Od skončenia Hry o tróny už síce ubehlo pár mesiacov, v seriálovom fantasy svete sa však dejú veľké veci a my sme sa pozreli na päť najväčších projektov, ktoré majú ambície legendárny seriál od HBO nielen nahradiť, ale v mnohých smeroch aj prekonať.

Jeho temná esencia HBO/HSC

Dátum premiéry: 4. november

HBO, ktoré fantasy šialenstvo v roku 2011 premiérou Game of Thrones odštartovalo, má rozbehnutých hneď niekoľko väčších projektov, ktorými plánuje hlad po kvalitných fantasy seriáloch zasýtiť. Jedným z nich je aj Jeho temná esencia (His Dark Materials). Namiesto kráľovstiev a drakov si však populárna streamovacia spoločnosť vo svojom novom počine pripravila kombináciu žánrov fantasy a sci-fi, ktorá sa navyše nebojí predstaviť aj temnejšiu dejovú zápletku zobrazujúcu záhadné miznutie detí.

Seriál natočený na motívy rovnomennej knižnej trilógie, mnohými označovanej za majstrovské dielo, toho samozrejme ponúkne podstatne viac a tešiť sa môžeš na cestovanie paralelnými svetmi, neobyčajné bytosti, nebezpečné tajomstvá jednotlivých postáv a, hlavne, parádne herecké osadenstvo, ktoré ich stvárni.

Ústredná rola dievčatka Lyri pripadla britskej herečke so španielskymi koreňmi, Dafne Keen, ktorú si určite pamätáš z Wolverina. Asistovať jej na obrazovke budú skúsený James McAvoy (X-Men, Deadpool 2), charizmatická Ruth Wilson (Luther, Dark River) či kráska s litovskými koreňmi, Ruta Gedmintas (The Strain).

Zmienené mená dopĺňajú mnohé ďalšie herecké tváre, ktoré na pľace usmerňoval aj Oscarový režisér, Tom Hopper. Ten si vyslúžil zlatú sošku za vynikajúcu snímku Kráľova reč a naznačuje, že HBO svoj nový projekt zverilo do správnych rúk. Ak si sa o novinku doposiaľ príliš nezaujímal, je najvyšší čas začať, keďže prvá časť už je oddnes na HBO oficiálne dostupná.

Zaklínač (Netflix)

Dátum premiéry: 20. december

Z vybraného zoznamu má k vydaniu blízko aj  Zaklínač, ktorý na Neflixe vychádza 20. decembra a rozhodne patrí medzi najočakávanejšie seriálové udalosti roka. Netflix sa netají ambíciami zaplniť prázdne miesto po Hre o tróny, ak sa pri produkcii držal námetu poľského spisovateľa Andrzeja Sapkowskeho, ktorý má knihy a poviedky Zaklínača na svedomí, pripravovaná fantasy má rozhodne našliapnuté stať sa novým televíznym hitom.

Svet kníh je totiž mimoriadne komplexný a nič v ňom nie je čierne alebo biele. Postavy bez akýchkoľvek zábran súperia o moc, národy sa navzájom špehujú, uzatvárajú spojenectvá a vedú vojny.

V pestrom fantasy univerze navyše nechýba mágia, temné kliatby či krvilačné monštrá, o ktorých likvidáciu sa musí postarať Zaklínač Geralt z Rivie. Toho v seriáli stvárni hollywoodska hviezda Henry „Superman“ Cavill (Man of Steel, Mission Impossible: Fallout) a aj keď správy o jeho angažovaní sprevádzali prinajmenšom rozporuplné ohlasy, Cavill v upútavke ukazuje, že biele vlasy mu pristanú  a s mečom sa oháňať vie.

Prečítaj si aj
Seriálový Zaklínač odhaľuje kľúčové dejové prvky. Príbeh sa ani zďaleka nebude točiť len okolo Geralta

Svoju zásluhu na tom má aj slovenský kaskadér a herec Vladimír Furdík (Game of Thrones), ktorý Cavilla pripravuje na akčné scény. Okrem nich však v Zaklínačovi nemajú chýbať nahota, sex, nadávky a kopa násilia, seriál má byť teda určený pre staršie publikum, s čím súvisí aj R-kový rating, ktorý s najväčšou pravdepodobnosťou dostane.

Showrunnerkou je Lauren Schmidt, stojaca napríklad za hitmi The Umbrella Academy, Daredevil alebo The Defenders, réžie pilotu (a možno aj niektorých ďalších dielov) sa ujme perfekcionista Alik Sakharov, ktorý spolupracoval napríklad na tvorbe niektorých dielov Game of Thrones, Dexter alebo Boardwalk Empire. Netflix so Zaklínačom jednoducho nenecháva nič na náhodu a po poslednom epickom traileri sa už Geralta z Rivie naozaj nevieme dočkať.

Pán Prsteňov (Amazon)

Dátum premiéry: 2021

O tom, že jedna z najpopulárnejších fantasy ság sa dočká seriálovej podoby, si už pravdepodobne počul. Ešte v novembri 2017 Amazon oznámil, že získal exkluzívne práva na sfilmovanie sveta Pána prsteňov, a to za astronomických 250 miliónov.

Trocháriť však Amazon nemieni ani pri produkcii seriálu, do ktorej plánuje naliať najmenej ďalšiu miliardu, čím sa Pán prsteňov stane najdrahším televíznym projektom v histórii. Práva sa majú vzťahovať na produkciu piatich sérií, ktoré majú byť aj tentokrát natočené na Novom Zélande.

Prečítaj si aj
Seriál Pán Prsteňov je oficiálne potvrdený. O čom bude príbeh, ktorý ponúkne niekoľko sérií?

Žiadne veľké experimenty od nového Pána Prsteňov nečakaj, Amazon má pri tvorbe seriálu úzko spolupracovať s držiteľmi práv a rodinou zosnulého autora, knižným vydavateľom i distribútorom New Line Cinema, ktorý stál za pôvodnou Oscarovu trilógiou. Seriál teda bude verný predlohe, zasadený bude do veku Veku Númenora, prezývaného tiež Druhý vek, ktorý sa odohráva približne tritisíc rokov pred udalosťami Spoločenstva prsteňa, prvého filmu LOTR trilógie. Návrat starých známych postáv sa teda s najväčšou pravdepodobnosťou nekoná, aj keď zopár easter-eggov si tvorcovia pre fanúšikov určite nachystajú.

Pixabay

O deji sa momentálne nevie prakticky nič a Amazon do tejto chvíle nepotvrdil žiadnu zo stoviek možných verzií, ktoré už kolujú na fan-stránkach populárneho univerza. Pozrieme sa do slávnych trpasličích baní Morie, uvidíme mladého Gandalfa alebo Saurona a jeho prerod na Pána zla?

Na odpoveď si ešte budeš musieť počkať. Lepšiu predstavu už však začíname mať o hercoch, ktorí sa v Pánovi prsteňov objavia. Amazon nateraz v kastingoch preferuje skôr neopozerané tváre a pravdepodobne najväčšiu pozornosť vzbudzuje obsadenie hlavného záporáka, ktorého stvárni hviezda Game of Thrones, britský herec Joseph Mawle.

Kolo času (Amazon / Sony)

Dátum premiéry: jeseň 2021 / jar 2022 (nepotvrdený)

14 vydaných kníh, viac než 80 miliónov predaných kusov a isté miesto na piedestáli najlepších fantasy sérií. To je pôsobivá vizitka knižnej série z pera amerického spisovateľa Roberta Jordana, ktorú si všimol aj Amazon a v spolupráci s držiteľmi práv Sony sa rozhodol preniesť ju do seriálovej podoby. Natáčať sa malo začať iba nedávno, takže od finálnej podoby má novinka ešte ďaleko, postavy sú však obsadené, úlohy jasne dané, poďme sa teda pozrieť, koho v seriáli uvidíš a čo od neho vlastne môžeš čakať.

Prečítaj si aj
Toto sú filmy, ktoré prídu do kín v novembri a ani jeden z nich by si nemal vynechať

Prvá séria by sa mala inšpirovať udalosťami prvej Jordanovej knihy, predpokladáme teda postupné oboznamovanie sa s rozsiahlym fantasy svetom, jeho pravidlami, jednotlivými národmi či príšerami v službách Temného pána.

Na čele príbehu stojí pätica mladých hrdinov, ktorí pod vedením skúsenej čarodejnice Moiraine unikajú masakru a následne sa vydávajú sa na epické dobrodružstvo. Knihy Roberta Jordana postupne odkrývajú desiatky ďalších postáv a množstvo súbežných dejových línií, ktoré sú navyše zobrazené z rôznych uhlov pohľadu, uvidíme teda, ako umne sa tvorcovia s komplexným dejom a jeho prerozprávaním popasujú.

Hlavné úlohy už boli obsadené a pri pohľade na viac-menej neznáme tváre je jasné, že politická korektnosť hrala v kastingoch dôležitú úlohu. Odhliadnuc od zastúpenia azda každej rasy a farby pleti však neopozeranosť ústredných protagonistov vôbec nemusí byť na škodu a pri troche šťastia môžeme všetci zostať milo prekvapení.

Najmä s prihliadnutím na skutočnosť, že mladých hrdinov do boja povedie charizmatická britská herečka s Oscarovou nomináciou, Rosamund Pike (Stratené dievča, Hnev titanov), ktorá v The Wheel of Time stvárni postavu skúsenej čarodejníčky Moiraine.

House of the Dragon (HBO)

Dátum premiéry: jeseň 2021 (nepotvrdený)

Hra o tróny sa síce skončila, HBO si však svoj klenot stráži a ešte pred koncom seriálu filmová spoločnosť potvrdila, že je rozbehnutých hneď niekoľko seriálov z tohto sveta. Jedným mal byť prequel s pracovným názvom Long Night, zameraný na históriu Bielych Chodcov a Dlhú noc, na ktorú sa v Hre o tróny pomerne bohato odkazovalo. Projekt bol však po nepresvedčivom pilote zrušený a zraky fanúšikov sa preto naplno upierajú k druhému prequelu, ktorý bol oficiálne schválený a posunutý do natáčania len pár dní dozadu.

Nesie názov House of Dragons, zobrazí nám začiatok konca slávneho rodu Targaryenov a odohrávať sa bude iba 300 rokov pred udalosťami hlavného seriálu. Uvidíme slávneho bojovníka Aegona I., ktorý si podmanil a zjednotil Sedem kráľovstiev Westerosu, alebo sa dočkáme krvavej občianskej vojny medzi súrodencami Aegonom II a jeho sestrou Rhaenyrou? S istotou zatiaľ nevieme potvrdiť vôbec nič, isté je, že seriál sa bude inšpirovať knihou Fire & Blood od slávneho Georga R. R. Martina, ktorý na projekte opäť bude spolupracovať.

HBO

Okrem známeho autora bude jedným zo spolutvorcov aj režisér Miguel Sapochnik, ktorý stál za niektorými z najepickejších častí Hry o Tróny. Menovite sa Sapochnik postaral napríklad o Bitku Bastardov či monumentálny stret s armádou nemŕtvych pri Winterfelle.

O akciu teda v House of Dragon núdza rozhodne nebude, otázne je, či seriál kvalite dostojí aj mimo bojového poľa, keďže práve tu posledným dvom sériám Hry o tróny začal dochádzať dych. Podľa prvých odhadov by sme sa prvej série s desiatimi časťami mohli dočkať v priebehu roka 2021, dovtedy ťa budeme o všetkom podstatnom určite informovať.

Je toho viac… oveľa viac

Masívny úspech Hry o tróny rozpútal hotové fantasy šialenstvo a každá väčšia streamovacia spoločnosť by sledovanosť legendárneho seriálu rada napodobnila. S tým súvisí aj množstvo ďalších projektov, ktoré sú rozpracované a mohli by sme sa ich dočkať v najbližších rokoch. Mnohé z nich nepochybne doplatia na nízky rozpočet a diery v scenári, určite sa však nájdu aj také, ktoré milo prekvapia a nájdu si vernú fanúšikovskú základňu.

Patria medzi ne napríklad Chronicles of Narnia, ktoré by mohli vzniknúť pod značkou Neflixu. Ten na všetky knihy kúpil filmové a televízne práva v októbri minulého roka a určite svoju investíciu nenechá ležať ladom. Pripravované projekty z Narnie už majú aj vedúcu osobu, dohliadne na ne spolutvorca Oscarovej rozprávky Coco, Matthew Aldrich, očakávame preto skôr nekomplikovanú rodinnú zábavu.

Netflix ďalej zastrešuje dvojicu ďalších sľubných fantasy noviniek. Prvá nesie názov Temný kryštáľ: Vek vzdoru a výbornou správou je, že prvých 10 častí už bolo vydaných v auguste tohto roka. Seriál má vynikajúce ohlasy a výborné hodnotenia, potvrdenie druhej série by preto malo byť iba formalitou. Druhým seriálom, do ktorého Netflix (okrem iných) investuje, nás zavedie do časov Rytierov okrúhleho stola, čarodejníka Merlina a rozpovie príbeh kráľa Artuša. Pôjde o seriál s názvom Cursed, momentálne však vôbec nie je jasné, v akej fáze sa celý projekt nachádza a kedy (či vôbec) ho na obrazovkách uvidíme.

Okrem zmienených seriálov sa usilovne pracuje na desiatkach ďalších projektov, z ktorých si našu záverečnú pozornosť zaslúžia aspoň Wild Cards (Hulu), Shadow and Bone (Netflix), The Dark Tower (Amazon), The Kingkiller Chronicle (Showtime) či príbeh naznámejšieho z barbarov s názvom Conan (Amazon). Milovníci fantasy si jednoducho budú mať z čoho vyberať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom