Dominancia Tesly v priemysle elektromobilov je z časti dôsledkom jej premyslenej technológie akumulátorov, ktoré sú neoddeliteľnou časťou týchto áut. Aj v tomto smere má spoločnosť výrazne navrch pred ostatnými výrobcami, čo sa podpísalo tiež na vlastnostiach jej modelov. Tesla vkladá do svojich áut batérie, ktoré sú ďaleko lepšie ako iné články, no už onedlho môžu byť ešte dokonalejšie a mať niekoľkonásobne väčšiu životnosť.

Elektrifikácia osobnej dopravy má svojich zástancov, ale aj odporcov, ktorých kritika sa často obracia najmä na výdrž, životnosť a nabíjanie akumulátorov elektromobilov. Stále ide o jeden z kľúčových problémov, ktorý nezanedbáva ani najväčší výrobca týchto áut na svete. Americká Tesla ponúka v útrobách áut batériové články, ktoré sa mierne líšia svojimi vlastnosťami. Práve v tom je však ich výhoda oproti konkurencii, ktorá sa v tomto smere má od Tesly ešte čo učiť.

Jedinečné batérie Tesly

Najdôležitejším prvkom k „vyváženej“ batérii je správne skombinovať jej cenu, životnosť a výdrž. Pokiaľ sa jeden z týchto atribútov zmení, bude mať zásadný vplyv na ďalšie. Hoci by si zákazník prial čo najväčší dojazd, čo najrýchlejšie nabíjanie pri dlhej životnosti a samozrejme k tomu ako „bonus“ aj nízku cenu, tieto požiadavky nie sú v praxi vôbec reálne. Tesla však dokázala nájsť „zlatý stred“ a vďaka tomu svojimi akumulátormi pre elektromobily predbehla konkurenciu, informoval portál Teslarati.

Jednou z najväčších výhod batérií Tesly je, že sa celé balenia v elektromobiloch skladajú z malých cylindrických článkov typu 18650 alebo 21700, ktoré poskytujú nižšiu cenu za 1 kWh energie ako iné hranaté batérie. V prípade potreby vysokého výkonu je pritom energia čerpaná z celého rozsahu batérií.

Tie je však tiež potrebné chladiť a práve tu má Tesla opäť navrch pred konkurenciou, ktorá využíva chladenie vzduchom. Americký gigant ale stavil na chladenie tekutinou, ktorá zabezpečuje ideálne pracovné podmienky akumulátorov a tým zvyšuje ich životnosť, efektivitu a celkový výkon.

Nenechaj si ujsť
Ako je na tom Tesla, ktorá najazdila vyše 700 000 km? Toto je suma, ktorú zaplatil majiteľ za údržbu

Investície Tesly do chladenia batériových článkov tak rozhodne neprídu nazmar, no spoločnosť hľadá aj ďalší spôsob, ktorým tromfne svojich rivalov. Technológiu svojich batérií chce upraviť tak, aby nebolo nutné využiť pri výrobe katódy kobalt, ktorého ťažba je spájaná s extrémne náročnými podmienkami a neraz aj detskou pracovnou silou.

Rozporuplný materiál tak chce Tesla úplne vylúčiť zo svojich batérií a nahradiť ho zvýšeným obsahom niklu, ktorý je lacnejší a dostupnejší ako kobalt. Taktiež nemá taký negatívny dopad na ľudí a ani na prírodu. Čerešničkou na torte, ktorú výrobca ponúka zákazníkom pri kúpe elektromobilu, je tiež poradenstvo pri nabíjaní akumulátora.

V snahe maximalizovať jeho životnosť sú budúci majitelia Tesiel poučení o správnom nabíjaní. To je niečo, čo u konkurenčných automobiliek len tak nenájdeme. Technológie sa však stále vyvíjajú a rovnako tak na nich pracuje aj tento americký výrobca elektromobilov, ktorý si týmto zabezpečuje náskok vo svojom segmente. Ešte viac sa môže Tesla odlíšiť už v budúcom roku.

Pripravme sa na batérie, ktoré „prežijú“ elektromobily

CEO spoločnosti, Elon Musk, totiž prezradil, že firma pracuje na batériových článkoch, ktoré by vydržali ešte väčší počet cyklov a ich životnosť sa môže zvýšiť na 480 až 800 tisíc kilometrov, informoval Electrek. Ešte odvážnejšie tvrdenia Elona Muska však hovoria o životnosti až 1,6 milióna kilometrov, čím by takéto batérie zrejme „prežili“ aj samotný elektromobil a väčšinu jeho komponentov.

Realita môže byť nakoniec iná a celkový životný cyklus akumulátorov môže závisieť od viacerých faktorov, ktoré by ho mohli vo výsledku skrátiť. Viac sa ale dozvieme už v budúcom roku, kedy by mala byť podľa Muska spustená produkcia týchto nových batérií s dlhou životnosťou.

Pokiaľ sa Tesle skutočne podarí dosiahnuť tento cieľ, opäť raz povýši elektromobilitu na novú úroveň a získa ešte väčší náskok pred konkurenciou, ktorá už usilovne pracuje na vlastných technológiách a elektromobiloch.

Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú