Nová konzolová generácia má svoju premiéru úspešne za sebou a Xbox Series X a PS5 sú vo svete naďalej nedostatkovým tovarom. Aj keď bol launch konzol vydarený, ponuka hier mohla byť pri štarte predsa len o niečo lepšia. Resty z minulého roka sú však v Sony aj Microsofte pripravení tento rok bohato vynahradiť a chystá sa ku nám množstvo skvelých hier. Pozreli sme sa, čím svojich priaznivcov herní giganti v roku 2021 exkluzívne odmenia.

Nie je tajomstvom, že Sony a Microsoft sa v posledných rokoch vydali rôznymi smermi. Kým Sony spolieha predovšetkým na zástup silných herných značiek z vlastnej dielne a masívnu fanúšikovskú základňu, Microsoft sa pod vedením Phila Spencera po neúspechu Xbox One v posledných rokoch sústredil na reštrukturalizáciu a predovšetkým svoju hernú službu Game Pass, pod ktorou za fixný poplatok združuje stovky atraktívnych titulov, novinky nevynímajúc.

Nenechaj si ujsť
Recenzia Xbox Series X: Privítaj najvýkonnejšiu hernú konzolu súčasnosti

Okrem toho gigant z Redmondu nedávno predstavil aj cloudové hranie na zariadeniach Android, ktoré chce tento rok rozšíriť aj na počítače a zariadenia iOS. Krédom hernej divízie Microsoftu je sprostredkovať hranie kdekoľvek a kedykoľvek, a to bez ohľadu na zariadenie, ktoré má užívateľ k dispozícii. Aj preto Microsoft hodil cez palubu myšlienku klasických konzolových exkluzivít a okrem konzol svoje hry začal vydávať súbežne aj na PC, pričom v deň vydania herné novinky navyše sprístupňuje aj v rámci služby Game Pass.

V prípade Microsoftu teda nemožno hovoriť o čistokrvných exkluzivitách dostupných len v rámci rodiny Xbox, ústupky však musela urobiť aj japonská spoločnosť Sony, ktorá sa pod tlakom rozhodla vydávať hry určené pôvodne len pre svoju next-gen konzolu PS5 aj na PlayStation 4. Majitelia „starých“ konzol od Sony si tak tento rok budú môcť zahrať množstvo skvelých exkluzivít, aj keď na PS5 budú tieto hry obohatené nielen o krajší vizuál, ale tiež atraktívne prvky velebeného ovládača DualSense.

Rôzne stratégie herných priekopníkov nič nemenia na tom, že aj tento rok sa Sony s Microsoftom budú pretláčať v získavaní hráčov do svojho tábora vďaka zástupom silných titulov. PlayStation má v tomto smere zatiaľ citeľne navrch, miska váh sa však po masívnych investíciách Microsoftu a odkúpení Bethesdy postupne začne vyrovnávať a už tento rok sa môžeme tešiť na viacero sľubných hier z oboch táborov. Prinášame ich detailný prehľad.

Konzolové exkluzivity

Na poli exkluzivít je už dlhodobo cítiť dominanciu PlayStation. Cyklus PS4 uzavreli excelentné počiny v podobe The Last of Us: Part IIGhost of Tsushima, ani tento rok však Sony svojej povesti nezostane nič dlžná a predstaví hneď niekoľko očakávaných titulov, ktoré si užívatelia zahrajú výhradne na konzolách PlayStation.

God of War

Jedným z najočakávanejších je pokračovanie ikonickej série God of War, ktorá sa aj po druhýkrát bude odohrávať v prostredí severskej mytológie. Titul zatiaľ nemá oficiálny názov, koniec predchádzajúceho dielu však evokuje príchod Ragnaroku, ktorý predznamenáva smrť viacerých známych bohov, medzi ktorými nechýba Odin, Thor či Loki. Po komornejšie ladenom, no oceňovanom príbehu prvého dielu, by tak hráči na vlastnej koži mohli pocítiť nórsku severskú apokalypsu v plnej paráde.

Prečítaj si aj
Vyskúšal som PlayStation 5. Je to právom revolučné zariadenie, no čo ma prekvapilo najviac?

Obrovský potenciál v sebe nesú aj ďalšie pokračovania notoricky známych sérií. V prvej polovici roka by mal doraziť masívne reklamovaný Ratchet & Clank: Rift Apart, ktorý má naplno odhaliť potenciál konzoly PlayStation 5, čoraz viac sa pripomína aj Horizon Forbidden West, ktorý v traileri odhalil dychberúce podmorské prostredia a opäť sľubuje nezabudnuteľnú dobrodružnú výpravu.

Silný herný rok však svojim priaznivcom sľubuje aj Microsoft. Americká spoločnosť v roku 2021 predstaví dokonca viac exkluzivít ako jeho hlavný konkurent, v hernom line-upe rovnako nechýbajú prvotriedne herné kalibre.

Veľká pozornosť hráčov sa sústreďuje napríklad k temnej akčnej adventúre Senua’s Saga: Hellblade II, pokračovaniu znepokojivého indie hitu z roku 2019. Druhý diel sa bude odohrávať na Islande, okrem silnej hlavnej protagonistky zostane zachovaný aj starostlivo budovaný svet nórskej mytológie, tentokrát však exkluzívne na Xbox Series X/S a PC.

Konzolové exkluzivity PS5 vs. Xbox Series X/S 2021

Veľké očakávania smerujú aj k akčnej vlajkovej lodi Microsoftu, novému dielu populárnej série Halo. Hra síce mala sprevádzať vydanie Xbox Series X/S v novembri minulého roka, po prvých videách a silnej škodoradosti hráčov však tvorcovia vydanie o rok posunuli, čo im dáva dostatok času dostáť sľubom a priniesť hráčom skutočný „next-gen“ zážitok.

Pokračovať by tento rok mala aj jedna z najúspešnejších závodných sérií súčasnosti, Forza Motorsport, ktorá do rodiny privíta v poradí už ôsmy diel. O hre sa momentálne príliš veľa nevie, je však v overených rukách vývojárov Turn 10 Studios a s istotou prinesie modely závodných žihadiel v detailoch, aké sme doposiaľ ešte nevideli. Spomenúť rovnako musíme aj pokračovanie legendy S.T.A.L.K.E.R., ktorá sa na Xboxe a PC po dlhých rokoch konečne dočká ďalšieho dielu.

Časové exkluzivity

V hernom svete sa v posledných rokoch aj napriek nevôli hráčov čoraz populárnejšie javia aj časové exkluzivity. Ide o hry, pri ktorých si vydavatelia zabezpečia prednostný prístup na svojich zariadeniach, pričom nie je vylúčené, že po vypršaní dohodnutej lehoty sa tieto tituly v budúcnosti objavia aj na ďalších platformách. Sony si pri vydaní PS5 týmto spôsobom zabezpečilo napríklad multiplayerovú akciu Godfall či adventúru Bugsnax, aktívny je zároveň aj Microsoft, ktorý v priebehu tohto roka postupne predstaví až 8 nádejných hier.

Americký herný gigant týmto spôsobom svojim priaznivcom napríklad prinesie dvojicu hororových adventúr v zastúpení The Medium a jednej z najočakávanejších nových značiek súčasnosti, survival hororu Scorn. Prvá novinka má premiéru už na konci januára a odohrávať sa bude súbežne v dvoch realitách, druhá hráčov naopak zavedie do hrôzostrašného futuristického sveta, kde hráč bude musieť bojovať s techno-organickými bytosťami.

Časové exkluzivity PS5 vs. Xbox Series X/S 2021

Sviežo pôsobí aj množstvo ďalších hier na zozname od Microsoftu. Sci-fi akcia The Ascent hráčov napríklad zavedie do cyberpunkového sveta, kde budú postavy súperiť o nadvládu nad územím po vypuknutí anarchie a záhadnom kolapse riadiacej megakorporácie.

V novinke 12 Minutes sa naopak hráč ocitne v časovej slučke a v priebehu v 12 opakujúcich sa minút bude musieť objasniť okolnosti, ktoré vedú k vniknutiu násilníka do jeho bytu. Hlasy ústredným postavám prepožičali známi herci James McAvoy, Daisy Ridley a Willem Dafoe.

Podobne ako v prvom prípade spoločnosť Sony v oblasti očakávania dominuje aj pri časových exkluzivitách, kde ponúka hneď niekoľko výnimočných hier. Rebríčku v našom prípade kraľuje dychberúca Kena: Bridge of Spirits, ktorá ponúkne nezabudnuteľné dobrodružstvo zasadené do starodávneho rozprávkovo pôsobiaceho sveta. Autori sľubujú silný dôraz na objavovanie prostredia a jeho záhad, prím by však mal hrať predovšetkým príbeh, v ktorom sa hráč pokúsi zbaviť svet smútku a utrpenia.

Podobne ako v prípade zmienenej hry 12 Minutes sa hráč ocitne v časovej slučke aj v akčne ladenom titule Deathloop, kde jeho úlohou bude zlikvidovať osem cieľov počas neustále sa opakujúceho dňa. Za hrou stojí známe štúdio Arkane Games, známe vďaka vydareným sériám Dishonored či Prey, práve prvky zo zmienených titulov má Deathloop vo veľkom využívať.

Druhou hrou z dielne Bethesdy, ktorá sa aj napriek odkúpeniu Microsoftom po vydaní neobjaví na konzolách Xboxu, bude akčne ladený GhostWire: Tokyo. Dej novinky sa bude odohrávať v Tokiu a predstaví záhadné udalosti, počas ktorých z mesta zmizla väčšina populácie po tom, čo do neho prenikli mimozemské bytosti. Spomenúť musíme aj pokračovanie legendárnej hernej postavičky Abea, ktorý v pripravovanej hre Oddworld: Soulstorm opäť bude zachraňovať svoj bezbranný ľud pod krutovládou otrokárov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP