Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Elektronické cigarety sa v posledných mesiacoch stali terčom kritiky po odhalení prípadov, kedy mali údajne spôsobiť niekoľko úmrtí ľudí a ďalšie stovky museli byť v USA kvôli vapovaniu hospitalizovaní. Ako sa však ukázalo, príčina problémov vzniká pri vapovaní náplní s obsahom THC a vitamínu E. Opýtali sme sa Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ako vníma samotné elektronické cigarety a aká je ich budúcnosť u nás.

Ak sledujete náš portál pravidelne, mohli ste si všimnúť, že sa už nejaký čas venujeme aj téme elektronických cigariet, ktoré v posledných rokoch zaznamenali v mnohých krajinách sveta veľký „boom“. Na túto tému sa však aktuálne vedie ešte viac debát po tom, čo z USA začali prichádzať správy o hospitalizácii stoviek vaperov a dovedna 5 úmrtiach, ktoré údajne spôsobili elektronické cigarety.

THC a vitamín E ako príčina stoviek hospitalizácií a niekoľkých úmrtí vaperov v USA

Tejto problematike sme sa venovali aj v poslednej časti nášho seriálu, kde sme detailne popísali príčiny vzniku aktuálnych problémov a pochybenia aj zo strany mnohých médií na Slovensku, ktoré posledné prípady z USA nesprávne interpretujú v štýle, že príčinou úmrtí a hospitalizácií vaperov boli elektronické cigarety. Tieto zariadenia však slúžia iba na inhalovanie liquidu, ktorý do nich naleje samotný používateľ, a teda, ak sa niekto rozhodne pre nelegálnu náplň, mal by rátať s možnými dôsledkami.

Zobraziť celú galériu (0)
Elektronické cigarety s tzv. „THC olejom“. Zdroj: Pixabay

Ako sme však uviedli aj v nedávnom článku, hlavnou príčinou úmrtí 5 ľudí a vyše 450 hospitalizácií v 33 štátoch USA sa stali náplne do elektronických cigariet s obsahom THC, látky, ktorú nájdeme aj v marihuane. Práve to malo v spojení s chemickou látkou, vitamínom E, spôsobiť užívateľom elektronických cigariet s takýmito náplňami vážne respiračné problémy, zlyhanie pľúc, hnačky, stratu hmotnosti a ďalšie symptómy, pričom v ojedinelých prípadoch sa vapovanie liquidu s THC skončilo smrťou.

Zobraziť celú galériu (0)
K inhalácii výťažkov z bylín sa používajú vaporizéry. Tie umožňujú sublimáciu, kedy dochádza k inhalácii výťažkov rastliny. Využíva sa aj pri marihuane. Zdroj: Pixabay

Tieto informácie potvrdili aj úrady v New Yorku, ktoré vyšetrujú účinky vitamínu E na zdravie pri inhalácii prostredníctvom e-cigariet. Jednoznačný vinník vzniknutých prípadov bol teda odhalený. Kvôli tomu však úrady v USA oficiálne vyzvali ľudí, aby sa vyvarovali používaniu týchto zariadení, nakoľko im môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy. Treba však pripomenúť, že v Spojených štátoch nie sú náplne do elektronických cigariet tak prísne regulované ako v štátoch Európskej únie, kde platia dôležité pravidlá.

Prísne regulácie Európskej únie

Členské štáty EÚ prijali nariadenia smernice z roku 2014, ktorá sa priamo týka aj tejto modernej alternatívy klasického fajčenia, pričom štáty mali zabezpečiť, aby boli „elektronické cigarety a plniace fľaštičky v súlade s požiadavkami tejto smernice“. Tá zároveň stanovuje maximálne množstvo nikotínu, ktoré môže náplň do elektronickej cigarety obsahovať. Štáty EÚ pritom mali čas na vytvorenie a schválenie opatrení a zákonov, ktoré by boli v súlade s touto smernicou, do 20. mája 2016. Rovnaký krok spravilo aj Slovensko.

Nenechaj si ujsť
Elektronické cigarety #1: Ako sa stal z neznámeho strašiaka populárny fenomén?

Napriek prísnym reguláciám a smernici EÚ vyvstávajú aj v okolitých krajinách pochybnosti o „menej škodlivých elektronických cigaretách“. Ich účinku na zdravie človeka a štúdie skúmajúce dopad vapovania na zdravie sme bližšie popísali v samostatnej 2. časti nášho seriálu o týchto zariadeniach.

Rovnako tak sme doteraz našim čitateľom priblížili už spomínané regulácie v EÚ a vo svete, ktoré nájdeš v 4. časti nášho seriálu. Tentokrát sme sa však po vlne negatívnych správ zo zámoria rozhodli osloviť aj Ministerstvo zdravotníctva SR s otázkami o elektronických cigaretách, na ktoré sme dostali túto oficiálnu odpoveď:

„Užívanie, predaj, výroba a registrácia elektronických cigariet a ich náplní na Slovensku je v súlade a na základe legislatívy EÚ – smernice č. 40/2014 o výrobe, označovaní a predaji tabakových a súvisiacich výrobkov.

Otázka zdravotných rizík je predmetom viacerých odborných diskusií na úrovni EÚ z dôvodu vnímania EC ako alternatívy ku klasickým tabakovým výrobkom. Mnohé z krajín odporúčajú používanie EC namiesto klasických tabakových výrobkov, pričom netvrdia, že nemôžu poškodiť zdravie aj vzhľadom k obsahu, ktorý je značne polymorfný.

V súčasnosti neevidujeme žiadne zdravotné komplikácie spôsobené užívaním EC. Spotrebiteľov však upozorňujeme, že napriek tomu, že predstavujú alternatívu, môže ich užívanie predstavovať zdravotné riziko.

Legislatívne návrhy vedúce k obmedzeniu výroby, predaja alebo užívania v súčasnosti nepripravujeme, keďže problematika je riešená na úrovni práva Európskych spoločenstiev,“ informovala FonTech.sk Mgr. Jozefína Kaššová z Úradu verejného zdravotníctva SR.

Situácia s predajom a dostupnosťou elektronických cigariet sa však môže v mnohých krajinách líšiť. Zatiaľ čo sú niekde zakázané úplne, v iných kútoch sveta je predaj legálny. Vo väčšine členských štátov EÚ je pritom základnou podmienkou pre kúpu elektronickej cigarety a náplní vek minimálne 18 rokov. Tiež sme sa pozreli na to, aké základné pravidlá sa týkajú týchto zariadení v okolitých krajinách strednej Európy.

Ako v skratke vnímajú elektronické cigarety okolité krajiny?

V Českej republike je predaj elektronických cigariet, náplní a príslušenstva k nim povolený, no zákazník musí spĺňať podmienku, ktorou je vek najmenej 18 rokov. Používanie a propagovanie e-cigariet je u našich českých susedov legálne a predaj je regulovaný podobne ako v prípade klasických cigariet. V Rakúsku sú zasa náplne s obsahom nikotínu do týchto zariadení vnímané ako zdravotnícka pomôcka a nemusia byť predávané bez povolenia. V Maďarsku je predaj takýchto liquidov obmedzený na fľaštičky s obsahom 10 ml a opäť platí, že si ich môže kúpiť iba osoba staršia ako 18 rokov. Zároveň musia byť náplne predávané iba v oficiálnych trafikách a obchodoch.

Zobraziť celú galériu (0)
Po celom svete sa začali s príchodom elektronických cigariet a vapovania vytvárať komunity ľudí a budovať tzv. „vape-shopy“ pre predaj náplní, e-cigariet a príslušenstva k nim. Zdroj: Pixabay

Poľsko patrí medzi krajiny EÚ, ktoré sa tiež riadia prísnymi pravidlami a reguláciami, kvôli čomu platí rovnaký zákaz predaja elektronických cigariet a náplní osobám mladším ako 18 rokov. Zákazy sa vzťahujú aj na marketing, online predaj a predaj v automatoch na cigarety a na staniciach pre verejnú dopravu, vrátane tých vlakových, no na letiskách je predaj povolený.

Na Slovensku pritom platia podobné pravidlá ako v susednom Česku, no ďalšie prísne regulácie týkajúce sa užívania či predaja e-cigariet zrejme tak skoro neprídu.

„Menej škodlivá“, no nie úplne „neškodná“ alternatíva fajčenia

Ako spomíname v našich predošlých článkoch, tak aj tu platí, že hoci sú elektronické cigarety považované za „menej škodlivú“ alternatívu fajčenia tabakových cigariet či „zdravší“ spôsob fajčenia, najlepším spôsobom ako ochrániť svoje zdravie a predísť prípadným možným problémom, je nefajčiť vôbec. V doterajších publikáciách neprezentujeme elektronické cigarety ako úplne „neškodné“.

Komentár autora: 

Správy z USA mohli vyvolať v ľuďoch obavy. Elektronické cigarety môžu byť vnímané ako dôvod vzniku zaznamenaných zdravotných problémov, hospitalizácií a úmrtí v Spojených štátoch. Znova však treba podotknúť, že ide len o „nástroj“, ktorý umožňuje vapovanie náplní. Podľa mnohých štúdií môže vapovanie elektronických cigariet predstavovať vážne zdravotné riziko, iné štúdie však zasa tieto tvrdenia vyvracajú. Výsledky mnohých výskumov spochybňujú nedostatočne podložené závery autorov, či nezmyselné odporúčania a varovania. 

Ako však ukázali nedávne správy, hlavnou príčinou zdravotných problémov a úmrtí v USA bolo vapovanie nelegálnych náplní a liquidov s obsahom THC a vitamínom E, čo spôsobilo vážne problémy. Chyba tak nastala na strane používateľa elektronických cigariet. Na Slovensku ani v okolitých krajinách EÚ neboli podobné prípady doteraz zaznamenané. To však neznamená, že vapovanie nemá na zdravie človeka žiaden negatívny vplyv, no v tomto prípade sú jeho účinky výrazne menej škodlivé ako v prípade klasických tabakových cigariet.

 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú