Niektoré automobilky sa musia popasovať s problémami pri výrobe nových elektromobilov. Nedávno sme informovali o tom, že nedostatok batérií pocítil britský Jaguar Land Rover, ktorý pozastavil výrobu modelu I-Pace, no teraz prišiel rad aj na nemecké Audi.

Hoci v tomto prípade nie je oficiálne potvrdené, že príčinou situácie je nedostatok kvalitných batérií, výrobca priznal problémy. Audi totiž potvrdilo pozastavenie produkcie modelu e-tron. Podozrenia padajú práve na problémy v dodávateľskom reťazci, ktorý začína u poľského LG Chem, informuje Electrek.

Poľský závod na výrobu akumulátorov pre elektromobily sužujú problémy s hromadnou výrobou a kvalitou výsledných produktov, ktoré nespĺňajú očakávania automobiliek. Továreň LG Chem pri poľskom meste Wrocław by mala byť do 2 rokov schopná produkovať až 1 milión batérií pre elektromobily, čo predstavuje zhruba 6 % predaných áut v Európe, informuje EnergyLiveNews. Nedávno dostala aj finančnú podporu vo výške 250 miliónov eur, no napriek tomu sa jej nedarí dodržiavať stanovené ciele.

Nedostatok batérií pociťuje už aj Audi

Problémy s dodávkami batérií od LG Chem tak pocítil nielen Jaguar Land Rover, ale aj Mercedes-Benz a Audi. VW si zabezpečil viacerých dodávateľov, medzi ktorými je okrem LG Chem aj Samsung a SK Innovation, informuje AutoNews. Aj keď je Audi členom koncernu Volkwagen Group, problémy so sériovou výrobou elektrického SUV sa mu nevyhýbajú. Správy o nedostatku batérií sa objavili ešte v minulom roku, keď z Belgicka, je sa e-tron vyrába, prišli informácie o chýbajúcich batériách.

Dávid Igaz

Situácia teraz vyvrcholila odstavením výroby. Automobilka potvrdila pozastavenie produkcie na celé 4 dni kvôli chýbajúcim dodávkam náhradných dielov, informuje nemecký Manager Magazin. Hovorca spoločnosti však presne nechcel konkretizovať, kde presne problém vznikol, no netýka sa šíriaceho sa koronavírusu v Číne. Doteraz Audi dokázalo vyrobiť 20 takýchto elektrických SUV za hodinu a plánovalo výrobu navýšiť na 24 kusov za hodinu.

YOUCAR/YouTube

Nenechaj si ujsť
Tesla posunie limity elektromobilov. Nová 110 kWh batéria zabezpečí dychberúci dojazd

Problémy s dodávkami súčiastok (batérií) však tieto plány zastavili, teda aspoň na nejaký čas, informuje Electrive. Poľský závod LG Chem chcel produkovať 300 000 batérií pre elektromobily ročne, no investície do továrne presiahli pôvodnú plánovanú sumu 340 miliónov eur o ďalších zhruba 900 miliónov eur. Napriek tomu nie je zvýšenie výrobnej kapacity a kvality dostatočné. Jedným z odberateľov závodu je aj americký Ford, ktorý batérie využíva v elektrickom modeli Mustang Mach E.

Ford je s dodávkami spokojný

Paradoxne, tento výrobca sa na nedostatok akumulátorov nesťažuje. Zdroje energie pri výrobe tohto SUVčka odosiela do Mexika, kde je vozidlo kompletizované. Dôvodom „spokojnosti“ Fordu môže byť aj fakt, že pri produkcii nebude v najbližších mesiacoch potrebovať veľké množstvo batérií.

Ford

Jeho európska konkurencia je však na tom omnoho horšie a komponenty potrebuje ihneď. Ako dlho potrvajú problémy v poľskom závode LG Chem nie je zatiaľ jasné. Jaguar ale prednedávnom oznámil, že so spoločnosťou pracuje na odstránení problémov a minimalizácii dopadu na objednávky zákazníkov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú