Sean Callaghan prezentoval v nedávnom videu na svojom YouTube kanáli ItsYeBoi unikátny spôsob, ako nabíja svoju Teslu Model 3. K vozidlu pripojil príves s obrovským solárnym panelom. Na tému upozornil portál Teslarati.

Úplné nabitie trvá neuveriteľnú dobu

Youtuber Sean Callaghan sa stal začiatkom roka známym najmä vďaka videu, v ktorom ukázal ako nabíja svoju Teslu Model 3 veternou turbínou za 5 000 dolárov, pričom chcel vyskúšať najmä efektivitu tohto systému.

Na túto myšlienku nadviazal aj v najnovšom počine, kde demonštroval spôsob nabíjania elektromobilu cez solárne panely, ktoré sú pripevnené na prívese vozidla.

Solárne panely zo známeho obchodu Wish zakúpil za 2500 dolárov, pričom podľa Callaghan by mu za úplne slnečného dňa mohli poskytnúť výkon približne 800 W. Video však nahrával v čase, kedy bolo zamračené, takže celá zostava bola schopná generovať iba približne 300 W. Solárne panely zhromažďovali energiu zo Slnka a prenášali ju cez ovládací panel na batérie, ktoré zase cez invertor nabíjali samotný Model 3.

Pokiaľ si však porovnáme výkon tejto solárnej „nabíjačky“ napríklad so stanicami Tesla Supercharger, ktoré poskytujú výkon až do 250 kW, ide približne o 833-násobné zväčšenie. Callaghan by tak na úplné nabitie 78 kWh akumulátora Modelu 3 s týmto 300 W systémom potreboval asi 260 hodín.

V minulosti sme boli svedkami otázok na Elona Muska, prečo nemajú elektromobily od Tesly napríklad solárne panely na streche, ktoré by dokázali nabíjať auto priamo počas jazdy alebo keď stojí.

Musk vtedy vysvetlil, že táto myšlienka nemá veľký potenciál, pretože nie je efektívna práve z dôvodu nízkeho výkonu a efektivity nabíjania. Náklady na samotné panely, výskum a montáž by sa za životnosť vozidla nikdy nevrátili v porovnaní s klasickým nabíjaním „zo steny“, poznamenal portál Quartz.

Prečítaj si tiež
Tesla hľadá miesto na ďalšiu továreň v Európe. Vytipovala si štát, prvotné kroky už začali

Tesla však implementovala možnosť pridania solárnych panelov na zadnú časť nového Cybertrucku, pričom tie sú schopné pick-upu vygenerovať energiu dostatočnú na približne 24 kilometrový dojazd. Musk tiež povedal, že pridaním rozkladacích solárnych krídel bude možné vygenerovať energiu dostatočnú pre 48 až 64 kilometrový dojazd.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom