Ani niekoľko mesiacov po spustení predajov sa situácia s dostupnosťou hernej konzoly PlayStation 5 na slovenskom trhu vôbec nezlepšuje. Hráči len márne čakajú na dostupnosť v e-shopoch a aj to málo kusov, ktoré k nám dorazí, sa ihneď minie na doručenie predobjednávok. Dokedy však bude takáto kríza trvať? Opätovne sme sa na aktuálny stav a vyhliadky do budúcnosti opýtali obchodníkov.

Internetové obchody už prakticky od spustenia predaja novej hernej konzoly PlayStation 5 nestíhajú doručovať a vyplniť včas všetky objednávky, ktoré doteraz evidujú. Skrátka, novinka prišla na trh zrejme v najhoršom možnom čase a zdá sa, že situácia nebude lepšia ani v najbližšom štvrťroku.

PS5 je stále nedostatkový tovar

Hoci sa Sony pýšilo globálnymi predajmi, ktoré podľa zverejnených štatistík dosiahli celkovo 4,5 milióna predaných kusov PS5, stále nedostali svoju objednanú konzolu všetci zákazníci. Koľko kusov bolo konkrétne dodaných na Slovensko sme sa však nedozvedeli. „Informácie o lokálnych predajoch neposkytujeme,“ odkázalo našej redakcii zastúpenie Sony pre Slovensko.

Spoločnosť však eviduje ohromný záujem o novú konzolu, no počet vyhradených kusov pre náš trh nie je jednoducho dostačujúci. Sony vo vyjadrení pre FonTech.sk uviedlo: „Robíme maximum pre to, aby všetkým zákazníkom, ktorí si PlayStation 5 objednajú, bola konzole dodaná čo najskôr“.

Napriek všetkej snahe ale hráči čakajú už dlhé týždne či mesiace a stále sa svojej vytúženej konzoly nedočkali. Vážnosť nedostatku zásob potvrdzujú aj vyjadrenia niektorých obchodníkov, ktorí momentálne jednoducho ani nevedia, kedy na Slovensko dorazí ďalšia várka.

Na uvedenú otázku aktuálne nevieme odpovedať, nakoľko nedisponujeme potrebnými informáciami ohľadom termínu ďalšej dodávky konzol PS5,“ informoval vo vyjadrení pre FonTech.sk Peter Hlavica, category manažér DATARTu a Hej.sk.

Problémy s nedostatkom kusov zaznamenávajú naďalej aj ďalší internetoví predajcovi. Alza pre našu redakciu uviedla, že situácia môže pretrvávať ešte niekoľko mesiacov.

Dodávky PS5 sú stále obmedzené, všetky kusy, ktoré naskladníme, okamžite posielame zákazníkom, ktorí ich majú objednané.

Očakávame, že podobná situácia bude trvať minimálne do konca tohto štvrťroka a s veľkou pravdepodobnosťou ovplyvní dostupnosť aj v tom druhom,“ informovala vo svojom vyjadrení pre našu redakciu hovorkyňa Alzy Daniela Chovancová.

Veľký dopyt po PS5 tak rozhodne neutícha a netrpezlivým zákazníkom neostáva nič iné, len si počkať, pokým na nich príde pri vybavovaní objednávok rad. To však môže trvať ešte poriadne dlho.

Malú nádej pre čakajúcich zákazníkov však priniesol Mall.sk a NAY. Hovorkyňa Mall.sk našu redakciu informovala, že do skladov e-shopu dorazia tisícky kusov konzol, medzi nimi aj PS5. Je ale otázne, či bude toto množstvo dostatočné, aby pokrylo väčšinu objednávok.

Herný hardvér chce momentálne omnoho viac ľudí, než sú výrobcovia schopní vyrobiť a rozdistribuovať. Najväčší záujem je o nové generácie konzol od Sony a Microsoftu.

Čiastočné zlepšenie dostupnosti nastane od apríla, u niektorých modelov až v druhej polovici roka. Dodávky konzol pre predobjednávky v rádoch tisícok kusov očakávame od apríla, prípadne od polovice roka,“ informovala nás Pavla Hobíková, hovorkyňa e-shopu Mall.sk.

V prípade elektrodomu NAY má do skladu doraziť väčšie množstvo PS5 už tento mesiac.

V priebehu februára očakávame väčšiu dodávku Playstation 5, stále však menej ako je aktuálny počet už vytvorených predobjednávok resp. objednávok,“ potvrdzuje vo vyjadrení pre FonTech.sk František Vámoši, marketingový manažér NAY.

Pokiaľ sa hráči teda domnievali, že sa situácia s dostupnosťou PS5 zlepší, nemohli sa viac mýliť. V skutočnosti sa pri pohľade na termín doručenia a očakávanú dostupnosť môže nejednému zatočiť hlava. Hej.sk a Datart.sk totiž napríklad uvádzajú doručenie až v auguste 2021.

Väčšina ďalších obchodníkov si už ani netrúfa odhadnúť predpokladaný termín dodania, a tak ho na stránkach neuvádza. Na moment, kedy budú v skladoch dostatočné zásoby, aby si hráči PS5 objednali a dostali už za pár dní, si tak ešte niekoľko mesiacov počkáme.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP