Mnohé krajiny sveta čakajú na príchod účinnej vakcíny proti novému koronavírusu. V súvislosti s vakcináciou ľudí sa však začalo na sociálnych sieťach objavovať množstvo klamlivých príspevkov. Najväčšia sociálna sieť Facebook preto sprísnila pravidlá a po novom začne odstraňovať a blokovať aj konšpirácie a dezinformácie o vakcíne proti COVID-19. O novinke informoval Facebook na svojom blogu.

Sociálne siete už dlho bojujú proti rýchlo sa šíriacim dezinformáciám, konšpiračným teóriám a hoaxom, ktoré sa snažia vo svojich platformách obmedziť, aj keď nie vždy celkom efektívne.

Rázne kroky v tomto smere ohlasoval aj samotný Facebook, ktorý doteraz vydal niekoľko rozhodnutí pre blokovanie spomínaných príspevkov. Pravidlá používania svojej sociálnej siete teraz dopĺňa o novinku, ktorou chce zabrániť šíreniu konšpirácií o vakcinácií proti koronavírusu.

Už pred mesiacmi sa začali objavovať v jeho prostredí statusy a príspevky, ktoré majú dezinformačný a konšpiračný charakter. Takýto druh informácií môže mať dopad na veľké množstvo ľudí, ktorí pritom môžu ďalej šíriť nepravdivé informácie.

Najväčšia sociálna sieť ide bojovať aj proti klamstvám o vakcíne na COVID-19

Facebook chce odstraňovať a blokovať nebezpečné konšpiračné teórie a klamlivé príspevky spojené s vakcínou proti koronavírusu. Sociálna sieť uviedla, že stiahne príspevky, ktoré predstavujú pre jej používateľov hrozbu. Už doteraz sa snažila zabrániť šíreniu statusov s nepravdivými správami o koronavíruse a ochorení COVID-19, teraz sa s príchodom vakcíny chce zamerať aj na tento druh dezinformácií.

Zobraziť celú galériu (0)
Pixabay (Úprava redakcie)

Zahŕňa to dezinformácie o bezpečnosti, účinnosti, zložení a vedľajších účinkoch vakcín. Napríklad budeme mazať tvrdenia, že vakcíny proti COVID-19 obsahujú mikročipy alebo hocičo iné, čo nie je spomenuté v ich oficiálnom zložení,“ uvádza vo vyhlásení Facebook, pričom však nespomína, kedy toto pravidlo vstúpi do platnosti.

Konšpiračné teórie a dezinformácie sa šíria najrýchlejšie práve prostredníctvom sociálnych sietí, kde je Facebook tým najväčším hráčom na trhu. Jeho prostredie je preto ideálnym nástrojom pre konšpirátorov a dezinformátorov, ktorých príspevky si často získavajú obrovský dosah a tisícky reakcií od ľudí, ktorí mylným informáciám z neoverených zdrojov ľahko uveria.

Sociálna sieť však potvrdila, že tieto pravidlá nezavedie za jednu noc. Je preto naďalej otázne, kedy začne s uplatňovaním prísnejších pravidiel a taktiež, ako efektívne budú v praxi. Mnohokrát sa totiž stáva, že napriek blokovaniu a kontrole zakázaného, dezinformačného a iného pochybného obsahu Facebook nekontroluje všetky príspevky a pri množstvo z nich vôbec nezasahuje.

Dezinformačné a konšpiračné články o koronavíruse predstavujú počas pandémie jeden z najnebezpečnejších druhov informácií, ku ktorým sa teraz pridávajú aj bludy o vakcíne proti koronavírusu.

Ďalšie zaujímavé články:

Správy o tom, že vakcína obsahuje nanočipy, látky, ktoré majú zmeniť štruktúru ľudských buniek, ako to zdieľal predseda ĽSNS, alebo šíria podobné klamstvá, by tak mali byť minulosťou. Otázkou ostáva, kedy a ako efektívne ich bude Facebook obmedzovať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP