Pokiaľ si mal nainštalovanú túto klávesnicu aj ty, s veľkou pravdepodobnosťou si sa stal terčom masívneho úniku osobných dát 31 miliónov používateľov. Jedná sa o veľmi citlivé informácie. 

O nešťastnej udalosti informovalo bezpečnostné centrum Kromtech. Podľa neho unikli osobné dáta viac než 31 miliónov používateľov Android klávesnice AI.type.

Informácií je hojne

Klávesnica AI.type prišla do obchodu Google Play v roku 2010 a odvtedy bola stiahnutá približne 40 miliónov krát. Na internet ale teraz unikla 577 GB databáza, ktorá obsahuje citlivé dáta 31 293 959 používateľov. Medzi nimi je napríklad meno zariadenia, na ktorom bola aplikácia nainštalovaná, unikátne IMEI číslo, mobilná sieť, meno vlastníka smartfónu, rozlíšenie displeja, informácie zo sociálnych sietí, vrátane dátumov narodenia, e-mailových adries, fotiek a iného.

ai type
Zobraziť celú galériu (2)
Screenshot / AItype / YouTube

Nenechaj si ujsť
Spravuj svoje financie rýchlo a jednoducho aj z mobilu. Pomôže ti k tomu aplikácia Tatra banky

Okrem tejto rozsiahlej databázy unikla ešte jedna s informáciami o ďalších 753 456 používateľoch. Najhoršie dopadli používatelia bezplatnej verzie aplikácie, keďže tá zbiera kvôli reklamám ešte viac osobných informácií.

Bolo to jednoduché

Nad tvrdením vývojára o ochrane osobných údajov sa tak teraz môžeme už iba pousmiať. V popise aplikácie na Google Play uvádza, že ochrana osobných údajov je pre neho priorita a všetok text napísaný na klávesnici je šifrovaný. Podľa serveru ZD.Net ale existujú náznaky, že vývojár si text zaznamenáva a necháva pre seba.

ai type
Zobraziť celú galériu (2)
Screenshot / Google Play

Dôvodom tohto masívneho úniku malo byť slabé zabezpečenia servera. Podľa Kromtechu chýbalo databáze zabezpečenie heslom a tým pádom sa k nej mohol dostať v podstate ktokoľvek. Mal si, alebo máš túto klávesnicu nainštalovanú?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom