Konšpirátori sa opreli do novej vakcíny proti koronavírusu. Olej do ohňa prilieva aj nedávny status predsedu politickej strany ĽSNS, ktorý zdieľal informáciu vytrhnutú z kontextu vyjadrenia odborníka zo SAV pre Aktuality.sk. Z fundovanej odpovede si Kotleba vytrhol iba časť textu, ktorý prezentuje ako scenár z námetu na sci-fi. Vakcína má podľa neho zmeniť ľuďom štruktúru buniek. Nie je to však pravda.

Na Slovensko by mali doraziť prvé vakcíny proti novému koronavírusu už v priebehu najbližších týždňov, podľa Ministerstva zdravotníctva SR približne v polovici tohto mesiaca. Naša krajina získa vakcíny prostredníctvom EÚ, ktorá sa doteraz dohodla s viacerými farmaceutickými firmami.

V hre sú predovšetkým vakcíny od firmy AstraZenecaSanofiGSKJanssen Pharmaceutica NV, aliancia BioNTechPfizer a dohoda sa črtá aj v prípade spoločností CureVac a Modernainformoval portál Europa.eu.

Podľa informácií ministra zdravotníctva má Slovensko zakontrahovaných 2,44 miliónov vakcín proti koronavírusu. V polovici decembra by však k nám malo doraziť prvých 300 000 ks vakcín pravdepodobne od aliancie BioNTech-Pfizer, ktorej vakcína má najbližšie k tomu, aby bola schválená Európskou komisiou na základe hodnotenia vakcíny Európskou liekovou agentúrou.

Kotleba si upravil vyjadrenie odborníka podľa seba. Zavádza tým ľudí

Vzhľadom na toto očkovanie sa však začali na sociálnych sieťach šíriť mnohé dezinformácie, ktoré neraz ľudí klamú nepravdivými informáciami alebo informáciami vytrhnutými z kontextu.

Takýmto prípadom je aj nedávny status Mariána Kotlebu, ktorý si vyjadrenie riaditeľa neuroimunologického ústavu SAV, Doc. MVDr. Norberta Žilku, DrSc., vysvetlil po svojom a tvrdí, že vakcína má zmeniť štruktúru ľudských buniek. Toto tvrdenie vyvodil na základe neúplného textu z citácie Norberta Žilku v článku pre portál Aktuality.sk.

Riaditeľ neuroimunologického ústavu v článku informoval o princípe fungovania mRNA vakcíny proti koronavírusu. Detaily o tejto vakcíne a ďalšie informácie spojené s jej vývojom a testovaním sme priniesli aj v našom samostatnom článku.

Namiesto vírusu alebo jeho bielkovín sa do tela podáva RNA, ktorá kóduje časť vírusovej bielkoviny. Po podaní do organizmu RNA preniká do buniek, kde sa prepíše do podoby bielkoviny, ktorá je potom ponúkaná imunitnému systému,“ informoval Norbert Žilka v článku portálu Aktuality.sk.

Z priloženej citácie si však predseda ĽSNS vytrhol len časť vyjadrenia, ktoré následne zdieľal na svojom profile a doplnil k nemu aj „hrôzostrašný“ scenár ako z futuristického filmu, ktorého námetom by bola zmena štruktúry ľudských buniek pomocou vakcíny proti korone.

„,Namiesto vírusu alebo jeho bielkovín sa do tela podáva RNA, ktorá kóduje časť vírusovej bielkoviny. Po podaní do organizmu RNA preniká do buniek“ vysvetľuje Norbert Žilka z Neuroimunologického ústavu Slovenskej akadémie vied.

Takže to, čo ešte pred polrokom mal byť hoax, a síce, že vakcína bude meniť štruktúru ľudských buniek, už priznávajú aj oficiálne médiá. A keď si prečítate tento článok celý, zarazí vás tam ďalších niekoľko doslova škandalóznych vyjadrení. Napríklad, že vakcínu môžu firmy na Slovensko navoziť aj bez potrebných testov a schválenia. Masaker!!!

Záver: očkovanie už médiá aj vláda pokladajú za takmer hotovú vec!

Preto nezabúdajte: keď to už raz do Vás alebo Vášho dieťaťa pichnú, už to nikdy nevrátite späť!!!“ napísal Marián Kotleba vo svojom statuse na Facebooku.

Z týchto informácií a vytrhnutej časti vyjadrenia fundovaného odborníka si predseda ĽSNS vybral iba tú časť, ktorá bola „vhodná“ pre takýto zastrašujúci príspevok, o tom, že má vakcína pomôcť naštartovať imunitný systém akosi neinformuje. Informácie o tom, že by mala vakcína proti koronavírusu meniť štruktúru ľudských buniek, sú nepravdivé a zavádzajúce.

Ako funguje RNA/mRNA vakcína?

V prípade vakcíny proti koronavírusu je využitý mRNA mechanizmus, ktorý má pomôcť imunitnému systému človeka pri vytváraní potrebných proteínov v boji proti ochoreniu COVID-19. Vakcína na báze mRNA teda obsahuje materiál, ktorý predáva inštrukcie bunkám v tele pre vytváranie potrebného proteínu a ten aktivuje imunitný systém na boj proti vírusu.

Takéto informácie opätovne potvrdil Norbert Žilka z neuroimunologického ústavu SAV aj vo videu pre Ministerstvo zdravotníctva SR, kde pri objasňovaní detailov o typoch vakcín uviedol:

Tým posledným, ale v skutočnosti tým prvým kandidátom, lebo sú najbližšie k schváleniu, sú tzv. RNA vakcíny alebo vakcíny fungujúce na princípe mRNA, ktoré sú založené na tom, že používame genetickú informáciu, ktorá pochádza priamo z vírusu SARS-CoV-2, čiže žiadne bielkoviny, žiaden celý vírus, čisto si zoberieme kúsok tej RNA, obalíme ju do nanočastíc.

Na povrchu sú vlastne také lipidové obaly, čiže tukové obaly, a to nám pomáha, aby sme chránili RNA pred predčasnou degradáciou po podaní do ľudského organizmu a zároveň vďaka tomuto prístupu sa jednoduchšie dostáva RNA do buniek, lebo je to celý ten koncept založený na tom, že ľudské bunky potom produkujú ten vírusový proteín alebo vírusovú bielkovinu, len tu jednu konkrétnu, ktorú si ten daný výrobca vlastne vyberie.

Funguje to tak, že RNA pochopiteľne nevstupuje do jadra, tzn. neintegruje sa do dedičnej informácie, tak ako sa to teraz veľmi pertraktuje v médiách, nie je to pravda. Práve to je tá obrovský výhoda, že všetko to prebieha v cytoplazme, mimo jadra a celá tá produkcia je vlastne zameraná čisto na to, že sa tá RNA prepisuje už priamo do bielkoviny a bielkovina sa potom vlastne produkuje či už na povrchu tej bunky alebo ide priamo von a tým pádom je vystavená imunitnému systému a ten voči tomu vytvára svoju reakciu,“ informoval Doc. MVDr. Norbert Žilka, DrSc. z neuroimunologického ústavu SAV.

Spísané a podčiarknuté. Vakcína proti koronavírusu jednoznačne neovplyvňuje a nemení štruktúru ľudských buniek, pomáha len naštartovaniu imunitného systému bez akéhokoľvek zásahu do jadra buniek.

Práve mRNA/RNA vakcína má podľa odborníka najväčšie výhody aj v oblasti rýchlosti výroby vakcín. Vďaka tomu tak môžeme na Slovensko dostať státisíce vakcín proti novému koronavírusu už v decembri a ďalšie potom prídu neskôr.

Koho chce štát prednostne očkovať?

Očkovanie ľudí novou vakcínou proti ochoreniu COVID-19 bude prebiehať v niekoľkých fázach. Pre tieto účely bola pripravená Imunizačná stratégia, ktorá hovorí pokrytí očkovania, logistike, realizácii a vyhodnotení. Podľa doterajších informácií bude potrebné ľudí očkovať proti koronavírusu v dvoch kolách. Očakávaných 300 000 vakcín by teda malo vystačiť na zaočkovanie 150 000 Slovákov.

Medzi prvými však budú pracovníci v prvej línii. Podľa stratégie EÚ by mali byť pri očkovaní uprednostnení zdravotníci, ľudia nad 60 rokov, osoby s vážnym zdravotným stavom, dôležití pracovníci ako policajti, hasiči či osoby zabezpečujúce prevádzku základných činností štátu, ľudia, ktorí nemôžu pri práci dodržiavať bezpečný odstup, a zraniteľné skupiny ľudí, ktoré sú vystavené vyššiemu riziku šírenia nákazy.

Kedy môže začať očkovanie?

Vakcína musí najprv prejsť kontrolným a schvaľovacím procesom predtým, ako ju bude možné využiť pri očkovaní ľudí. Schválenie vydáva EK, avšak hoci nebude vakcína schválená, môže byť do toho času distribuovaná do jednotlivých členských štátov EÚ. V praxi to znamená, že krajiny si môžu zabezpečiť zásoby vakcíny, no použiť ju môžu až po schválení Európskou komisiou.

Naskladnením vakcín sa tak môže urýchliť celý proces a s očkovaním bude možné začať takmer ihneď po vydaní schválenia od EK, ktoré je platné v celej EÚ. Predbežné naskladnenie a distribúcia vakcín teda nie je žiadnym dôvodom na paniku, ako to môže vyplývať napríklad aj zo statusu predsedu ĽSNS.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú