Zvolávacia akcia Tesly nemá byť dôvodom na obavy o bezpečnosť pri riadení Modelu S. Podľa vyjadrení spoločnosti sú vybrané kusy Tesly Model S vybavené chybným komponentom, ktorý môže v chladnejších regiónoch poškodiť cestná soľ. 

Do zvolávacej akcie Tesly spadá až 123 000 kusov Modelu S, ktoré zišli z výrobných liniek do roku 2016. Všetky tieto elektromobily majú totiž v sebe komponent od firmy Bosch, ktorý nie je odolný voči cestnej soli v zložení s kalciom, alebo magnéziom. Takáto kombinácia na skrutke posilňovača riadenia vyvoláva agresívnu koróziu, kvôli ktorej sa môže táto súčiastka poškodiť a stratiť svoju funkčnosť. K tomuto problému má podľa Tesly dochádzať najmä v chladnejších krajinách, kde sa využíva takáto cestná soľ.

Chyba nie je vážna, no treba ju riešiť

Samotná spoločnosť sa však neobáva, aby kvôli zlyhaniu tohto komponentu došlo k nehode. Vodič môže riadiť Model S aj po prelomení skrutky, no pri nízkych rýchlostiach, či parkovaní, bude musieť do otáčania volantom vložiť viac sily. Podľa odhadov trpí týmto problémom v USA iba 0,02 % všetkých kusov Modelu S. Tesla sa však rozhodla nahradiť chybnú skrutku v každom modeli bez ohľadu na to, v akom regióne sa nachádza. Prednosť pri výmene ale dostanú práve modely v chladnejších krajinách.

Zobraziť celú galériu (1)
Valdemar Norman/YouTube

Nenechaj si ujsť
Tesla mala ďalšiu nehodu, ktorú pripisovali Autopilotovi. Niečo tu ale nesedí

Majitelia týchto elektromobilov už obdržali e-mail, v ktorom im spoločnosť vysvetľuje celú situáciu. Samotná výmena skrutky vraj nepotrvá dlhšie ako hodinu a každý zákazník bude na možnosť navštívenia servisu ešte dodatočne upozornený, ak bude v jeho lokalite nový náhradný diel dostupný. Táto situácia by však Tesle uškodiť nemala, pretože drvivú väčšinu nákladov na opravy pokryje dodávateľ skrutky, teda firma Bosch.

Pošli nám TIP na článokElektromobilita