Krajiny po celom svete čakajú na novú vakcínu proti koronavírusu. Európske štáty majú rezervovanú vakcínu aj od aliancie BioNTech-Pfizer. Na Slovensku má byť dostupná už teraz v decembri. Podobne ako iné „lukratívne“ tovary, aj vakcína proti koronavírusu sa stala predmetom obchodníkov na darknete. Ponúkajú ju za ohromnú cenu, údajne ju doručia kamkoľvek, informuje Vice.

Špekulanti a pochybní predajcovia si opäť našli cestu. Zatiaľ čo mnohé štáty čakajú na dodanie prvých várok vakcíny proti koronavírusu, prvé kusy sa už objavili na temnom mieste internetu, na tzv. darknete.

Na tomto nelegálnom bazári, kde sa okrem iného často vyskytujú aj drogy, zbrane a ďalšie nelegálne ponuky, sa nachádza práve vakcína proti koronavírusu, ktorá má pochádzať od firiem BioNTech a Pfizer.

Teraz je ponúkaná na darknete ešte pred samotným schválením. Hoci si krajiny v EÚ už vakcínu rezervovali aj od týchto výrobcov, stále nebola oficiálne schválená Európskou liekovou agentúrou ani Európskou komisiou. Až po tomto schválení sa môže začať v EÚ využívať pri očkovaniach.

Vakcína proti koronavírusu ako lukratívny biznis na darknete

Zdá sa však, že niekto mal naponáhlo a pre svoj nelegálny biznis si zaobstaral údajne pravé vakcíny od BioNTech a Pfizer, ktoré dosahujú podľa doterajších správ vysokú účinnosti v boji proti koronavírusu. Za takúto vakcínu si predajca pýta takmer 1340 dolárov, platiť sa dá Bitcoinmi. Odkiaľ sa ale táto vakcína na darknete vzala a je vôbec pravá?

Odpoveď na tieto otázky je nejednoznačná, nakoľko pôvod tovaru z tohto temného zákutia internetu je nejasný. Vyvstávajú preto obrovské pochybnosti o pravosti vakcíny a jej účinkoch. V popise inzerátu však stojí, že vakcína pochádza od spomínaných firiem. To ale rozhodne nie je dostatočná záruka toho, že si kupujúci skutočne zaobstará účinnú vakcínu miesto nejakého placeba.

Navyše, predajcovia sú podľa popisu schopní doručiť vakcínu z USA kamkoľvek po svete. Podľa portálu Vice majú tieto vakcíny ponúkať farmaceuti, ktorí sa k nim údajne dostali prostredníctvom vlády a niekoľko dávok už mali predať prvým zákazníkom. Jeden z nich má mať k dispozícii 560 dávok vakcíny.

Pri komunikácii s portálom Vice však obchodníci odmietli potvrdiť a preukázať, že ide o pravú vakcínu od BioNTech a Pfizer. Jeden z nich sa to pokúsil dokázať odhalením nápisu „Coronavirus vaccine“, čo je ale rovnako pochybné ako samotný inzerát na darknete. Takáto ponuka ale dokazuje, že vakcína proti koronavírusu predstavuje lukratívny biznis.

Pochybností o takýchto ponukách je viac než dosť

Mnohé štáty sveta stále čakajú na svoj „prídel“ a prvé várky vakcín im môžu byť doručené až v budúcom roku. Niet preto divu, že sa vakcína začala objavovať na takomto temnom bazári. Je však nutné podotknúť, že s takýmito ponukami začali podvodníci na darknete ešte na jar tohto roka, kedy bol vývoj vakcíny len v začiatkoch.

Aj pri tejto novej ponuke preto svieti pomyslený červený výkričník. Navyše, zákazník, ktorý by si takúto vakcínu kúpil a čakal na jej dodanie, musí mať pre skladovanie pripravené vhodné podmienky. Vakcína sa totiž musí skladovať pri teplote až -70°C.

Pri nedodržaní podmienok sa stáva bezcennou a nepoužiteľnou. Ak sa však jedná o pravú vakcínu a pochádza skutočne z výroby spoločností BioNTech a Pfizer, vyvstávajú ďalšie morálne dilemy.

Takýmto spôsobom totiž priekupníci s vakcínou okrádajú vlády o beztak limitované množstvo vakcín a berú šancu na záchranu života ľuďom, ktorí to skutočne potrebujú. Pri takomto biznise na darknete nerozhoduje to, kto vakcínu potrebuje, ale to, kto za ňu zaplatí najviac a ako prvý.

Na Slovensko príde vakcína už v najbližších týždňoch

Pripomeňme len, že Slovensko čaká na prvú dodávku vakcíny, ktorá má byť doručená už v priebehu decembra. Nasadiť ju pri očkovaní bude možné až po schválení Európskou liekovou agentúrou a Európskou komisiou, ktorej rozhodnutie bude platné v celej EÚ. Vakcína môže byť do krajín distribuovaná ešte skôr, aby sa pri vydaní schválenia mohla čo najskôr použiť pri očkovaní.

Naša krajina momentálne očakáva prvých 300 000 kusov vakcíny, ktoré budú použité pre očkovanie 150 000 ľudí. Najúčinnejší výsledok bol totiž dosiahnutý v dvoch kolách očkovania, preto vybrané skupiny ľudí (zdravotnícky personál, záchranné zložky či ohrozené skupiny ľudí) absolvujú medzi prvými očkovanie 2-krát s istým odstupom.

Ďalšie články:

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom