Tesla bola doposiaľ nútená kupovať batérie do svojich elektromobilov od rôznych dodávateľov, to sa však po nedávnom predstavení revolučných batériových článkov vlastnej výroby môže čoskoro zmeniť. Najväčších dodávateľov táto správa príliš nepotešila, takmer okamžite im totiž klesla cena akcií, informuje InsideEVs.

O udalosti Battery Day, alebo teda Dni batérií, sme informovali ešte začiatkom tohto roka, no už vtedy sa hovorilo o ohlásení vylepšených a lacnejších akumulátorov do elektrických vozidiel. Tento deň sa stal skutočnosťou 22.septembra, kedy Tesla oficiálne predstavila revolučnú technológiu výroby nových lítium-iónových batériových článkov. Viac si o nich môžeš prečítať v tomto článku.

Elon Musk očakáva, že závod na výrobu článkov 4680, ako znie ich názov, dosiahne produkciu 10 GWh ročne už v roku 2021 , čo je samo o sebe obrovská úroveň produkcie. Ešte ambicióznejší je cieľ 100 GWh ročne, ktorý plánujú dosiahnuť už v roku 2022.

Pokles akcií dodávateľov

Nové batérie Tesly však vrhajú tieň neistoty na ázijských dodávateľov batérií. Elon Musk síce uviedol, že jeho automobilka bude pokračovať v nákupe článkov od dodávateľov, keďže aj tak nebude schopná vyrobiť dostatok vlastných batérií, no cena akcií najväčších výrobcov batérií pre elektromobily napriek tomu klesla.

Ako informuje AutoNews, akcie LG Chem poklesli až o 5,5 %, zatiaľ čo hodnota akcií spoločnosti Contemporary Amperex Technology (CATL) poklesla o 4,7 % a akcie spoločnosti Panasonic klesli o 4,3 %. Práve títo traja výrobcovia batérií boli doposiaľ najväčšími dodávateľmi pre Teslu.

Zobraziť celú galériu (2)
Screenshot / Google

Konkurenti Tesly, konkrétne Audi a Jaguar, už v minulosti vyjadrili obavy týkajúce sa ich dodávateľa batérií, obaja sú totiž závislí na spoločnosti LG Chem. O predošlých problémoch sa dozvieš viac v samostatnom článku.

Bude zaujímavé sledovať, či sa spomínané spoločnosti dokážu presadiť v tak silnej konkurencii ceny a technológie nových batérií Tesly alebo sa americká automobilka stane výhradným dodávateľom batérií pre elektromobily.

Nenechaj si ujsť
Tesla vstupuje do ťažobného priemyslu. Bude ťažiť lítium a postaví novú továreň

Jedno je však jasné. Vyššia konkurencia a tlak na zlepšenie efektívnosti a najmä zníženie cien bude viesť k lacnejším elektromobilom s ešte vyšším dojazdom, než na aký sme zvyknutí. Elon Musk totiž uviedol, že jeho spoločnosť plánuje do troch rokov vyrobiť elektromobil s cenou 25 000 dolárov (približne 21 400 €).

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú