Zvolávacia akcia Tesly nemá byť dôvodom na obavy o bezpečnosť pri riadení Modelu S. Podľa vyjadrení spoločnosti sú vybrané kusy Tesly Model S vybavené chybným komponentom, ktorý môže v chladnejších regiónoch poškodiť cestná soľ. 

Do zvolávacej akcie Tesly spadá až 123 000 kusov Modelu S, ktoré zišli z výrobných liniek do roku 2016. Všetky tieto elektromobily majú totiž v sebe komponent od firmy Bosch, ktorý nie je odolný voči cestnej soli v zložení s kalciom, alebo magnéziom. Takáto kombinácia na skrutke posilňovača riadenia vyvoláva agresívnu koróziu, kvôli ktorej sa môže táto súčiastka poškodiť a stratiť svoju funkčnosť. K tomuto problému má podľa Tesly dochádzať najmä v chladnejších krajinách, kde sa využíva takáto cestná soľ.

Chyba nie je vážna, no treba ju riešiť

Samotná spoločnosť sa však neobáva, aby kvôli zlyhaniu tohto komponentu došlo k nehode. Vodič môže riadiť Model S aj po prelomení skrutky, no pri nízkych rýchlostiach, či parkovaní, bude musieť do otáčania volantom vložiť viac sily. Podľa odhadov trpí týmto problémom v USA iba 0,02 % všetkých kusov Modelu S. Tesla sa však rozhodla nahradiť chybnú skrutku v každom modeli bez ohľadu na to, v akom regióne sa nachádza. Prednosť pri výmene ale dostanú práve modely v chladnejších krajinách.

Zobraziť celú galériu (1)
Valdemar Norman/YouTube

Nenechaj si ujsť
Tesla mala ďalšiu nehodu, ktorú pripisovali Autopilotovi. Niečo tu ale nesedí

Majitelia týchto elektromobilov už obdržali e-mail, v ktorom im spoločnosť vysvetľuje celú situáciu. Samotná výmena skrutky vraj nepotrvá dlhšie ako hodinu a každý zákazník bude na možnosť navštívenia servisu ešte dodatočne upozornený, ak bude v jeho lokalite nový náhradný diel dostupný. Táto situácia by však Tesle uškodiť nemala, pretože drvivú väčšinu nákladov na opravy pokryje dodávateľ skrutky, teda firma Bosch.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom