České firmy sa už dlhšie obdobie obávali cla, ktoré mohol na dovoz európskych áut a autokomponentov uvaliť americký prezident Donald Trump. Zavedenie sa zatiaľ nekoná, no americká vláda pohrozila Českej republike v súvislosti s pripravovanou digitálnou daňou, ktorá má u našich západných susedov platiť od polovice tohto roka. O téme píše Teraz.sk.

Daň je zameraná predovšetkým na veľké technologické spoločnosti, ktoré pôsobia v celej Európe, no tržby zdaňujú v krajinách, kde sa to viac oplatí. Jednou z takých krajín je už dlhodobo napríklad Írsko. Digitálna daň má podobným praktikám zabrániť a kedže sa Európska únia na spoločnej jednotnej dani nedohodla, niektoré krajiny ju zavádzajú svojpomocne.

V Českej republike má daň platiť už od polovice tohto roka, priočm technologické spoločnosti by mali zo svojich tržieb odvádzať 7 % do štátneho rozpočtu. Týmto spôsobom sa má rozpčet navýšiť až o 5 miliárd Kč ročne, čo je v prepočte 198,83 milióna eur.

Zobraziť celú galériu (0)
AP Photo/Andrew Harnik

Francúzsko zaviedlo podobnú daň ešte minulý rok, pričom Američania sa už niekoľkokrát tejto krajine vyhrážali uvalením cieľ na vybrané francúzske výrobky dovážané do Spojených štátov. V prípade Francúzska Američania pripravujú až 100 % clá na tovar v prepočte za viac než 54 miliárd korún. Podobného scenára sa preto obávajú aj v Českej republike.

„Ak bude daň diskriminovať americké firmy, vyhradzujeme si právo zaviesť odvetné opatrenia,“ povedal pre Hospodárske noviny americký vládny zdroj, informuje Teraz.sk. Českí podniktelia sa opatrení americkej vlády odôvodnene obávajú, nakoľko pre ich obchodné záležitosti by to mohlo mať katastrofálne následky.

„Je fatálny nezmysel, že sadzba je navrhnutá na 7 %. Keby to boli 3 %, tak je to ešte akceptovateľné,“ povedal pre HN hlavný akcionár firmy Linet Zbyněk Frolík, ktorého spoločnosť dodáva do USA najmä nemocničné postele. „My ako vývozcovia do USA budeme robiť všetko možné, aby sa v takejto podobe daň v Česku neodhlasovala,“ dodal pre HN.

Je evidentné, že pripravovaná daň sa nepáči americkej strane, ale ani českým podnikateľom, ktorí sa obávajú zo strany USA odvety v podobne obchodnej vojny. Tomu sa však chcú obe strany vyhnúť a tak bude zaujímavé sledovať ako na pripomienky a vyhrážky zareaguje česká vláda. USA dokonca zdôraznili, že rovnaké kroky postihnú každý krajinu, ktorá bude chcieť daň zaviesť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom