Elektromobily značky Tesla sú úchvatné. Sú rýchle, vyzerajú skvelo, majú veľký dojazd a jeden z najlepších autopilotov na trhu. Bohužiaľ, práve ten sa najčastejšie stáva terčom kritiky.

Aj keď Autopilov vo vozidlách Tesla dokáže byť v mnohých prípadoch plne autonómny, neznamená to, že vodič nemusí dávať pozor. Na túto skutočnosť upozorňuje aj samotná automobilka a dodáva, že ide v podstate o akéhosi asistenta riadenia. Bohužiaľ, niektorí vlastníci si z toho ťažkú hlavu nerobia a akonáhle sa stane nejaká nešťastná udalosť, automaticky tak prstom ukážu práve na autopilota.

Nenechaj si ujsť
Tesla opäť zachraňovala život, napriek tomu má bezpečnostný problém

Je však pravdou, že v minulosti autopilot viackrát zlyhal, no odvtedy prešiel výraznými zmenami a jeho používanie je pri dodržiavaní odporúčaní a predpisov bezpečné. Stále je však zodpovedný vodič, ktorý musí situáciu na ceste monitorovať a v prípade nutnosti prevziať kontrolu.

Viacnásobná nehoda v Holandsku

Včera sa v jednom Holandskom meste udiala viacnásobná nehoda, keď Tesla Model S narazil do bicykla, skútra a ďalšieho auta, pričom došlo aj k zraneniam. Miestna polícia začala prípad ihneď vyšetrovať a ako predbežnú chybu určila technický problém. Média to však rýchlo spojili s autopilom a tvrdia, že za nehodu môže on. To však nie je možné z jedného prostého dôvodu.

K celej veci sa vyjadrila aj samotná automobilka, ktorej je ľúto celej situácie a spolupracuje s miestnymi orgánmi, aby sa dopátrali k vyšetreniu nehody. Vo vyjadrení pre portál Electrek však upozorňuje na fakt, že nehodu s určitosťou nezavinil autopilot, nakoľko touto funkciou vozidlo nebolo vybavené. Naopak je vo svete viacero prípadov, keď autopilot nehode zabránil. Netreba však zabúdať, že stále ide o softvérové riešenie, ktoré vyžaduje ľudskú pozornosť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú