by však mali pocítiť všetci hráči, keďže pre Sony i štúdiá pôjde o nový a zásadný zdroj príjmu, ktorý sa bude investovať aj do ďalších projektov. Predovšetkým keď cena vývoja hier každým generačným cyklom narastá.

PlayStation VR 2.0

Jim Ryan v rozhovore zároveň potvrdil, že Sony pracuje na novej vylepšenej verzii virtuálnej reality, ktorá bude určená výhradne pre PS5. Inovácie sa majú týkať predovšetkým jednoduchosti použitia, obmedzenia kabeláže a zásadný skok v oblasti výkonu aj interakcie. Dizajnéri sa podľa Ryana poučili z úspechov i problémových oblastí existujúceho VR headsetu.

Sony

Ako informuje Washington Post, na budúcich vlastníkov čaká napríklad nový VR ovládač, ktorý bude obsahovať niektoré z kľúčových funkcií PS5 ovládača DualSense, rovnako ako pokročilú ergonómiu. Na zverejnenie prvých detailov či špecifikácie je ešte priskoro, Ryan však priblížil, že vývojárske verzie novej virtuálnej reality budú už čoskoro rozposlané herným vývojárom.

Hry zadarmo aj pokračujúce State of Play

Nakoniec si Sony nezávisle od rozhovoru pre fanúšikov nachystalo dve príjemné prekvapenia. Prvým je návrat programu Play at Home, ktorým spoločnosť minulý rok reagovala na COVID-19 a nabáda hráčov, aby zostali v bezpečí domova. Za týmto účelom im dočasne odomkne vybrané tituly zadarmo.

Videl si už? 
Vyskúšal som PlayStation 5. Je to právom revolučné zariadenie, no čo ma prekvapilo najviac?

Minulý rok takto bola odomknutá dvojica titulov Uncharted: The Nathan Drake Collection a Journey, najbližšie to bude Ratchet & Clank, ktorý si hráči budú môcť stiahnuť zadarmo od 1. do 31. marca. Play at Home potrvá do júna tohto roka, nasledovať teda budú aj ďalšie bezplatné tituly.

Sony

Druhou pozitívnou novinkou je ďalší diel pravidelných prezentácií noviniek pre PS4 a PS5 s názvom State of Play, ktorý sa uskutoční už zajtra, 25. februára o 23:00 nášho času. Prichádzajúca online prezentácia bude zameraná výhradne na hry, počas 30-minút by sme sa mali dozvedieť nové informácie o desiatich herných tituloch.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP